نکاتی در مورد جریمه های عدم ارسال لیست بیمه شدگان تامین اجتماعی

2
2025

لیست بیمه شدگان تامین اجتماعی

سلام دوستان عزیز پرشین حساب. یکی از وظایفی که هر حسابداری در اجرای روند مالی شرکت بر عهده دارد ارسال لیست بیمه پرسنل و بیمه شدگان شرکت میباشد. این امر یکی از معمول ترین وظایف آنها به شمار می آید و از آنجا که این موضوع تکرار می شود موردی تازه نخواهد بود. اما نکته مهم این موضوع که گاها پیش می آید در خصوص عدم ارسال لیست بیمه و لیست حقوق است و اینکه چه جرائمی را به دنبال خواهد داشت.

قانون اعلام داشته است کارفرمایانی که در زمان مقرر شده ( هر ماه حداکثر تا پایان آخرین روز ماه بعد) و همچنین فعالیت هایی که مهلت مقرر آنان از یک ماه به دو ماه افزایش پیدا کرده است، اقدام به ارسال لیست بیمه پرسنل خود نکنند، مشمول پرداخت جریمه عدم ارسال لیست به اضافه جریمه عدم پرداخت بیمه میشوند.

درصورت عدم پرداخت حق بیمه: جرایم تاخیر پرداخت حق بیمه برای هر ماه ۲ درصد به ازای هر ماه نسبت به جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری محاسبه و مطالبه خواهد شد.

در صورت تاخیر ارسال لیست:  به میزان ۱۰درصد و در یک نوبت بر جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری محاسبه و مطالبه خواهد شد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

نکته مهم این است که : درخصوص آرای هیات های بدوی بامبلغ کمتر از ۱۵۰۰۰۰۰ ریال و آرای هیات های تجدید نظر تاریخ ابلاغ رای ملاک محاسبه جرایم تاخیر تادیه پرداخت می باشد.

همچنین لازم به ذکر است جرائم کلیه بدهی های گذشته کارفرمایان که در صورت عدم پرداخت دو درصد(۲%)به ازای هرماه تاخیر تمام یا کسر بدهی قطعی شده محاسبه می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش تصویری ارسال اینترنتی لیست بیمه

لیست بیمه شدگان تامین اجتماعی

در مورد آن دسته از کارفرمایان که بطور کلی از ارسال لیست کارکنان خود به سازمان امتناع و یا برخی از ماهها لیست ارسال نمی کنند مشمول جریمه عدم ارسال لیست به میزان حق بیمه همان ماه طبق بارزسی های انجام شده می باشند . آن دسته از پیمانکارانی که علیرغم دارا بودن فعالیت بطور کلی در دوره اجرای پیمان از ارسال لیست کارکنان شاغل خوداری می نمایند مشمول جریمه تاخیر ارسال لیست به میزان (۱۰%) حق بیمه کل مبلغ ناخالص کارکرد خواهند بود.

موردی که معمولا برایش سوال مطرح میشود این است که افرادی که قرارداد موقت برای کار دارند چگونه برایشان بیمه ارسال میشود؟ برای افرادی که روزانه ٢، ٣، ۴ ساعت در روز مشغول به کار هستند (مانند: منشی مطب پزشکان ،مربیان و مدرسان حق التدریسی) بر اساس زیر عمل می گردد:

طبق قانون کار ، برای کارگر به هر نحوی که کار میکند و رابطه کار و کارفرمایی برقرار است بایستی بیمه شوند. فرقی نمیکند ساعتی ، روزمزد، پاره وقت و … جمع کارکرد به ساعت را برمیزان کارکرد استاندارد روزانه تقسیم کرده و عدد بدست آمده بعنوان تعداد روز کارکرد در لیست بیمه درج می شود. فقط این دو مورد دارای اهمیت زیادی است:
۱-میزان حقوق و مزایای مشمول کمتر از حداقل حقوق نباشد.
۲- کارگر فقط بایستی مشمول قانون کار باشد به عبارتی دیگر پرسنلی که تحت پوشش سایر صندوق های حمایتی هستند نبایستی در لیست بیمه تامین اجتماعی درج شود. برای این منظور هم باید مدارک و مستندات جمع آوری شود.

فیلم آموزشی نحوه ارسال لیست بیمه

فیلم آموزش تهیه لیست بیمه ( بخش اول )

فیلم آموزش تهیه لیست بیمه ( بخش دوم )

 

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان:آموزش تصویری کار با فیدا(سامانه ثبت سفارش)

 

 

2 دیدگاه ها

  1. با سلام و عرض ادب خدمت مجموعه محترم پرشین حساب.سوالی داشتم به این شرح که من اقدام به خرید ۱ واحد مرغداری نموده ام به مبلغ ۵ میلیارد ریال در تاریخ ۹۶/۰۳/۲۰ و از بابت خرید ۵ فقره چک هرکدام به مبلغ ۱ میلیارد ریال به سررسید ۵سال از ۱۳۹۶/۰۵/۲۰ الی ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ پرداخت نموده ام و این ۵ فقره چک را در حساب پیش پرداخت سند زده ام. آیا لازم نیست من با توجه به پاس شدن چک اول به میزان چک اول به حساب ساختمان منظور شود ویا اینکه باید صبر کنم بعد از پاس شدن همه چکها این سند را بزنم. ضمن تشکر فراوان لطفاً من را راهنمائی فرمائید

    • سلام کاربر گرامی طبق استانداردهای حسابداری هر زمان که عملیات انجام شد باید این مبلغ را به حساب دارایی ببرید نه اینکه صبر نمایید تا تکمیل شود.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here