پاسخ به سوالات رایج گزارش فصلی در یک ویدیو

0
2302
سوالات رایج گزارش فصلی ابهامات ماده ۱۶۹ صورت معاملات

سلام به همه فعالین مالی و مالیاتی که در این روزهای پایانی از مهلت ارسال صورت معاملات فصلی، در تلاش هستند تا گزارش فصلی واحد تجاری خود را به درستی برای سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند. در این مطلب نمونه‌ای از سوالات رایج گزارش فصلی در یک فیلم آموزشی پاسخ داده‌شده‌است همچنین به ابهامات ماده ۱۶۹ صورت معاملات پاسخ داده‌شده‌است..

سوالات رایج گزارش فصلی ماده ۱۶۹

گذشته از تمام مواردی که در خصوص آبدیت جدید نرم افزار است، برخورد مودیان با سوالات متداول که در روند ارائه گزارشات فصلی با آن مواجه می شوند و پاسخ به ابهامات آنان امر مهمی است که امروز در یک فیلم آموزشی به سوالات رایج ماده ۱۶۹ پاسخ داده‌شده است. نمونه‌ای از سوالات به شرح زیر است:

 1. چه کسانی می توانند معاملات را به صورت تجمیعی در سامانه وارد نمایند؟
 2. اگر تعداد خرید های زیادی از یک نفر داشته باشیم و یا تعداد خرید های زیادی از چند نفر داشته باشیم، آیا باید یک به یک اطلاعات را وارد نماییم؟
 3. قبوض آب و برق و گاز و دیگر هزینه های جزئی مانند هزینه های آشپزخانه و پست و … هم باید در معاملات فصلی وارد نمود؟
 4. فروش و خرید با افرادی که کد ملی و کد اقتصادی و اطلاعات ندارند چگونه باید در فهرست گزارشات فصلی ارائه شود؟
 5. هزینه مربوط به ملک و اجاره باید در کدام قسمت از گزارش معاملات فصلی باید ارائه شود؟
 6. شناسه ملی شرکت آب و برق و گاز برای وارد کردن در صورت معاملات فصلی از کجا دریافت می شود؟
 7. در قسمت معاملات خارجی باید ارقام به ریال وارد شود یا به نوع ارز؟
این مطلب را هم بخوانید:  نحوه ارسال قراردادهای پیمانکاری طبق دستورالعمل ماده 169مکرر

اینها نمونه‌ای از رایج ترین سوالات مرتبط با گزارشات فصلی است که روزانه بارها بین مودیان رد و بدل می شود. جناب آقای میثم حاجی محمدی این سوالات را در یک فایل تصویری پاسخ داده‌اند.

پاسخگویی به ابهامات ماده ۱۶۹ صورت معاملات

تکلیف خرید از فروشندگانی که شماره اقتصادی ارائه نمی‌دهند چیست؟

 • براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص خرید به یکی از دو وضعیت ذیل می توان اقدام نمود:
  الف)در صورتیکه مبلغ هرصورتحساب (فاکتور)، کمتر از ۵% حد نصاب معاملات کوچک باشد، لزومی به درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورتحسابهای مذکور نمی باشد و می توان خریدهای مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت” معاملات کمتر از ۵% مبلغ حدنصاب” در سامانه معاملات فصلی وارد نمود. عدم درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورتحسابهای مذکور در شمول جرائم متعلقه نخواهد بود.

ب ) در صورتیکه مبلغ صورتحساب هرخرید بالاتر از ۵ درصد معاملات کوچک باشد، می باید حتماً معامله مذکور دارای صورتحساب طبق فرم نمونه پیوست دستورالعمل اجرایی ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م به شماره ۲۴۴۶۸/۲۰۰/ص مورخ ۲۷/۱۰/۹۰ باشد و درج شماره اقتصادی خریدار و فروشنده بر روی صورتحسابهای صادره الزامی می باشد و عدم رعایت آن باعث تعلق جرائم مربوطه خواهد شد.

