گزارش فصلی

سلام به همه فعالین مالی و مالیاتی که در این روزهای پایانی از مهلت ارسال صورت معاملات فصلی، در تلاش هستند تا گزارش فصلی واحد تجاری خود را به درستی برای سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند. از ابتدای سال جاری که سامانه های آفلاین و آنلاین ارسال گزارش فصلی با تغییراتی همراه بود آموزش های زیادی از طریق برگزاری همایش ها و جلسات از سوی اساتید مالیاتی انجام شد ولی به طور اصولی هیچ آموزشی از سمت سازمان امور مالیاتی اجرا نشد چرا که این موضوع نیازمند تغییر در سامانه های ارسالی بود.

گذشته از تمام مواردی که در خصوص آبدیت جدید نرم افزار است، برخورد مودیان با سوالات متداول که در روند ارائه گزارشات فصلی با آن مواجه می شوند و پاسخ به ابهامات آنان امر مهمی است که امروز در یک فیلم آموزشی به سوالات رایج ماده 169 پاسخ داده شده است. نمونه ای از سوالات به شرح زیر است:

  1. چه کسانی می توانند معاملات را به صورت تجمیعی در سامانه وارد نمایند؟
  2. اگر تعداد خرید های زیادی از یک نفر داشته باشیم و یا تعداد خرید های زیادی از چند نفر داشته باشیم، آیا باید یک به یک اطلاعات را وارد نماییم؟
  3. قبوض آب و برق و گاز و دیگر هزینه های جزئی مانند هزینه های آشپزخانه و پست و … هم باید در معاملات فصلی وارد نمود؟
  4. فروش و خرید با افرادی که کد ملی و کد اقتصادی و اطلاعات ندارند چگونه باید در فهرست گزارشات فصلی ارائه شود؟
  5. هزینه مربوط به ملک و اجاره باید در کدام قسمت از گزارش معاملات فصلی باید ارائه شود؟
  6. شناسه ملی شرکت آب و برق و گاز برای وارد کردن در صورت معاملات فصلی از کجا دریافت می شود؟
  7. در قسمت معاملات خارجی باید ارقام به ریال وارد شود یا به نوع ارز؟
حتما بخوانید:  نگاهی بر موارد اضافه شده در صورت گزارش فصلی 96

اینها نمونه ایی از رایج ترین سوالات در این زمینه است که روزانه بارها بین مودیان رد و بدل می شود. جناب آقای میثم حاجی محمدی این سوالات را در یک فایل تصویری پاسخ داده اند.

 

لازم به ذکر است که مودیان باید در جریان این موضوع باشند در صورتی که تعداد خرید های ما زیاد باشد و رقم از 11000000 ریال کمتر باشد می توان به صورت تجمیعی اطلاعات را وارد نمود. وارد کردن تجمیعی اطلاعات تنها به فاکتورهای خرید ارتباط دارد.

از طرف دیگر توجه به این مورد هم اهمیت دارد که سایت http://ilenc.ir برای دریافت شناسه ملی شرکت هایی است که از ارائه شناسه اقتصادی خودداری می نمایند. در ضمن برای دریافت مطالب دقیق تر هم می توانید از لینکهای زیر استفاده نمایید.

 

فیلم آموزش ارسال صورت معاملات فصلی

پاسخگویی به ابهامات ماده ۱۶۹ صورت معاملات

نکاتی مهم مربوط به واردات و صادرات در معاملات فصلی ۱۶۹

موارد غیر مشمول ارسال معاملات فصلی از منظر سازمان امور مالیاتی؟

 

 

 

آموزش مالیات

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید