حق سنوات کارگران در صورت ترک کار پرداخت خواهد شد

حق سنوات کارگران

با سلام و عرض ادب به همه دوستان خوب پرشین حساب.
سنوات پایان خدمت کارکنان از آن دسته بدهی هاییست که شرکت ها در انتهای سال مالی و یا با اتمام قرارداد کارکنانشان موظف به پرداخت می شوند. در مورد این موضوع در قانون اداره کار شرایط پرداخت و تعلق آن مطرح شده است. همچنین در ابتدای هرسال نیز به هنگام ابلاغ حداقل دستمزد اداره کار این مزد بیان میشود.

طبق بخشنامه حقوق که در ابتدای سال ۹۶ اعلام شد به کارگرانی که در سال ۱۳۹۶ دارای یک‌سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۱۷۰۰۰ ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

این مورد برای افرادی که دارای سابقه کار در شرکت هستند در نظر گرفته شده که کارفرما را موظف می دارد به کارکنان دارای سابقه کار در آن شرکت اضافه پرداختی داشته باشند. ولی از جمله قوانینی که در اداره کار مقرر شده بود این موضوع اعلام شد که اگر نیروی کار اقدام به ترک کار کند به او سنوات تعلق نمیگیرد. اما بخشنامه جدید زیر این موضوع را رد کرده و عنوان میدارد که کارکنانی که ترک کار نموده اند اعم از قرارداد دائم یا موقت مزایای ترک کار تعلق میگیرد و تمام مراجع قضایی را به اجرای این  موضوع ملزم دانسته است.

 

از دیگر نکاتی که مربوط به قانون حق سنوات کارگران است بیان میدارد که تعطیل شدن دائم کارگاه چه با اراده و فعل کارفرما باشد و خواه خارج از اراده و بدون دخالت او واقع شده باشد، کارگران اخراجی مشمول اخذ سنوات هستند.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه ارسال لیست حق بیمه کارگران پاره وقت توسط کارفرمایان

حق سنوات بعنوان مزایای پایان همکاری کارکنان است و در پایان همکاری به نسبت میزان کارکرد پرداخت می شود و رقم آن به ازای یکسال کامل کارکرد معادل یک ماه از آخرین پایه حقوق است . پایه سنوات که از سال دوم به پایه حقوق کارگر اضافه میشود ربطی به حق سنوات ندارد. این موضوعی است که گاها مورد سوء استفاده مفهومی قرار میگیرد و به کارکنانی که سابقه کار ندارند مزایای پایان سال را نمیدهند.

داشتن اطلاعات مهمی در خصوص قوانین به خصوص قانون کار و حق سنوات کارگران برای همه صرف نظر از شغلشان دارای اهمیت است. در ادامه نیز میتوانید از نکات و مطالبی که در خصوص این موضوع قبلا در سایت منتشر شده است استفاده نمایید:

۱۸ شرط الزامی برای سنوات بگیران

 

میزان حقوق۹۶ تعیین شد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام