در فاکتور شما به چه کالاهایی به درستی ارزش افزوده اعمال شده است؟

6
2595

معافیت ارزش افزوده

سلام به همه دوستان عزیز امروز. برای همه شما این مورد پیش آمده که در مغازه، داروخانه، یا هر مکان دیگری که برای خرید می روید  بعد از دریافت فاکتور خرید، عنوانی به اسم ارزش افزوده وجود دارد که مبلغی را محاسبه و به قیمت جنس خریداری شده اضافه نموده است.  اما آیا این اجناس مشمول ارزش افزوده می باشد یا نه؟

امروز مبحثی در خصوص معافیت های ارزش افزوده ارائه خواهیم کرد که در آن لیست کالاهای معاف ارزش افزوده وجود دارد. با مطالعه  آن خواهید توانست هم در امور شخصی و هم در امور اجرایی کار حسابداری بدانید که چه کالاهایی دارای معافیت ارزش افزوده می باشد. 

همه می دانیم که ماده ۱۲ و ۱۳ مالیات بر ارزش افزوده در خصوص معافیت های قانون ارزش افزوده مواردی را به صورت کلی بیان نموده است. اما ریز اقلام برای مودیان مشخص نشده است.

معافیت ارزش افزوده

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

سبزیجات و نباتات خوراکی:
سبزیجات، نباتات و ریشه های زیر خاکی خوراکی شامل: سیب زمینی، گوجه فرنگی، کلم، کاهو، هویج، قارچ، لوبیا، شلغم و سایر سبزیجات فقط به صورت تازه.

سبزیجات غلافدار همانند: انواع لوبیا، عدس و سایر سبزیجات غلافدار به صورت تازه.

ریشه ها و غده های زیر خاکی که برای تهیه سبزیجات و یا نباتات قابل استفاده است فقط به صورت تازه.

میوه های خوراکی و مرکبات از قبیل: سیب، نارگیل، موز، انگور، پرتقال، نارنگی، هلو و سایر میوه ها، فقط به صورت کامل و تازه.

محصولات علوفه ای : شلغم سوئدی، چغندر علوفه ای، ریشه های علوفه ای، قصیل، یونجه، شبدر، اسپرس، کلم علوفه ای، باقلای مصری (ترمس)، بوته ماش و محصولات علوفه ای مانند، فقط به صورت کامل و تازه.

این مطلب را هم بخوانید:  ابزارهای مدرن اندازه گیری عملکرد مدیریت کدامند؟

قهوه، چای و انواع گیاهان تازه:قهوه بو نداده، کافئین نگرفته، فقط به صورت و در مورد چای فقط چای سبز تازه ، چای سبز (تخمیر نشده) به صورتی که عملی بر روی آن انجام نگرفته باشد.

همین جا صبر کنید….
در این قسمت بیان شده که فقط  چای سبز ، و این مورد از نکات مهم این بخش است. اما در ابتدای سال ۹۶ قانونی مصوب شد  که در آن چای خشک هم از مالیات معاف شد. در زیر متن آن برایتان قرار داده شده است:

بند ر از ماده ۳۳ قانون پنج ساله ششم توسعه : مراحل بسته‌بندی،‌ انجماد، پاک کردن، درجه‌بندی، پوست‌گیری مانند شالی‌کوبی و خشک کردن مانند چای و تفت دادن مانند نخودپزی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود.

انواع گیاهان تازه به استثناء انواع کوبیده شده، خردشده و پودر شده همانند: ماته، فلفل، وانیل، دارچین و گل درخت دارچین، میخک، جوز بویا، پوست جوز بویا، اقسام هل،تخم رازیانه، تخم گشنیز، زیره سبز، زیره سیاه، تخم مرزه، زنجبیل، زعفران، زردچوبه، آویشن و سایر ادویه جات.

غلات همانند: گندم و مخلوط گندم و چاودار، جو، ذرت، برنج، شلتوک، ارزن و سایر غلات.
دانه و میوه های روغن دار: دانه سویا فقط به صورت تازه.
بادام زمینی با پوست، فقط به صورت کامل و تازه
دانه کتان فقط به صورت کامل و تازه
دانه کلزا یا کانولا فقط به صورت کامل و تازه.
دانه آفتابگردان فقط به صورت کامل و تازه.
سایر دانه ها و میوه های روغنی شامل: دانه پنبه، تخم کنجد، دانه خردل، دانه خشخاش، دانه بزرگ، دانه گلرنگ و سایر دانه ها فقط به صورت تازه.
دانه، میوه و نطفه شامل: تخم چغندر قند، تخم گیاهان علوفه ای، تخم یونجه، تخم شبدر، تخم فتوک، تخم علف مرغزار،تخم چمن، تخم سبزیجات و سایر دانه ها و میوه های نطفه دار.
گل رازک به صورت آسیاب نشده و پودر نشده.
نباتات و اجزاء نباتات شامل: ریشه جنسن، برگ کوکا، فلوس، کاه خشخاش، ریشه شیرین بیان و سایر نباتات فقط به صورت تازه.
چغندر قند. خرنوب و همچنین دانه خرنوب.  سایر دانه ها و میوه ها و یا محصولات نباتی که در موارد بالا درج نگردیده است.

این مطلب را هم بخوانید:  مالیات سازی چیست؟

قانون ششم توسعه

متن کامل مواد ۱۲ و ۱۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده

بدین ترتیب محصولات به صورت ریز و جزئی مشخص شده و ابهامی برای  مودیان و ممیزان در زمان رسیدگی باقی نمیگذارد.
با آروزی موفقیت برای شما عزیزان

6 دیدگاه ها

 1. با سلام و عرض ادب
  اینجا اشاره شد که : (مراحل بسته‌بندی،‌ انجماد، پاک کردن، درجه‌بندی، پوست‌گیری مانند شالی‌کوبی و خشک کردن مانند چای و تفت دادن مانند نخودپزی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود.) مانند چای یا فقط چای؟؟؟
  مثلا بسته بندی دنیه(بخشی از بدن گوسفند) جزء فرآوری شده محسوب میشود یا خیر؟؟

  • سلام دوست عزیز گوشت دام های حلال گوشت همانند: ران، راسته، سردست، سینه و سایر قطعات بدن آنها به صورت تازه، سردکرده یا منجمد در معافیت ارزش افزوده قرارداده شده است

  • با سلام. با توجه به متن قانون که تفت دادن مانند نخودپزی معاف از مالیات میباشد آیا این مساله در مورد برشته کاری قهوه نیز صادق است ؟

   • با سلام.طبق احکام مالیاتی قانون برنامه پنجساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران مراحل بسته‌بندی،‌ انجماد، پاک کردن، درجه‌بندی، پوست‌گیری مانند شالی‌کوبی و خشک کردن مانند چای و تفت دادن مانند نخودپزی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود و مشمول ازرش افزوده نیست.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here