یک فن مهم برای افزایش حقوق ودستمزد در حسابداری

13
1391

حقوق در حسابداری

حقوق ودستمزد

حسابداری

 

میثم حاجی محمدی – متخصص عارضه یابی شغل حسابداری

مخاطب پست : حسابداران ناموفق در بازار کار حسابداری

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

 

به نام خدا و سلام،لطفا در مورد سوالات زیر خوب فکر کنید چون به هیچ عنوان قصد ناموفق جلوه دادن شما را ندارم.واقعاً باید خدمت شما عرض کنم یکی از آرزوی های قلبی بنده موفقیت تمامی حسابداران در بازار کار است و خوشحالم که از طریق رسانه پرشین حساب می توانم سهمی در موفقیت شما داشته باشم. وقتی ایمیلی از یک دوست در گوشه ای از ایران دریافت می کنم که با همراهی پرشین به موفقیت چشمگیر رسیده است به شدت خوشحال می شوم و خدا رو شکر می کنم.

چند سوال دوستانه 

 

چرا حسابداری را انتخاب کرده اید؟

چه شناختی از حسابداری پیدا کرده اید؟

چقدر با در نظر گرفتن استراحت کافی، موقع کار حسابداری کسل می شوید؟

تا الان حسابداری انتظار شما را برطرف کرده است؟

شما از اسم حسابداری لذت بیشتری می برید یا از کار حسابداری ؟

پیشرفت از نگاه شما چه تصویری را رقم می زند؟

از حقوق دریافتی رضایت ندارید؟ چرا ادامه می دهید؟

آیا حسابداری شغل مورد اعتمادی را برای تشکیل زندگی در آینده بوجود خواهد آورد؟

فکر می کنید بالاترین پیشرفت در حسابداری کجاست؟

 

بله ادامه دادن و یا ندادن در بازار کار حسابداری بستگی به خود شما دارد.شاید باور نکنید در کنار افراد زیادی که هر روز وارد رشته حسابداری و بازار کار ان می شودن به همان نسبت دقیقاً افرادی از رشته حسابداری خداحافظی می کنند و اعتقاد دارند حسابداری کاری نیست که برایش برنامه ریزی کنند. مهم این است که آستانه تحمل شما در رشته حسابداری چقدر است؟ یعنی چقدر فشار و بی پولی را در این رشته تحمل می کنید تا به آرمانهای بزرگ خود برسید؟

این مطلب را هم بخوانید:  آخرین تمدید مهلت ارسال گزارشات فصلی ( 91 -92 -بهار93 )

اگر نگاه عمیق تری به سوالات داشته باشید حتی یک روز در حین کار هم به آن فکر کنید متوجه برخی از اشتباهات فاحش خود می شوید. شاید شما از آن دسته از افرادی باشید که صرفاً از اسم حسابداری لذت کافی را می برید و خیلی کار حسابداری تشنگی شما را سیراب نکند.

موضوع بعدی جو بازار بد کار است. من فقط در مورد رشته تخصصی خودم صحبت می کنم و آن هم بازار کار حسابداری است. شاید الان استخدام شدن یک حاشیه امنیت شغلی ایجاد می کند ولی سوال ینده این است آیا از حقوقی که دریافت می کنید رضایت دارید؟ و اصلا پیشرفت از دیدگاه شما در حسابداری به کجا منتهی می شود؟ خیلی جالب است برخی ها استخدام و حقوق ثابت را حداکثر پیشرفت خود می دانند که یک کمربند ایمنی محسوب شود. برخی از افراد رشد و تسعه درآمد زایی در بازار کار را نهایت رشد و پیشرفت درامدی خود می دانند . هر نگاهی تلاشی به دنبال دارد و دستاروردی را رقم میزند. مهم این است که شما چه می خواهید و چگونه باید برنامه ریزی کنید؟

گام به گام حرکت کنید حتما موفق خواهید شد

این یک نکته کلیدی و موثر در روند شغلی شماست . ابتدا یک هدف مورد علاقه را انتخاب کنید و برنامه ریزی خود را مرحله به مرحله اجرا کنید. یک تیم باشگاهی  ، با هدف قهرمانی در لیگ پا به عرصه مسابقات می گذارد و برای این هدف برنامه ریزی می کند . به عنوان مثال نمونه هایی از روش های برنامه ریزی مدیران باشگاه  : خرید بازیکن ، برگزاری اردو های تمرینی ، استخدام مربی با تجربه ، جذب اسپانسر قوی و فراهم کردن محیط خیلی خوب برای باشگاه ، ساپورت به موقع بازیکنان و دست اندرکاران و ….. می باشد. پس نوع موفقیت اینجا مشخص می شود ، شاید تیمی که خود را در جدول حفظ می کند تا به لیگ پایین تر نرود هم خود را موفق تصور کند ولی آیا از نظر هواداران و کارشناسان و رقیبان یک موفقیت محسوب می شود ؟

این مطلب را هم بخوانید:  پیش‌نویس استاندارد حسابداری ۳۴

من این اطمینان را به شما می دهم  هر فرد حرفه ای و موفق در حسابداری و حتی دیگر رشته ها ، برای خود دارای یک برنامه بوده است . اینجا دو تا مسئله مطرح می شود : یکی اینکه منظور از موفقیت چیست و آن چه چیزهایی است ؟ و دیگر اینکه چه برنامه ای شما را به سمت موفقیت مطلوب هدایت می کند. منظور من از موفقیت در رشته حسابداری ، یک فرد حرفه ای ، دارای مهارت ، پرستیژ و درآمد خیلی عالی است . که اگر بخواهیم وارد هر کدام از این کلمات شویم می شود چند مقاله آموزنده در این موارد ارائه داد. صحبت امروز ما درباره رسیدن به این جایگاه است . عنوان مطلب امروز ما هم به این موضوع اشاره دارد : عبور از پل سختی ها با نیرویی به نام برنامه ریزی . اگر واقعاً می خواهید به یک فرد حرفه ای و متخصص تبدیل شوید ، از همین الان شروع کنید. ابتدا یک دورنمای نزدیک برای خود ترسیم کنید و برای رسیدن به ان برنامه ریزی کنید. در رشته حسابداری این انتخاب نوع جایگاه و اینکه واقعاً می خواهید چیکاره شوید خیلی مهم است ! من بارها این مطلب را عنوان کردم و اینجا هم خدمت شما عرض می کنم ، برای اینکه بتوانید بالا بروید و اقعاً از این پل به سلامت عبور کنید ، بطور دقیق مشخص کنید که در طی چه مدتی می خواهید به چه چیزی برسید ؟

شما هم دوست خوب من اگر می خواهید رده های بالاتری را در این جدول کسب کنید ، باید برنامه ریزی کنید . یک نمونه از برنامه ریزی موفق در رشته حسابداری می تواند مانند نمونه زیر می باشد :

این مطلب را هم بخوانید:  استانداردهای حسابرسی چیست؟

انتخاب هدف : من میخواهم تا دو سال دیگر یک مدیرمالی موفق با درآمد ۱۵میلیون در ماه شوم .

برناهمه ریزی مراحل این هدف  :

 •  شرکت در دوره های آموزشی حرفه ای
 • خریدن کتابهای معتبر تخصصی مانند انتشارات سازمان حسابرسی
 • مراجعه به موسسات حسابداری حرفه ای جهت شرکت در دوره های کارآموزی تخصصی مدیرمالی 
 • شرکت در همایش ها ی مهم تخصصی حسابداری
 • لینک زدن با افراد حرفه ای ( طرح و پیشنهاد مشارکت درر سود )
 • و….

اینکه هدفتان گسترده باشد خیلی مهم است . برفرض من درآمد۵ میلیون را انتخاب نکنم و درآمدزایی ۱۵ میلیون را تیک بزنم . یا بجای یک حسابدار موفق یک مدیر مالی موفق شوم . اگر شما برای خودتان چنین ترسیمی داشته باشید و واقعاً بخواهید به این جایگاه برسید مطمئناً یک لحظه هم نمی توانید آرام و قرار داشته باشید منظورم داشتن استرس و گیج شدن نیست بلکه منظور این است که هر روز و در هر ساعت برنامه ریزی خود را بررسی می کنید تا چگونه از فرصتها و ساعات مفیدتان بهترین بهره برداری را بکنید.

امید است با تلاش مضاعف خودتان و شامل شدن الطاف الهی خیلی سریع به پیشرفت ارزشمندی دست پیدا کنید  ….

 

آموزش حسابداری

میثم حاجی محمدی- متخصص عارضه یابی شغل حسابداری

 

 

 

جهت مشاوره رایگان در انجمن حسابداران ثروتمند عدد ۲۰ را به سامانه ۵۰۰۰۵۰۰۰۳۰۲۵۳۸ پیامک نمایید. 

