آیا می دانید با چه شرایطی شرکتها مشمول معافیت مالیاتی افزایش سرمایه می باشد؟

0
279 بازدید

باسلام خدمت دوست پرشین حساب
با توجه به شرایط تورمی موجود در کشور،شرکت های در حال فعالیت که دارایی های خود را به ارزش زمان خرید (بهای تاریخی) در دفاتر ثبت نموده اند می توانند اقدام به تجدید ارزیابی دارایی های خود نمایند و در این اوضاع هر سال دارایی های ثابتشان مشمول افزایش ارزش ریالی می گردد.در شرکتهایی که زیان ده بوده و برای چند سال پی در پی این زیان انباشته حجیم و به مبلغ خاصی برسد ۳ راه کار وجود دارد:افزایش سرمایه،کاهش سرمایه و انحلال شرکت.زمانی که در یک شرکتی زیان انباشته به بیش از ۵۰% مبلغ سرمایه آن شرکت برسد مطابق با قانون تجارت شرکت مزبور مشمول ماده ۱۴۱ می شود.اگر شرکتی برای چند سال متوالی زیان ده باشد امری بدیهی است که سهامداران عمده تمایلی ندارند که نقدینگی تازه ای را وارد شرکت کنند و شرکت راهی ندارد جز اینکه از محل اندوخته این امر را انجام دهد:اندوخته تجدید ارزیابی.

ماده ۱۴۱ قانون تجارت

اگر بر اثر زیان های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود.هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال ندهد باید در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده ۶ این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.در صورتی که هیات مدیره برخلاف این ماده به دعوت مجمع عمومی فوق العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می شود نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد گردد هر ذینفع می تواند انحلال شرک را از دادگاه صلاحیتدار درخواست نماید.به یاد داشته باشید که این نوع افزایش سرمایه ممکن است شرکت را در یک یا دو سال از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شود ولی اگر شرکتی مشکلات بنیادی داشته باشد ممکن است مجددا با افزایش زیان انباشته در شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت قرار گیرد شرکت هایی که این چنین با مشکلات اساسی مواجه هستند حتی با وجود مالیات صفر برای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی نمیتوانند دچار بهبود اساسی شوند.

شرکت هایی که خواهان استفاده از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه هستند با شرط اینکه باید بر اساس صورت های مالی عملکرد سال ۱۳۹۶ مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده باشند و همچنین می بایستی با این تجدید ارزیابی از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.با رعایت شرایط مذکور انتقال مازاد تجدید ارزیابی به حساب افزایش سرمایه مشمول مالیات بر نرخ صفر می شود.

انتخاب کارشناس رسمی جهت ارزیابی دارایی ها

کلیه شرکت های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان بورس جهت بهره مندی از معافیت های مالیاتی ناشی از افزایش سرمایه ملزم هستند جهت ارزیابی دارایی ها موارد ذیل را رعایت نمایند:
۱٫ارزیابی دارایی های هر طبقه توسط هیئت کارشناسی متشکل از حداقل ۳ کارشناس رسمی دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی،وکلا و کارشناسان قوه قضائیه که باید منتخب کانون یا مرکز مربوطه انجام شود.
۲٫برای هر طبقه از دارایی ها باید از هیئت کارشناسی دارای تخصص مرتبط با دارایی های مورد ارزیابی استفاده شود.برای ارزیابی زمین و ساختمان یک هیئت کارشناسی کافی می باشد.
۳٫در مواردی که دارایی های موجود در یک طبقه متعدد و در شهرهای مختلف باشد شرکت می تواند برای ارزیابی دارایی های آن طبقه در هر استان،از یک هیئت کارشناسی استفاده کند و یا هر کدام از کارشناسان عضو هیئت کارشناسی در مورد یک یا چند قلم از دارایی های موجود در طبقه مورد بررسی گزارش کارشناسی به صورت انفرادی ارائه نمایند.لیکن اظهار نظر نهایی در مورد کل دارایی های موجود در آن طبقه در قالب گزارش واحدی ارائه شده و به امضای حداقل ۳ نفر از کارشناسان ارزیابی کننده برسد.

ماده ۱۴۹ قانون مالیات مستقیم

کارفرمایان محترم باید بدانید که طبق تبصره ۱ این ماده افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی های اشخاص حقوقی با رعایت استانداردهای حسابداری مشمول پرداخت مالیات بر درآمد نیست و هزینه استهلاک ناشی از افزایش تجدید ارزیابی نیز به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی نمی شود.شرکت ها با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها معافیت مالیاتی بهره می برند ولی تجدید ارزیابی ماشین آلات و تجهیزات،هزینه ای جدید به عنوان هزینه استهلاک وارد صورت سود و زیان شرکت ها می شود.

بخشنامه ۲۰۰/۹۷/۵۶ تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید