چند نکته کلیدی در اظهارنامه اشخاص حقیقی

6
1633

اظهارنامه اشخاص حقیقی
اظهارنامه اشخاص حقیقی

خرداد آخرین مهلت ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی می باشد

روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد : ۳۱ خرداد آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل( اشخاص حقیقی) در سال ۹۵ است و این مهلت قابل تمدید نخواهد بود.

 

برای راهنمایی بیشتر شما دوست عزیزی که احیاناً وارد حوزه اشخاص حقیقی شده اید،۷ کانال مهم قابل کنترل درباره اظهارنامه را توضیح می دهم و امیدوارم بتواند مثمر ثمر واقع شود.

کنترل شماره ۱-(اظهارنامه امسال را می توانید شراکتی ارائه کنید)

مودی اصلی ابتدا می بایست اطلاعات شرکا را در ثبت نام کد اقتصادی ثبت نماید و سپس اقدام به ارسال اظهارنامه شراکتی نماید، با توجه به راه اندازی سامانه ثبت نام شماره اقتصادی به صورت الکترونیکی اطلاعات شرکا بصورت سیستمی به حوزه مالیاتی ارسال می شود.در اظهارنامه شراکتی هنگامی که یکی از مودیان فوت کرده و ورثه جایگزین آن می شوند می بایست نوع شراکت وراث قهری و نوع شراکت شرکا اختیاری انتخاب گردد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

کنترل شماره ۲– (مشخصات صندوق فروشگاهی مورد نیاز شماست)

شما برای ارائه اظهارنامه اشخاص حقیقی باید گزینه سامانه فروش را انتخاب کنید و کلیه اطلاعات رهگیری و تاریخ خرید صندوق را در اظهارنامه وارد کنید تا بتوانید از گزینه معافیت سالانه استفاده کنید.

کنترل شماره ۳– (هر پرونده مالیاتی = یک اظهارنامه عملکرد)

اگر مودی دارای چند پرونده مالیاتی (کد واحد مالیاتی و شماره کلاسه پرونده متفاوت) باشد، می تواند به تعداد پرونده های خود اظهارنامه تسلیم نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  سازمان امور مالیاتی چگونگی خوداظهاري سال 92 را اعلام کرد

کنترل شماره ۴– ( حتما باید در گام ۴۵ قرار بگیرید)

مودیان هنگام ارسال اظهارنامه می بایست وضعیت ثبت نام کد اقتصادی آنها ۴۵ باشد ( منظور این است که اشخاصی که مشمول ارسال الکترونیک خرید و فروش خود هستند می بایست نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کرده باشند) و همین طور هنگام ارسال اظهارنامه حتما شناسه ملی را ثبت نمایند.( اگر به جای شناسه ملی نام کاربری را وارد نمایند خطای عنوان شده را دریافت می نمایند)

کنترل شماره ۵ – از هزینه های ماده ۱۳۷ غافل نشوید

یکی از مواردی که سازمان امور مالیاتی به اشخاص حقیقی پیشنهاد می دهد،درج هزینه های درمانی خود شخص و اولاد و همسر می باشد. مبلغی که می تواند درآمد شما را کاهش دهد و از میزان درآمد مشمول مالیات شما کسر کند.

کنترل شماره ۶– ( در اظهارنامه املاک حوزه ملاک است نه پرونده ملک)

در اظهارنامه اجاره املاک مودی می بایست اطلاعات تمام املاک / مستاجرین مربوط به یک واحد مالیاتی با کلاسه پرونده های متفاوت را در یک اظهارنامه ثبت نماید (اگر تمامی ملک ها در یک حوزه باشند می بایست همه ملک ها را در یک اظهارنامه ثبت شوند) .

کنترل شماره ۷–  ( معافیت مالیاتی سال ۹۵ را صحیح درج کنید)

معافیت سالانه اشخاص حقیقی برای عملکرد ۱۳۹۵ مبلغ ۱۵۶ میلیون ریال است.

چه اشخاصی می توانند از معافیت استفاده کنند؟

همانطوریکه می دانید شرط برخورداری از هرگونه معافیت و تسهیلات مالیاتی، ارایه اظهارنامه اشخاص حقیقی در موعد مقرر قانونی (۳۱ خردادماه ) است و همچنین عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی، موجب تعلق جریمه برای صاحبان مشاغل خواهد شد که این جریمه غیر قابل بخشودگی خواهد بود.
این اطلاعیه می افزاید: براساس توافق صورت گرفته میان سازمان امور مالیاتی و اصناف کشور، مودیانی که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۵ خود را با تکمیل خلاصه وضعیت درآمد و هزینه به صورت الکترونیکی از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی WWW.TAX.GOV.IR در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند مشمول توافق می باشند. همچنین ضرورتی به تسلیم اظهارنامه به صورت کاغذی و ارائه به ادارات امور مالیاتی نخواهد بود و کد رهگیری دریافتی از سامانه در تاریخ ارسال، به عنوان رسید تسلیم اظهارنامه مالیاتی است و مودیان محترم بابت تسلیم اظهارنامه و همچنین پرداخت مالیات نیازی به مراجعه به ادارات مالیاتی ندارند.

این مطلب را هم بخوانید:  7 پرسش و پاسخ مهم مالیاتی !

 

امیدوارم با رعایت این نکات اظهارنامه قابل قبولی را ارائه کنید/ میثم حاجی محمدی

مطالب مرتبط با این موضوع در سایت ما

مجموعه پاسخ های جامع به سوالات مالیاتی مودیان

چه تغییراتی در اظهارنامه مالیاتی ۹۶ ایجاد شده است؟ به همراه یک فیلم

۳شرط عدم معافیت مالیاتی برای کسب وکار درخارج از کشور:

6 دیدگاه ها

 1. با درورد خدمت استاد محترم آقای حاجی محمدی.
  راجع به ماده ۱۳۷(استفاده از هزینه درمانی شخص- اولاد و همسر) یعنی میشه با ارائه دفتر بیمه ای که فرد داره و توسط دکتر نوشته شده یا برگه های آزمایشگاه(سونو-رادیلوژی و….) بشه جز هزینه ها اورد و آیا جز هزینه های عمومی اداری بحساب بیاد؟(با توجه به اینکه هزینه هایی که من آشنایی دارم شامل(مالی-عملیاتی-هزینه توزیع و عمومی اداری ) هست. ممنون میشم یه کم مطلب رو باز کنید

  • با سلام کاربر گرامی
   هزینه های درمانی که دارای مستندات باشند (فاکتور و مدارک پزشکی ) قابل قبول هستند اما ربطی به هزینه های عمومی و توزیع و غیره (هزینه های مربوط به فعالیت شغلی شما )ندارند
   بلکه این هزینه ها از درآمد مشمول مالیات در اظهارنامه کسر خواهد شد . و این هزینه های درمان در حساب دفاتر منعکس نمیشوند .

    • سلام و عرض ادب
     خیر محدودیتی برای هزینه های درمان از لحاظ ریالی نیست اما مدارک ارائه شده باید قابل قبول باشد برای آشنایی با موارد قابل قبول ماده ۱۳۷ ق.م.م را مطالعه فرمایید .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here