آموزش مالیات بر ارزش افزوده در فعالیت های همزمان

2
1664

آموزش مالیات بر ارزش افزوده

یکی از نکات مهم در آموزش مالیات بر ارزش افزوده نحوه محاسبات در حالتهای خاص است.در سالهای قبل سازمان مالیات بر ارزش افزوده اثری منتشر کرده بود که داخل آن مثالهای کاربردی در خصوص آموزش مالیات بر ارزش افزوده به مودیان را ارایه می داد.مدتی است این کتاب چاپ نشده و در آپدیت جدید خبری از آن مثالها نیست.آموزش مالیات بر ارزش افزوده فقط شامل تهیه و تکمیل اظهارنامه ۳ ماهه نیست و شما باید بتوانید در موارد خاص محاسبات را پیاده سازی نمایید.

طبق کتاب قانون مالیات بر ارزش افزوده ، چنانچه مودی ثبت نام شده اقدام به تولید کالاها و خدماتی نماید که همزمان برخی از آنها مشمول مالیات بر ارزش افزوده و برخی معاف از آن باشند ، باید تنها مالیات های پرداختی مربوط به کالا یا خدمات مشمول قانون را در حساب اعتبار مالیاتی خود منظور کند . به بیان دیگر آن قسمت از مالیاتهای پرداختی بابت تولید کالاها یا خدمات معاف وی ، به عنوان اعتبار مالیاتی بنگاه محسوب نمی شود و قابل کسر شدن از مالیاتهای دریافتی بابت فروش نمی باشد.

به عنوان مثال یک کارخانه تولیدکننده محصولات لبنی در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده است . در یک دوره مالیاتی اقدام به خرید مواد اولیه ای مانند شیر و شکر برای عرضه شیر ، پنیر ، ماست ، کره و بستنی می نماید . فرض اینکه این کارخانه مواد اولیه را از سایر مودیان ثبت نام شده در این قانون خریداری می کند .

آموزش مالیات بر ارزش افزوده

فعالیت های انجام شده برای تولید این کارخانه به این صورت است :

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  کسب‌وکارهای اینترنتی و تکالیف قانونی

• خرید شیر از دامداری به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال که معاف است .
• خدمات کنترل کیفیت به مبلغ ۱ میلیارد ریال که مشمول است .
• پاکت های بسته بندی ۵ میلیارد ریال که مشمول است .
• خرید شکر به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال که معاف است .
• لوازم یدکی ماشین آلات تولیدی به مبلغ ۲ میلیارد ریال که مشمول است .

مجموع کالاهای مشمول مالیات ۸میلیون ریال است که مالیات۵۴۰هزار ریال لحاظ می شود .

در مورد فروش این کارخانه فرض کنید ۱۰ میلیون ریال شیر و پنیر فروش رفته که معاف است یعنی بابت فروش شیر و پنیر نمی تواند ۹ درصد را از مشتریان اخذ نماید ولی از بابت دیگر محصولات مانند کره ، ماست و بستنی و .. مبلغ مالیات را بر روی کالا اخذ می کند . اگر ۱۰ میلیون ریال فروش بستنی ، کره و .. باشد مالیات ۹۰۰هزار ریال را از مشتریان دریافت می کند.

این کارخانه تولیدی محصولات لبنی پس از تعیین کل مالیاتها و عوارض پرداختی و دریافتی و قبل از تکمیل و ارسال اظهارنامه خود، باید میزان استفاده از کالاها و خدمات خریداری شده برای تولید کالاهای معاف و مشمول را به صورت شفاف مشخص کند و چنانچه امکان تخصیص نباشد برای محاسبه می تواند اقدام به نسبت گیری میزان فروش محصولات مشمول به کل فروش خود در دوره مالیاتی نماید.

کل فروش محصولات مشمول تقسیم بر کل فروش مساوی است با نسبت کالاهی مشمول به کل کالاهای تولیدی در این مثال حاصل ۱/۲ می شود. و تنها معادل ۱/۲ از مالیاتها و عوارض پرداختی بابت خرید به عنوان اعتبار مالیاتی قابل قبول است.

این مطلب را هم بخوانید:  گزارش تصویری از یک کلاس مالیاتی متفاوت

کل فروش محصولات مشمول تقسیم بر کل فروش = نسبت کالاهای مشمول به کل کالاهای تولیدی

در این مثال ۱۰میلیون ( فروش کره و بستنی ) / کل فروش ۲۰میلیون ریال = ۲/۱

بنابراین تنها معادل ۲/۱ از مالیاتها و عوارض پرداختی بابت خرید به عنوان اعتبار مالیاتی قابل قبول است.

همیشه در یادگیری و آموزش مالیات بر ارزش افزوده باید وارد عمق محاسبات و حتی تکمیل اسناد و مدارک شوید و فقط به ارسال صحیح اظهارنامه بسنده نکنید همچنین باید با مراحل حسابرسی مالیاتی نیزبخوبی آشنا باشید تا در صورت بروز مشکل و جرایم از آن پیشگیری نمایید.

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here