اظهارنامه مالیاتی مودیان،اقرارنامه مودی نیست…

0
2245

اظهارنامه مالیاتی مودیان

سلام به شما دوست عزیز. مرضیه خیری هستم و از شما دعوت میکنم تا مطلب امروز را مطالعه نمایید:
همانطور که در جریان هستید در روزهای گذشته پیش نویس لایحه بودجه ۹۷ ارائه شد. در این بودجه بخش اعظم درآمدهای دولت را مالیات تشکیل می دهد. فرهنگسازیی اخذ مالیات که از سمت سازمان امور مالیاتی در سالهای اخیر شکل گرفته است نشان دهنده ضرورت این امر ملی است. افراد زیادی این ضرورت را درک کرده و به جمع مودیان خوش حساب سازمان پیوسته اند اما هنوز هم هستند افرادی که از پرداخت مالیات سرپیچی می کنند و جزء فرارهای مالیاتی قرار گرفته اند.

اظهارنامه مالیاتی مودیان، اقرارنامه مودی نیست

این عنوانی که به مطلب امروز من اختصاص دارد به چه مفهومیست؟  اقرارنامه چیست؟ و چه ارتباطی با اظهارنامه دارد؟ درادامه برایتان توضیح خواهم داد.

طبق تعاریف قید شده در قانون مدنی، اقرار نامه عبارت است اعتراف و اقرار به حقی به نفع دیگری و به ضرر خود شخص. در واقع کسی که اقرارنامه ارائه می کند اعتراف به اعمال انجام شده خویش دارد. در گذشته اظهارنامه های مالیاتی نوعی اقرارنامه به حساب می آمد. از آنجا که فرد با تکمیل اظهارنامه اعداد و ارقامی از درآمد خود را به دارایی اعلام می کرد. اما امروز و با افزایش سیستم های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی و ارتباطی که سازمان با موسسات مالی و اعتباری و بانکها و نیز سازمان ثبت اسناد کشور برقرار نموده است این تعریف قابل استفاده نخواهد بود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

مودیان نباید تصور کنند که با تکمیل اظهارنامه ای صوری می توانند مالیاتی با آنچه معیار هزینه های خود است پرداخت کنند. تصورشان بر این است که رقمی جزئی نسبت به واقعیت معاملات را گزارش می دهند و بر طبق همان هم مالیاتی پرداخت خواهند نمود. اما باید دانست که تمامی معاملات در هر ارگانی که ثبت گردد در نهایت به سازمان امور مالیاتی ارجاع داده خواهد شد و در صورتی که کتمان شده باشد مشمول جرائم خاص خود می شود. لذا اظهارنامه مالیاتی مودیان یک اقرارنامه مالیاتی نیست و لازم است تا مودیان اطلاعات خود را کاملا به صورت شفاف و کامل ارائه کنند.

این مطلب را هم بخوانید:  چند نکته مهم در رابطه با اظهارنامه های تیرماه!

اظهارنامه مالیاتی مودیان

چه سازمان هایی اطلاعات مودیان را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهد؟

طبق آیین نامه اجرائی موضوع تبصره ۵  ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م اصلاحی که در سه فصل ارائه شده است، اشخاص دارنده اطلاعات موظف هستند تا اقلام اطلاعاتی را طبق بسته های اطلاعاتی، از طریق بستر های تعیین شده، به شرح ساختار داده با رعایت مفاد این آیین نامه در اختیار پایگاه اطلاعات این سازمان قرار دهند.

تبصره ۱. بسته های اطلاعاتی شامل بسته های اطلاعات هویتی، معاملاتی، مالی، پولی، اعتباری، سرمایه ای، دارایی ها، اموال و املاک و همچنین نقل و انتقال آنها می باشد.

این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد:

  • اطلاعات هویتی ( شامل اطلاعات هویتی و مکانی و مجوزهای فعالیت اقتصادی و معاملات اشخاص حقیقی و حقوقی )
  • اطلاعات معاملاتی اشخاص ( شامل معاملات، تجارت خارجی، قراردادهای انجام معاملات و فعالیت های تجاری و عملیات پیمانکاری و دیگر خدمات، فعالیت های مربوط به خرید و فروش ارز و سکه، اطلاعات مربوط به بیمه نامه ها و بارنامه ها و موارد مشابه دیگر
  • اطلاعات مالی، پولی و اعتباری و سرمایه ای اشخاص ( شامل اطلاعات بانکی سپرده ها، سود سپرده ها  و تسهیلات بانکی و نقل و انتقال سهام و سایر اوراق و موارد مشابه )
  • اطلاعات دارایی ها، اموال و املاک و نقل و انتقال آن ها
  • سایر اطلاعات اقتصادی که بسته به تصمیم وزارت امور اقتصاد و دارایی و تصویب هیات وزیران اضافه خواهد شد.

اطلاعات کامل در این خصوص در روزهای گذشته در مطلب زیر قرارداده شده است که برای استفاده می توانید آنرا بخوانید، همچنین افراد فعال در عرصه اقتصادی کشور لازم است بدانند که اظهارنامه مالیاتی مودیان شناسنامه مودی تلقی شده و معرف میزان فعالیت و خوش حسابی او در اقتصاد یک کشور است.

این مطلب را هم بخوانید:  امنیت شغل حسابداری در درآمد بیشتر نیست!!

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here