جدول ۲۲ اظهارنامه مالیاتی و تعیین وضعیت املاک

0
1882

تشریح بیشتر این موضوع مهم 

با سلام؛
در اظهارنامه مالیاتی یکی از نکاتی که خیلی مهم است ، بحث طبقه بندی هزینه ها ست یا قرار دادن هزینه ها در داخل اظهارنامه.
در تکمیل اظهارنامه اگر شما بر روی ماده ۱۴۸ و هزینه هایی که مورد قبول حوزه مالیاتی باشد، تمرکز داشته باشید تا حد زیادی میتوانید از سود یا درآمد مشمول مالیات خود دفاع کنید که لازمه این کار بر این اساس است که طبقه بندی و کد کردن این هزینه ها بر اساس ماده ۱۴۸ قانون مالیاتها باشد.وقتی یک مودی مالک نباشد حوزه مالیاتی این انتظار را دارد که هزینه اجاره در بین هزینه ها مشاهده شود و قطعا با اصلاحات جدید مبنای اجاره ماده ۵۴ جدید خواهد بود.مگر رهن کامل باشد با این حال الزام تکمیل جدول ۲۲ کنار گذاشته نمی شود.

یکی از فایل هایی که بصورت رایگان در  پرشین حساب  طراحی کردیم به نام اکسل هزینه های مورد قبول دارایی است که داخل آن طبقه بندی هزینه ها بر اساس ماده ۱۴۸ فهرست شده و مقابل هر نوع هزینه مشخص شده چه مدارک و مستنداتی لازم است که مورد تأیید قرار بگیرد.برای دریافت این فایل می توانید کلمه (هزینه ماده ۱۴۸) را به سامانه پرشین حساب ارسال کنید تا بطور رایگان در اختیار شما قرار بگیرد : شماره سامانه ۵۰۰۰۵۰۰۰۳۰۲۵۳۸

هزینه اجاره طبق ماده ای که حوزه مالیاتی آن را آپدیت و به روزرسانی کرده (ماده ۵۴)  باید به ۸۰ درصد قیمت منطقه برسد، یعنی قراردادی که بین مستأجر و مؤجر طبق ماده۵۴ بسته میشود اجاره آن باید به ۸۰ درصد قیمت منطقه نزدیک باشد و مالیات آن هم بر همین اساس استخراج میشود.دفترچه ارزش معاملاتی املاک نزد حوزه مالیاتی است که حوزه طبق قیمتی که در آن مشخص شده، بر اساس آن ، میزان مالیات را محاسبه میکند.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونگی تقسیط بدهی مالیاتی برای مودیان مالیاتی

هزینه
خیلی از شرکتها وقتی متوجه این موضوع شدند که دیگر نمیتوانند قیمت غیرواقعی را اعلام کنند، هزینه اجاره را محو میکنند و در نهایت اعلام میکنند که صاحب ملک هستند. اگر ملک از خود شرکت باشد جزء دارائیهای شرکت محسوب میشود اگر از طرف هیئت مدیره یا یکی از اعضاء باشد جزء اموال آنها میشود و باید به عنوان سرمایه غیر نقدی یا آورده صورتجلسه شده باشد.

اگر به این صورت مطرح کنیم که اصلاً اجاره ای پرداخت نمیکنیم کاملاً غیر واقعی و غیر حرفه ای است چون در ماده ۱۴۸ ، قانون گزار به هزینه اجاره ، یکی از هزینه های قابل قبول اشاره کرده  است یعنی کسی که در محلی فعالیتی انجام میدهد یکی از هزینه های آن هزینه اجاره است البته مدل قرارداد هم مهم است اگر رهن کامل است باید در حساب سپرده های شرکت نمایش داده شود و هیچگونه مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد. بر اساس اینکه شرکت شما مستاجر در هر حالتی باشد باید در جدول شماره ۲۲ اظهارنامه ، وقتی مشخص میکنید که محل فعالیت شما اجاره ای است و مشخصات مالک را تکمیل میکنید فقط از ماده ۵۴ آگاهی داشته باشید که قیمتهای شما به ۸۰ درصد قیمت واقعی آن منطقه نزدیک باشد تا بتوانید به راحتی از هزینه دفاع کنید و باعث رد شدن شما نشود.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

یکی از جدولهای مهم در داخل اظهارنامه مالیاتی که کمتر به آن توجه میشود جدول شماره ۲۲ است که مشخصات مالک است وباید با دقت تکمیل شود. جدولهای اظهارنامه زیاد است فقط ترازنامه، سود و زیان و محاسبه مالیات نیست که اینها به صورت زنجیر به هم متصلند و شما باید اطلاعاتی را ارائه کنید که برای شما مشکل ساز نباشد و بتوانید به راحتی از آن دفاع کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  ریشه این جمله کجاست؟ تبلیغات چند درصد فروشه؟

امیدوارم که اظهارنامه های خیلی خوبی را در تیرماه برای حوزه مالیاتی ارسال کنید.

پیشنهاد می کنیم از طرح ساماندهی مالیاتی (ویژه تیرماه ) بازدید فرمایید

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here