13 دیدگاه ها

 1. سلام حدود ۶ سال سابقه کار در شرکتهای بازرگانی و تولیدی دارم . متاسفانه صنعت کشور با شرایط اقتصادی جاری… پولی نداره که بخواد حقوق مناسبی بده … دوست دارم در شرکتهای برند مشغول بکار بشوم ایران تلنت هم ثبتنام کردم … از طرفی میبنم عزیزانی که پاره وقت مشغولند حقوق میلیونی دارند … منتها این کار پاره وقت یعنی کار با همکاران سیستم بزاری کنار و دیگه بیشتر هلو کار کنی … ان هم کسب و کارهای کوچک با کارفرمای بازاری … که جسارت نباشه ولی روحیه ی خاص کاسبانه میخواد … معمولا هم باید شوش و لاله زار و بازار بزرگ بری بیای …

  حالا اگه صنف پزشکی باشه عالیه .. منتها ندیدم کار پاره وقت بخوان

  وقتتون نمیگیرم … چه راهنمایی دارید ؟

  • سلام دوست خوب. به شما پیشنهاد میکنم تخصص های خود را به صورت تلفنی با تیم پرشین حساب مطرح بفرمایید تا سریعتر و بهتر نتیجه دریافت کنید. موفق باشید
   تلفن تماس ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۱

 2. با عرض سلام و تشکر از جناب آقای میثم حاجی محمدی اینجانب دارای ۱۲ سال سابقه حسابداری میباشم و هم اکنون در یک شرکت خصوصی به عنوان حسابدار مشغول میباشم ولی از حقوق آن اصلا راضی نیستم و فقط به خاطر محیط مناسب و مطمئن ان ادامه میدهم در جستجوی موقعیت شغلی بهتر نیز بوده ام ولی متاسفانه
  مورد بهتری پیدا نکرده ام . لطفا مرا راهنمایی کنید . با تشکر

 3. با سلام
  یه سوال داشتم از حضورتون.. تو خونواده من بیشتر حسابداری خوندن، منم سال ۸۳ دانشگاه شیراز قبول شدم ولی ترجیح دادم مهندسسی مواد بخونم، ارشد نانو موادم گرفتم ولی… با معدل بالا، داشتن مقاله، دانشگاه صنعتی… الان جوابی واسه خونودام ندارم، سربازیمم رفتم، متاسفانه نتونستم مدرک زبان بگیرم و از ایران برم، موندم با یه رشته به روز ولی بیکار!!!
  به نظرتون تجصیل تو این رشته اونم تو ۳۰ سالگی عاقلانس؟
  البته در یه دانشگاه خوب، با معدل بالا.. چون استعدادشو دارم.

  • سلام امین عزیز
   من اطلاع دقیقی درباره مهندسی مواد ندارم و لی الان شما میتونید با پارک های علم و فن آوری که قوی هستند همکاری داشته باشید. به نظر بنده مهم هدف شماست که بهش پایبند باشید وقتی اینطور قاطع باشید تمام تمرکز شما فقط برنامه ریزی و حل مشکلات را شامل می شود.

 4. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد بزرگوار.من مدتی است که مشترک شما هستم و از مطالب بسیار باارزشتان که برای من فرستاده می شود نهایت استفاده را می برم.خواستم صمیمانه از شما برادر بزرگوار تشکر کنم بابت مطالب بسیار زیبا و با ارزشتان.امیدوارم که همیشه پیروز و پاینده باشید.لطفاً اگه امکان دارد مطلبی به همراه مثالی در مورد بستن حسابها در شرکتهای تولیدی صنعتی ارائه فرمایید.قبلاً از عنایتی که میفرمائید نهایت تشکر وقدر دانی را دارم.

  • سلام هادی عزیز
   برای ما افتخاره که تونستیم رضایت شما و دیگر کاربران را فراهم کنیم . از لطفتون سپاسگذارم و امیدواریم بتوانیم با پیشنهادات ارزشمندتان گام های موثر تری در این راه برداریم .
   واقعاً دست شما درد نکنه پیشسنهاد تون خیلی کاربردی و مفیده ٰحتما برنامه ریزی میشه . بازهم ممنون میشم اگر پیشنهادی دارید برای ما ارسال کنید.

   باتون آرزوی توفیق روز افزون دارم .

 5. با سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون
  اگر بتونیم دوره های حسابداری مجتمع فنی رو بگذرونیم باتوجه به این که مدرکش معتبره امکان داره سابقه کاری نخوان یا حداقل با حقوق کم بشه دوره ی کاراموزی رو گذروند؟

  • سلام و مممنون
   این دوره ها واقعاً حرفه ای هستند و میتونه به عنوان یک level در رزومه شما قرار بگیره ، ولی دوره کارآموزی یک دوره اجرایی و عملی خیلی مفید برای خودتون هست که حتماً اون رو هم پیگیری کنید و مدرکش اصلاً مهم نیست فقط یادگیری مهمه !

 6. اخه مگه میشه خدایی من حقوقی که دارم زیر ۵۰۰ تومان است . فوق دیپلم حسابداری دارم ولی چون کار نکردم فعلا کاری جزئ حسابداری دارم انجام میدم .
  هرجا میری میگن اول مدرک داری – داشته باشی ولی کار ی بلد نباشی فرقی نمیکنه . به نظر من کاشکی توی دانشگا ه ها به جای تئوری عملی به همه یا د میدادن .
  به نظر شما من می تونم توی رشته خود م موفق باشم . لطفا کمک کنید .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here