با نحوه تشکیل هیات حل اختلاف مالیاتی بیشتر آشنا شوید!

0
1348

هیات حل اختلاف مالیاتی

هیات حل اختلاف مالیاتی

به نام خدا و سلام ، من میثم حاجی محمدی هستم و خوشحالم که دوباره فرصتی پیدا کردم تا اطلاعات شما را در خصوص هیات حل ختلاف مالیاتی بالاتر ببرم. قبل از هر نکته ای بهتر است اطلاعات اولیه ای در ارتباط با هیات حل اختلاف مالیاتی داشته باشید تا در ادامه نکات دیگری درباره نحوه تشکیل هیات و اقدامات آن خدمت شما دوست گرامی ارائه کنم.

همانطوریکه میدانید در ایران صلاحیت رسیدگی به کلیه دعاوی و اختلافات اشخاص مراجع قضایی می باشد که از نظر رسیدگی به موضوعات متنوع هستند و تناسب با ارگانهای دولتی شکل می گیرند.به عنوان مثال هیات حل اختلاف موارد کار در ادارات کار استقرار دارد و به بررسی اختلافات کارفرما و کارگر می پردازد.رای صادره این نوع مراجع قطعی است و اعتراض در مراجع بالاتر قابل استناد و رسیدگی خواهد بود. در مورد اختلافات مالیاتی نیز چنین مرجع رسیدگی توسط قانون گذار در نظر گرفته شده است که منطبق با ماده ۱۷۰ قانون مالیاتهای مستقیم می باشد. دراین ماده توضیح داده شده است که مرجع رسیدگی به هرگونه اختلاف در تشخیص مالیات بین مودی و اداره امور مالیاتی در هیات حل اختلاف مالیاتی می باشد. یعنی ابتدا مودیان برای طرح اعتراض خود باید طبق ماده ۲۳۸ ق.م.م عمل کنند و حتما دو شرط زیر را رعایت کنند تا طرح اعتراض به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده شود

اول: مودیان طی مدت ۳۰ روزه از زمان دریافت برگ تشخیص مالیات اعتراض خود را ثبت کنند

دوم : اعتراض حتما بصورت کتبی در اتوماسیون دبیرخانه حوزه مالیاتی ثبت گردد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  طرح شبنم چیست ؟

فقط توجه داشته باشید به محض اینکه اعتراض شما ثبت و ارجاع شد، هنوز برگ تشخیص مالیات قطعی نشده تا زمانی که در هیات حل اختلاف مالیاتی طرح شود و پس از برگزاری هیات، رای صادر گردد. نکته مهم اینجاست برگ تشخیص غیرقطعی باصطلاح بیهوش شده و قابلیت اجرا را ندارد تا زمانی که رای هیات حل اختلاف مالیاتی صادر شود.

نحوه تشکیل هیات حل اختلاف مالیاتی

مکان تشکیل جلسات: طبق تبصره ۲ ماده ۲۴۴ تشکیل جلسات هیات حل اختلاف مالیاتی بر عهده سازمان امور مالیاتی می باشد و در ادامه تعیین مکان جلسات نیز بر عهده اداره امور مالیاتی است که معمولا در محل ادارات این سازمان تشکیل می شود. مکان و ساعت تشکیل جلسات طی ابلاغیه دیگری به مودی اعلام می شود.

زمان تشکیل جلسات: همانطوری که اشاره شد زمان رسیدگی هیات حل اختلاف مالیاتی در مورد پرونده مودیان و نحوه حضور آنان یا نماینده قانونی مودی، باید منطبق بر ماده ۲۴۶ صورت پذیرد. نکته مهم در اینجا فاصله تاریخ ابلاغ و روز تشکیل جلسه هیات نباید کمتر از ۱۰ روز باشد مگر به درخواست و موافقت مودی!

دو مبحث دیگر در این رابطه هنوز باقی مانده است که در بخش بعدی توضیح خواهم داد : یکی نفرات مستقر در هیات و دیگری موارد رد اعضای هیات

 

اگر تصمیم شما برای یادگیری نکات کاربردی مالیاتی جدی است چرا در کارگاه یک روزه مالیات شناسی پیشرفته و معرفی دوره کامل صفرتاصد مالیات ثبت نام نمی کنید!

 

https://persianhesab.com/amoozesh/what-taxes/

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here