صورت گزارش فصلی 96

سلام دوستان عزیز پرشین حساب.
در ورژن جدید نرم افزار آنلاین صورت معاملات فصلی برای سال 96 مواردی اضافه شده است که این گزارش را با گزارشات قبلی دچار تمایزهای جزئی کرده است. هنوز اطلاعیه یا فایل پشتیبانی برای پاسخ به ابهامات پیش آمده منتشر نشده است ولی موارد زیر شما را یاری خواهد کرد تا بهتر عمل نمایید.

صورت گزارش فصلی 96

 • گزارش حمل و نقل بار
 • گزارش حمل و نقل مسافر
 • گزارش بیمه
 • گزارش اجاره
 • گزارش حق العمل کاری
 • گزارش عرضه به مصرف کننده نهایی و سایر موارد مرتبط

این موارد برای سهولت کار مودیان اعمال شده است تا فعالیت های خدماتی با انواع مختلف به راحتی معاملات خود را گزارش نمایند.

گزارش حمل و نقل بار در معاملات فصلی

گزارش حمل و نقل بار مختص شرکتهای خدماتی است که در زمینه حمل و نقل بار فعال هستند. مانند باربری ها، باسکول های ماشین آلات سنگین و غیره
مورد لازم به ذکر این است که اگر شرکتی در زمینه ایی فعالیت میکند که برای مثال تولیدی است و در حین عملیاتش به استفاده از ماشین آلات حمل بار نیاز دارد این مورد را نباید در قسمت گزارش حمل و نقل بار وارد کند چرا که مبلغ مورد معامله با این شرکتها به عنوان هزینه برای او باید ثبت شود و فعالیت اصلی آنان نیست.

صورت گزارش فصلی 96

در این دو تصویر همانطور که واضح است مواردی همچون :

 • مشخصات فرستنده کالا
 • مشخصات گیرنده کالا
 • حمل کننده کالا
 • اطلاعات بارنامه
 • کارمزد کمیسیون حمل کالا

قید شده است. در قسمت حمل کننده کالا نوع وسیله حمل و شماره پلاک خودرو باید قید شود. و در قسمت اطلاعات بارنامه و کارمزد کمیسیون حمل کالا،  کرایه حمل و کمیسیون با ارزش افزوده و عوارض ارزش افزوده جمع میشود در انتهای جدول نمایش داده خواهد شد.

حتما بخوانید:  پاسخگویی به ابهامات ماده 169 صورت معاملات

گزارش حمل و نقل مسافر در معاملات فصلی

در بخش گزارشات مسافر هم به همین ترتیب عمل میشود. این قسمت مربوط به شرکت های فروش بلیت هواپیما و قطار و اتوبوس است. که با وارد کردن اطلاعات هویتی مشخصات ارائه دهنده اصلی خدمت ، گیرنده خدمت، مبالغ کمیسیون دریافتی و مبالغ خالص پرداختی بابت بلیت  درج خواهد شد. و در هر دو ارزش افزوده و عوارض نیز ثبت خواهد شد.

گزارش بیمه در معاملات فصلی

آیتم جدید بعدی در صورت گزارش فصلی 96 گزارش بیمه می باشد که مختص نمایندگی های بیمه و کارگزاری هاست. در بخش اول ازاین جدول ، قسمت نوع بیمه باید تعیین شود:

صورت گزارش فصلی 96

و بعد از آن بایستی اطلاعات هویتی بیمه گر و دریافتی نمایندگی یا کارگزاری بیمه را وارد نمایند. در مشخصات بیمه گزار باید موارد زیر تعیین گردد:

صورت گزارش فصلی 96

و در نهایت با وارد کردن اطلاعات مبالغ بیمه این بخش به پایان خواهد رسید.

گزارش اجاره بخش دیگری از این گزارش است. اطلاعات این قسمت با اظهارنامه اجاره املاک تشابه زیادی دارد و درواقع اطلاعات اظهارنامه املاک در این گزارش هم ثبت خواهد شد:

صورت گزارش فصلی 96

در قسمت نوع مورد اجاره این موارد باید انتخاب گردد: مسکونی، تجاری،اداری، کشاورزی، آموزشی، خدماتی، ماشین آلات، وسایل نقلیه که تعیین کند مورد اجاره کدام یک از این موارد است.

گزارش حق العمل کاری در گزارشات فصلی

این قسمت مختص حق العمل کارها و کسانی است که کار پیمانی انجام میدهند و باید طبق ماده 169 گزارشات خود را ارسال نمایند. و بایستی اطلاعات کارفرما و قرارداد حق العمل مشخص گردد. طبق تصویر زیر باید در قسمت نوع صاحب کالا یا فروشنده

 • مودی مشمول مالیات در نظام مالیاتی بوده است یا خیر
 • مورد موضوع ماده 81 می باشد؟ این ماده در خصوص مالیات بر درآمد بخش کشاورزی است که بیان میدارد:
حتما بخوانید:  چگونه اطلاعات مالیاتی خود را افزایش دهیم؟

“ماده81 ـ درآمد حاصل از کلیة فعالیت‌های کشاورزی‌، دامپروری‌، دامداری‌، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری‌، نوغان داری‌، احیای مراتع و جنگلها، باغات ‌اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می‌باشد.

دولت مکلف است مطالعات و بررسی‌های لازم را در زمینة کلیة ‌فعالیت ‌های کشاورزی و آن رشته از فعالیت‌های مزبور که ادامة‌ معافیت آنها ضرورت داشته باشد معمول و لایحة مربوط را حداکثر تا آخر برنامه سوم توسعة اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی جمهوری ‌اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید.”

صورت گزارش فصلی 96

مورد آخر هم مربوط به گزارش عرضه به مصرف کننده نهایی می باشد:

این قسمت هم مانند روال قبل برای معاملاتیست که با مصرف کننده نهایی انجام میگیرد.و با وارد کردن نوع شخص اعم از حقیقی، حقوقی دولتی یا غیر دولتی اطلاعات هویتی و مبلغ معامله به همراه ارزش افزوده و عوارض آن باید ثبت گردد.

این تغییرات برای سهولت و تفکیک فعالیت های خدماتی طراحی شده است تا مودیان اطلاعات خود را دقیق تر گزارش دهند. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان

مطالب مرتبط با این موضوع:

فیلم آموزش ارسال صورت معاملات فصلی

نسخه ی جدید سامانه صورت معاملات فصلی۹۶

 

آموزش مالیات

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید