نحوه جستجوی کارآموزی حسابداری در بازارکار

14
3928
بازارکار

بازارکار شغل حسابداری یکی از بازارهای پر هیجان و پر طرفدار در این سالهای اخیر محسوب می شود.در این بازارکار تعداد زیادی خریدار و فروشنده خدمات مالی وجود دارد که باعث بوجود آمدن یک بازار رقابتی شده است.امروز تصمیم دارم بیشتر در خصوص فروشندگان این بازار کار یعنی حسابداران و علاقمندان به کار حسابداری صحبت کنم.

قطعاً یکی از موضوعاتی که بیشتر از بقیه خود حسابداران در برابر آن گارد می گیرند و در حسابداری یک رکن عملیاتی محسوب می شود، کارآموزی در بازار کار و انجام کار رایگان حسابداری جهت اندوخته نمودن تجربیات و آمادگی در بخش اصلی بازار کار حسابداری است. مشکلی که از ابتدای سال ۹۵ بیشتر از گذشته دیده شده است، نیاز به یک حسابدار مسلط در بازار کار است.  کارفرمایان به شدت درگیر کارهای مالیاتی شدند و انتظار دارند یک حسابدار فرشته نجات کسب و کارشان شود و در سوی دیگر حسابدارانی که شاید هم اطلاعات مالیاتی خوبی داشته باشند ولی هنوز پشت دربهای بسته بازار کار قرار گرفته اند.این یعنی داغ بودن بازار خریداران خدمات مالی که عمده ترین آنها کارفرمایان و مدیران کسب و کارها هستند.

حالا در طدف دیگر بازار کار فروشندگان خدمات مالی باید تجربه فروش این خدمات و جذب مشتریان را داشته باشند. مسلماً همه حسابداران حاضر به پرداخت شهریه بابت کارآموزی نیستند و دوست دارند در ازای کار رایگان در مدت زمان کم بهترین نتیجه را بگیرند. متاسفانه مشکل بزرگی که در این تهاتر وجود دارد عدم اعتماد کامل آموزش دهندگان و یا بهتر عرض کنم کارآموز پذیران حسابداری به تعهد کارآموزان می باشد.از نظر حسابداران بهترین محل برای کسب تجربه شرکتهای حسابداری است که از نظر من مراکز و روش های بیشتری نیز وجود دارد. صاحبان شرکتهای حسابداری همیشه نگران شانه خالی کردن کارآموزان حسابداری بعد از آموزش و پرش به سمت بازار کار هستند.

این مطلب را هم بخوانید:  از آگهی همشهری تا ترمینال بیهقی !

فرق یک حسابدار ماشینی با یک حسابدار هوشمند را می دانید؟ به جز اپراتور بودن و این داستان ها….؟

آیا کارفرما می تواند در بلندمدت با یک حسابدار بصورت ثابت توافق کند؟ چگونه و به چه صورتی؟

چرا با توجه به راهکارهای شناسایی شده مانند ارتباط با حرفه ای ها و اساتید ، هنوز تعداد زیادی از حسابداران اندر خم یک کوچه هستند؟

بازارکار کمک خلبان و خلبان

معمولا از منظر بیشتر مدیران حسابداران حکم کمک خلبان را دارند و کار و مسئولیت اصلی بر عهده خلبان یعنی مدیر مالی و سرپرست حسابداری است.درصورتی که به نظر من این نوعی برداشت محتاطانه است، در صورتی که بارها در جلسات مشاوره شاهد تسلط و زحمات حسابدار مجموعه ها بوده ام و تمامی سعی خود را برای اثبات شایستگی های کمک خلبان و جایگزینی ان با خلبان هستم. پیشنهاد من برای حل این دیدگاه در محل کارتان تلاش برای اجرای کار با کیفیت می باشد.

قبل از جستجو به کسب تجربه و کارآموزی در بازار از خودتان بپرسید : 

 • در چه بازارکار حسابداری وارد شده اید و هنوز کار دلخواده را پیدا نکرده اید؟
 • چقدر با فنون مالیاتی آشنایی دارید؟
 • چقدر بدون نیاز به یک بالاسری مانند حسابرس داخلی و یا مدیر مالی کار خود را مستقل اجرا می کنید؟

مشکل اصلی اینجاست که حسابدار نمی خواهد بپذیرد که هنوز آستانه اطمینان را ایجاد نکرده است و حالا چگونه می تواند حسابداری باشد که کارفرما دیگر نگران امور مالی و مالیاتی نباشد. با بیشتر حسابداران کم سابقه که صحبت می کنم به نتیجه بدتری می رسم و آن هم پیشنهاد بالاسری از طرف شخص حسابدار است . یعنی به مدیر پیشنهاد داده می شود که من کارهای حسابداری شما را انجام می دهم ولی برای کارهای مالیاتی نیاز به فرد دیگری است. و خیلی واضح و مشخص در همایش ها حسابداران بلافاصله می گویند که مدیر مالی اجازه کارهای تخصصی را نمی دهد و من این سوال را می پرسم که شما چقدر علاقه و اشتیاق برای کارهای مالیاتی نشان دادید؟

