نحوه اعمال ۱۰.۴ درصد افزایش دستمزد سال ۹۷

4
4686

دستمزد سال ۹۷

سلام با آرزوی بهترین ها برای شما

۲۳فروردین ماه دستمزد سال ۹۷ اعلام شد. بر خلاف سال های گذشته که در قبل از شروع سال، مزد و مزایا طی بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می شد، دستمزد سال ۹۷ با کمی وقفه  به شرح زیر اعلام شد:

از ابتدای سال ۱۳۹۷ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار ( اعم از قرارداد دائم یا موقت ) مبلغ ۳۷۰۴۲۳ ریال ( سیصد و هفتاد هزار و چهارصد و بیست و سه ریال ) تعیین شده است.

همچنین سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۱۰/۴ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا ( مطابق ماده ۳۶ قانون کار ) به اضافه روزانه ۲۸۲۰۸ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۶افزایش می یابد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

ماده ۳۶ قانون کار عنوان می دارد :  مزد ثابت ، عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل.

تبصره ۱- در کارگاه هایی که دارای طرح طبقه بندی و ارزیابی مشاغل نیستند منظور از مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل ، مزایایی است که بر حسب ماهیت شغل یا محیط کار و برای ترمیم مزد در ساعات عادی کار پرداخت می گردد . از قبیل مزایای سختی کار ، مزایای سرپرستی ، فوق العاده شغل و غیره .

تبصره ۲- در کارگاه هایی که طرح طبق بندی مشاغل به مرحله اجرا درآمده است مزد گروه و پایه ، مزد مبنا را تشکیل می دهد .

تبصره ۳- مزایای رفاهی و انگیزه ای از قبیل کمک هزینه مسکن ، خواربار و کمک عائله مندی ، پاداش افزایش تولید و سود سالانه جزو مزد ثابت و مزد مبنا محسوب نمی شود .

مبلغ مزد پایه سنواتی  برای افراد دارای یکسال سابقه کار طبق سال گذشته همان ۱۷۰۰۰ ریال است در واقع هر فردی که یکسال سابقه کار داشته باشند روزانه ۱۷۰۰۰ ریال به آنها پرداخت می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  دریافت فایل اکسل تسویه حساب عیدی 96 کارگران

کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای بابت هرکارگر اعم از مجرد یا متاهل ماهانه ۱.۱۰۰.۰۰۰ ریال  می باشد. همچنین حق مسکن نیز طبق سال گذشته مبلغ ۴۰۰.۰۰۰ ریال می باشد.

اما نحوه محاسبه این افزایش در دستمزد سال ۹۷ به چه شیوه ای می باشد؟

به مزد شغل تمامی کارگزان از ابتدای سال ۱۳۹۷ روزانه ۱۰.۴ درصد (به نسبت آخرین مزد شغل آنان در سال ۱۳۹۶) به اضافه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال اضافه می شود. طبق فرمول زیر محاسبات انجام میشود:

مزد شغل روزانه در سال ۱۳۹۷ =۲۸۲۰۸+(۱/۱۰۴*آخرین مزد شغل روزانه در سال ۱۳۹۶)

مثال : فردی به دلیل امتیازاتی که داشت، در سال ۹۶ روزانه ۶۰۰۰۰۰ریال دریافت می نمود. حقوق او طبق افزایش مزد  سال ۹۷ چگونه محاسبه می شود؟

۶۹۰۶۰۸ ریال =۲۸۲۰۸+(۱/۱۰۴*۶۰۰.۰۰۰)

این شخص در سال ۹۷  روزانه مبلغ ۶۹۰۶۰۸ ریال درآمد خواهد داشت.

دستمزد-۹۷اکسل

دریافت بخشنامه دستمزد سال ۹۷

با این توضیحات در پایان فروردین ماه میتوانید مزد هر شخص را طبق قانون محاسبه نمایید. موفق باشید.

فیلم آموزشی محاسبه اضافه کاری از روی دستگاه کارت ساعت زنی

4 دیدگاه ها

 1. باسلام
  فایل اکسل مربوطه اشتباه محاسباتی دارد
  حق اولاد سه برابر حداق حقوق پایه روزانه است اما در محاسبه اکسلی شما ………..
  همچنین بن ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ ریال است اما در فایل اکسلی شما وقتی روزهای کارکرد را ۳۱ انتخاب می کنیم حق بن هم برمبنای ۳۱ روز محاسبه میشد

  • سلام کاربر عزیز. مورد حق اولاد اشتباه وارد شده بود و یک خطای محاسباتی بود. سپاس از دقت شما . اصلاح شد. در مورد حق بن و مسکن هم برای اینکه افرادی که کمتر از یک ماه کارکرددارند به همان نسبت بن دریافت کنند اینگونه تعریف شده است. در ماههای ۳۱ روز همان ۱۱۰ و ۴۰پرداخت میشود.

 2. با عرض سلام و تبریک سال نو و تشکر ویژه از زحمات تیم خوب پرشین حساب
  در راستای مطلب بالا میخواستم بدونم آیا پایه سنواتی ۱۷/۰۰۰ ریال هم به مزدشون اضافه میشه؟؟
  یعنی ۶۹۰/۶۰۸+۱۷/۰۰۰ ریال می شود یا خیر؟؟

  • سلام دوست عزیز. طبق قانون سنوات متعلقه هم به نیروی کار باید پرداخت شود بر اساس توافق این مبلغ میتواند روزانه یا در انتهای سال به نیروی کار پرداخت شود.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here