حق ماموریت دائم در لیست حقوق چگونه اعمال خواهد شد؟

2
4868

حق ماموریت

سلام دوستان عزیز پرشین حساب. مطلب امروز در خصوص حق ماموریت های دائم با ارقام سنگین در شرکتهاست. شرکتهایی که دفاتر و شعبی در شهرستان های مختلف دارند و برای سرکشی و انجام برخی از امور اجرایی نیروهای خود را به این شرکت ها می فرستند و یا حسابرسانی که با شرکت های مختلف در سطح کشور قرارداد منعقد می نمایند و در طول سال، در زمان های مشخصی، حسابرسان خود را برای بررسی مدارک و سیستم حسابداری شرکت خود مامور میکنند. این مبالغ چگونه و تحت سرفصل چه هزینه هایی باید در مدارک و اسناد شرکت ثبت گردد؟

حق ماموریت طبق تعریف ماده ۴۶ قانون کار ، به کارگرانی که به موجب قرار داد یا موافقت بعدی به ماموریت های خارج از محل خدمت اعزام می شوند فوق العاده ماموریت تعلق می گیرد . این فوق العاده نباید کمتر از مزد ثابت یا مزد مبنای روزانه کارگران باشد . همچنین کارفرما مکلف است وسیله با هزینه رفت و برگشت آنها را تامین نماید .
تبصره- ماموریت به موردی اطلاق می شود که کارگر برای انجام کار حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کارگاه اصلی دور شود و یا ناگزیر باشد حداقل یک شب در محل ماموریت توقف نماید .

حق ماموریت و سفر نه مشمول بیمه و نه مشمول مالیات است. اما مشکلی که معمولا در حین ماموریت پیش خواهد آمد و نیاز به رسیدگی پیدا میکند این است که اگر بازرسین تامین اجتماعی برای چک کردن کارکرد افراد مشغول به کار وارد شرکت شوند و به ماموریت نیروی کار متقاعد نشوند برای او مشکل ساز خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:  چقدر به نکات تنظیم قراردادهای کاری تسلط دارید؟

حق ماموریت

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

اما نکته ایی که باید به آن پرداخت این است که گاها پیش آمده شرکت دفتر اصلی خود را در مثلا تهران تاسیس می کند ولی برای شعب خود هر ماه هزینه های زیادی را بابت حق ماموریت به کارمند خود پرداخت می کند تا سرکشی انجام شود. این حق ماموریت با همه ضوابط اداره کار مطابقت دارد اما به دلیل اینکه در هر ماه و با مبالغ زیاد انجام می شود، حین بازرسی دفاتر ممکن است که مورد تایید قرار نگیرد.

گاها پیش آمده که این موارد را به صورت پروژه ای قبول نموده اند. به این صورت که عنوان داشته اند که به دلیل استمرار ماموریت آن هم با مبالغ بالا لازم است تا یک قرارداد پیمانی بین بازرس و کارفرما منعقد گردد و تحت این سرفصل بیمه و مالیات  صورت وضعیت یا همان گزارش کار پرداخت گردد.

این نکته هم بسیار ضروریست، برخی از کارفرمایان در جهت اینکه مالیات و بیمه کمتری به کارمند بپردازند و لیست حقوق عدد زیادی را نشان ندهد، مبالغ اضافه پرداختی مانند حق جذب و سایر موارد را تحت عنوان حق ماموریت عنوان می دارند. اما حق ماموریت باید با ارائه اسناد معتبر و قابل توجیه باشد.

پاسخ به سوالاتی در خصوص حق ماموریت

آیا به رانندگان خودروهای سبک و سنگین که به ماموریت اعزام میشوند هزینه اقامت شب و پرداخت اضافه کاری تعلق می گیرد؟

  • به جز فوق العاده ماموریت و هزینه رفت و برگشت پیش بینی شده در ماده ۴۶ سایر موارد مانند هزینه اقامت شب و … در قانون پیش بینی خاصی به عمل نیامده است. و این موارد باید طبق عرف کارگاه و توافق طرفین انجام شود.
این مطلب را هم بخوانید:  حق بیمه کارکنان پاره وقت به چه نحوی قابل پرداخت است؟

 آیا حادثه ای که در حین مأموریت برای کارگر اتفاق می افتد حادثه ناشی از کار خواهد بود؟

  • انجام وظیفه در مدت مأموریت به منزله انجام وظیفه در کارگاه اصلی بوده و لذا هر گونه حادثه در حین مأموریت بعنوان حادثه ضمن کار تلقی می گردد.

چنانچه کارگر از انجام دستور کارفرما در مورد رفتن به مأموریت امتناع نماید آیا مرتکب قصور در انجام وظیفه شده است؟

  • در صورت عدم قید در قرارداد کار اولیه و یا عدم موافقت بعدی کارگر به انجام مأموریت و چنانچه در شرح شغل کارگر نیز انجام مأموریت پیش بینی نشده باشد کارگر تکلیفی نسبت به انجام مأموریت موضوع ماده ۴۶ قانون کار نداشته و عدم انجام آن نیز نمی تواند از مصادیق قصور در انجام وظیفه مندرج در ماده ۲۷ قانون کار شناخته شود.

حداکثر مدت مأموریت برای کارگرانی که به مأموریت اعزام می شوند چقدر است؟

  • در قانون کار محدودیتی به لحاظ طول مدت مأموریت پیش بینی نشده است و تعیین میزان آن با رعایت مفاد ماده ۴۶ این قانون با توافق طرفین خواهد بود .

آیا کارگرانی که در اجرای تبصره ماده ۴ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره ماده ۱۵۴ قانون کار به مرخصی اعزام می شوند استحقاق دریافت فوق العاده مأموریت را خواهند داشت؟

  • مرخصی پیش بینی شده در تبصره ماده ۴ آئین نامه اجرائی موضوع تبصره ماده ۱۵۴ قانون کار عنوان مرخصی ورزشی داشته و قانوناً مشمول فوق العاده مأموریت مقرر در ماده ۴۶ این قانون نخواهد بود.

در پرداخت فوق العاده مأموریت موضوع ماده ۴۶ قانون کار چه اقلامی مورد محاسبه قرار می گیرد؟

  • حسب ماده ۴۶ قانون کار فوق العاده مأموریت کارگران نباید کمتر از مزد ثابت یا مزد مبنای روزانه کارگر باشد و در این رابطه مزد ثابت یا مبنا در ماده ۳۶ و تبصره های یک و دو آن تعریف شده است با توجه به این تعاریف مزایایی که بر حسب ماهیت شغل یا محیط کار و برای ترمیم مزد در ساعات عادی کار پرداخت می گردند جزئی از مزد ثابت بوده و در ایام مأموریت نیز می باید به کارگر پرداخت شوند.
این مطلب را هم بخوانید:  حق سنوات کارگران در صورت ترک کار پرداخت خواهد شد

موارد مشابه با این موضوع در سایت ما

از فوق العاده ماموریت چه میدانید؟

جزئیاتی در مورد حق ماموریت

 

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here