این مطلب را هم بخوانید:  دومین گردهمایی ثروت آفرینان برگزار شد

حالا دور نشویم از بحث اصلی، کار رایگان کجاست بالاخره؟ و وقتی پیشنهادات من را ببینید باورتان می شود که می توانید ولی نمی خواهید.

یکی از بازارهای پرنیاز که پول خوبی نمی دهند و حاضر هستند یک حسابدار را برای کارها پذیرا باشند بازار اصناف و مشاغل است. بازاری که هنوز تعدادی از دوستان حسابدار وارد ان شده اند و از نحوه حق الزحمه ها گله دارند. روزی در یکی از اتحادیه ها مشغول مشاوره بودم که یکی از  یک دختر خانم دعوت کردند وارد جلسه شوند تا من از او چند سوال تخصصی بپرسم. با چند سوال متوجه اطلاعات محدود و کم او شدم ولی از اعتماد به نفس و باورش خوشم آمد. البته اطلاعات او در حد مشاغل و یا فروشگاه خوب بود ولی در حد اطلاعات مالیاتی ضعیف بود. اعضا گفتند ایشان قرار است بعنوان کارآموز با نظارت تیم شما کار حسابداری را انجام دهند. خیلی خوشحال شدم و حرکت رو به رشد او را تحسین کردم.

حالا من با یک نگاه به این نتیجه نرسیدم که بازار مشاغل بسیار پرنیاز است و بلافاصله به شما جواب مثبت می دهد. می خواهم عرض کنم کانال برای اجرای کار رایگان زیاد است و لازم نیست حتما همه چیز را بلد باشید تا مشغول به کار شوید. برای کار رایگان باید انقدر اطلاعات کسب کنید که فقط آنها را در اجرا خرج کنید نه اینکه تسلط بر ماهیت حساب نداشته باشید و انتظار داشته باشید مدیر یک فروشگاه امور مالی خود را ابزار یادگیری شما قرار دهد این یعنی حد و اندازه کار عملی و رایگان

این مطلب را هم بخوانید:  دستورالعمل اجرای تنخواه گردان

چند روش پرکاربرد برای رسیدن به اولین جایگاه شغلی

 • از روشهای کلیشه ای زیاد استفاده نکنید
 • از دنیای اینترنت غافل نباشید ، وب سایتهای به روز را ببینید
 • عضو خبرنامه سایتهای استخدامی شوید تا جدیدترین اخبار لحظه ای به شما میل شود
 • برای کار کردن بصورت رایگان در محل کار دوستان خود تبلیغات کنید
 • از موسسات کاریابی معتبر کمک بگیرید
 • فرآیند آموزش نرم افزارهای جانبی مثل office را تکمیل کنید
 • سعی کنید بیش از یک نرم افزار حسابداری مهم را بلد باشید
 • اجرای قوانین مالیاتی مهم مانند ارزش افزوده و گزارشات فصلی را خیلی خوب یاد بگیرید
 • می توانید به شرکتهایی که حسابدار دارند پیشنهاد نیروی کمک حسابدار را حتی بصورت رایگان دهید
 • اگر دانشجو هستید حتماً در یک پروژه دانشجویی در انجمن ویا چند نفره مشارکت کنید
 • در کارگاه های رایگان آموزشی شرکت کنید و بعد از پایان جلسه با یک یا دونفر از صاحبان مشاغل صحبت کنید

ممکن است مقالات و کتابهای زیادی در مورد موفقیت و پیشرفت در حسابداری مطالعه کرده باشید ودر دوره های آموزشی  زیادی شرکت کرده باشید ، ولی شاید آن کارایی لازم را برای شما هنوز ایجاد نکرده باشد.

یک نکته مهم : حسابداری که حرکت ابتدایی خود را در یک مکان به عنوان شغل انتخاب نموده است ، محال ممکن است که عقب گرد کند و بیکار شود ، اگر این اتفاق بیفتند مقصر اصلی خود اوست . پس مهمترین قدم  یک حسابدار دستیابی به اولین جایگاه شغلی است و این جایگاه می تواند حرکتهای او را به سمت لایه درونی شکل دهد.

14 دیدگاه ها

       ارسال نظر و سوال

       دیدگاه خود را وارد کنید
       Please enter your name here