تکلیف فروش به خریدارانی که کد اقتصادی ارائه نمی‌دهند چیست؟

 • براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص فروش به یکی از وضعیتهای ذیل می توان اقدام نمود:
  الف) در صورتیکه مبلغ هر صورتحساب(فاکتور) کمتر از ۵% حد نصاب معاملات کوچک باشد، در اینصورت الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحساب نمی باشد و می توان فروش های مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت “معاملات کمتر از ۵% مبلغ حد نصاب” درسامانه معاملات فصلی وارد نمود عدم درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحسابهای مذکور در شمول جرائم متعلقه نخواهد بود.
این مطلب را هم بخوانید:  مهلت ارائه اظهار‌نامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان سال 96 تا پایان فروردین 97 تمدید شد

 

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

ویرایش اطلاعات ماده 169

 

ب) در صورتی‌که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده، مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فهرست امتناع تکمیل و به اداره امور مالیاتی اعلام نماید، مشمول جریمه تخلف از این بابت نخواهد بود، در غیراینصورت طرفین معامله متضامناً مسئول خواهند بود.

نکته: فرم امتناع فقط مخصوص فروش کالا یا خدمات به خریداران می باشد که از ارائه شماره اقتصادی خود به فروشنده خودداری نموده‌اند و توسط فروشنده تکمیل و ارسال می‌گردد.

گزارش اطلاعات ماده 169

 

فهرست پرداخت قراردادها برای ارسال چه اطلاعاتی است؟

الف) فهرست پرداخت قرارداد فقط در خصوص مواردی که پرداخت بابت قراردادی انجام می شود که برای هر فصل برای پرداخت های صورت گرفته بابت قراردادها تکمیل و ارسال می گردد.
به عنوان مثال: قراردادهائی که دارای کارفرما و پیمانکار/ مشاور می باشند، می بایست فقط کارفرما فرم قرارداد را پر نموده و در قسمت “مبلغ کل قرارداد” مبلغ اصلی قرارداد را ذکر نماید و در قسمت “پرداخت” هر گونه پرداخت از مبلغ مذکور را درج نماید و نیازی به درج مجدد اطلاعات در قسمت خرید نمی باشد و پیمانکار/ مشاور می باید در قسمت فروش مبلغ دریافتی را عنوان نمایند.

ب) اشخاصی که دریافت کننده مبلغ قرارداد هستند می باید قسمت فروش را تکمیل نموده و در قسمت شرح کالا شرح خدمت یا قرارداد را عنوان نمایند.

در صورتی‌که سال مالی شرکت در اواسط یکی از فصول باشد ارسال اطلاعات چگونه انجام می‌پذیرد؟

چنانچه انتهای سال مالی اشخاص حقوقی در خلال یکی از فصلهای سال شمسی باشد، برای فصل شمسی مذکور دو فهرست معامله تنظیم و ارسال می نمایند، به گونه ای که از ابتدای فصل شمسی تا پایان سال مالی یک فهرست و همچنین از ابتدای سال مالی تا پایان فصل شمسی مذکور نیز یک فهرست جداگانه تسلیم می‌نمایند.

این مطلب را هم بخوانید:  11 ترفندکلیدی برای ارائه مطلوب صورت معاملات 3 ماهه!

چه فاکتورهایی را به صورت تجمیعی ارسال می‌کنند؟

یکی از ابهامات ماده ۱۶۹ صورت معاملات در خصوص نحوه تجمیعی ارسال کردن فاکتورهاست که مودیان باید در جریان باشند در صورتی که تعداد خریدهای ما زیاد باشد و کمتر از حد نصاب معاملات کوچک مثلا برای سال ۹۹ از ۲۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال کمتر باشد می‌توان به صورت تجمیعی اطلاعات را وارد نمود. وارد کردن تجمیعی اطلاعات تنها به فاکتورهای خرید ارتباط دارد. از طرف دیگر توجه به این مورد هم اهمیت دارد که سایت https://ilenc.ssaa.ir برای دریافت شناسه ملی شرکت‌هایی است که از ارائه شناسه اقتصادی خودداری می‌نمایند.

 

مطالب مرتبط در سایت پرشین حساب

فیلم آموزش ارسال صورت معاملات فصلی

نکاتی مهم مربوط به واردات و صادرات در معاملات فصلی ۱۶۹

موارد غیر مشمول ارسال معاملات فصلی از منظر سازمان امور مالیاتی؟

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here