۵ اشتباه فاحش در نگارش رزومه حسابداری

20150810135312425

به نام خدا و سلام

رزومه اعتبار مکتوب شماست. شکی نیست که رزومه گزارش عملکرد شما تا کنون است . در بازار کار حسابدار کاربرد رزومه بیشتر از گذشته شده است. یکی از مشکلات اساسی که بیشتر حسابداران با آن مواجه می شوند نداشتن رزومه و یا ارائه رزومه ضعیف است . متاسفانه ما در چندین نوبت آگهی جراید و دیگر سایتها با تعداد زیادی رزومه مواجه شدیم که شاید برخی از انان به لحاظ فنی هم خوب باشند ولی به بدترین شکل ممکن تنظیم شده اند. البته برخی از رزومه ها هم بدون محتوی بوده و صرفاً گنده گویی و بزرگ نمایی بودند.

شفاف سازی 

نکته مهمی که کمتر در رزومه ها دیده می شود و رفلکس مثبتی در کارفرمایان ایجاد می کند علت واقعی ترک محل کار قبلی و آدرس و شماره تلفن آن است. در بیشتر رزومه ها این نکته نادیده گرفته می شود و دیگر ابعاد رزومه از جمله توانمندیها را زیر سوال می برد.

نگارش رزومه‌ تکنیکی است که شما می‌توانید از آن به سود خود  استفاده کنید. کارفرمایان و مدیران مهارت شما را در یک نگاه کلی در رزومه بررسی می کنند.  آمار مصاحبه ها و نظرات مدیران بیانگر این مسئله است  که تنها ۵ درصد رزومه‌ها حاوی این بخش کلیدی بودند.نکته بعدی خلاصه نویسی است  این قسمت معمولاً شامل ۴ یا ۶ جمله است که نشان دهنده یک دیدکلی در مورد تجربیات و توانمندی شماست.

به این جمله توجه کنید!

“۵ سال سابقه مدیریت مدیر مالی در ارتباط با شرکتهای بازرگانی، کارشناس حقوق و دستمزد ،تنظیم لوایح مالیاتی، تسلط به قوانین کار و امور اجتماعی، تحلیل و بررسی کتاب اصول حسابداری ۲ ، نویسنده مقاله حسابداری شغل سختی نیست در پرشین حساب و حضور در همایش استارتاپ ویکند تهران ”

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه سود شما با اجرای بهای تمام شده کمتر میشود؟

با خواندن این خلاصه کوتاه، راحت می‌توان فهمید که این فرد صلاحیت انجام شغل حسابداری  را دارد. واقعیت این فرد بعد از چند مصاحبه انجام داده و در یکی از کارخانجات غذایی حومه تهران استخدام شده است .

دروغ خسارتی جبران ناپذیر است، معمولاً مصاحبه کننده ها با طرح سوالات متداول در پی کسب اطلاع  از سوابق کاری و گذشته شما هستندکه فقط خدمات و عملکرد شما باید با مستندات باشد

خلاصه توانایی‌ها و صلاحیتها می‌تواند بهترین وسیله برای تثبیت شایستگی شما برای شغل موردنظر باشد و استخدام‌کننده را ترغیب و تشویق کند که بخواهد همه چیز را از نزدیک مشاهده کند. مطمئن شوید که رزومه شما این بخش اساسی را دارد. این قسمت درست بعد از نام، آدرس و اهداف شغلی می‌آید.

 

۵ اشتباه فاحش در رزومه 

۱-تفاوت CV با رزومه

بین رزومه و CV (Curriculum Vitae) تفاوت وجود دار. روزمه خلاصه‌ای از تجربیات شما است که معمولا بهتر است دو صفحه باشد. اما CV حداقل دو صفحه است و جزییات بیشتری از تجربیات تحقیقاتی،مقالات چاپ شده، سوابق آکادمیک، افتخارات و جزییات بیشتری راجع به کار را در بر خواهد داشت.
اگر سابقه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دارید بهتر است از CV استفاده کنید. در غیر این صورت عنوان رزومه خود را CV نگذارید.

 

۲- الصاق عکس در رزومه

رزومه بدون عکس همانند گواهینامه پایان دوره بدون عکس است دیگر قضاوت با شما، در حسابداری یکی از اصلی ایتم های اعتماد سازی کارفرمایان مشاهده فرد قبل از ملاقات حضوری است که این حلقه ارتباطی فقط با رویت عکس امکان پذیر است.

۳- میزان حقوق
حد و اندازه شما نباید با میزان حقوق سنجیده شود رزومه نباید به عنوان درخواست کتبی شما جهت حقوق تلقی گردد.
روزمه بیانگر اهداف شماست و اینکه چه دستاروهایی تاکنون داشته‌اید. البته میزان حقوق برای همه مهم است و قرار نیست کسی رایگان کار کند بهتر است تحقیق کنید و محدوده دستمزدی شغل تخصصی خود را بشناسید و به این موضوع در جلسه مصاحبه بپردازید.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه تیم سازی در شرکت حسابداری

۴- بزرگ نمایی عنوان شغلی
متاسفانه در رزومه افرادی که ۲ یا ۳ سال سابقه کار دارند اینطور دیده شده که  در عناوین شغلی خود از مدیر واحد یا مسئول بخش استفاده کرده‌اند و در جلسه مصاحبه مشخص شده که این تصور خود افراد از کاری که انجام می‌دهند بوده نه واقعیت شغلی آنها.استفاده از جایگاه  مدیریت برای فردی که سابقه کار بالایی ندارد زیاد است و بهتر است که از عنوان درست برای شغل و تجربیات خود استفاده کنید. حتی کسانی هم که سابقه بیشتری دارند باید از عناوین صحیح برای شغل خود استفاده کنند و از بزرگنمایی خودداری کنند.

 

۵- کارنامه شغلی قبلی
و آخرین اشتباه بعضی از افراد به جای ذکر ماه های دقیق ( مثلا از فرودین ۹۳ تا مهر۹۲)، به ذکر سال بسنده می کنند مثلا می گویند از سال۹۳تا سال ۹۲ و بدین ترتیب تلاش می کنند این چرخش  را توجیه کنند. پیشنهاد می کنیم  که به جای تغییر دادن یا پنهان کردن واقعیت، دلیل عوض کردن شغل خود را بنویسید، مثلا اینکه به دلیل تغییر مکان شرکت یا ورشکستگی و یا عدم علاقه آن شغل خود را تغییر داده اید.در صورت  تعدیل نیرو خواسته اند، دلیلی برای پنهان کردن واقعیت وجود ندارد چون این اتفاق از کنترل شما خارج بوده است. از آنجایی که کارفرمایان ترجیح می دهند افرادی را استخدام کنند که در حال حاضر شاغل هستند، برخی از کاریابان بیکاری خود را پنهان می کنند. اما دلیلی وجود ندارد که مدت بیکاری خود را (که مثلا ۶ ماه بوده) ۳ ماه ذکر کنید. کارفرمایان به خوبی از اوضاع اقتصادی جهان و مشکلاتی که بر سر راه کاریابان قرار دارد آگاه هستند.
همیشه و همه جا همان چیزی باشید که هستید!

این مطلب را هم بخوانید:  اطلاعیه مهم : مهلت ارسال نسخه کاغذی اظهارنامه های الکترونیکی تا پایان مرداد

چند پیشنهاد هنگام نگارش رزومه

  • در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن رزومه با یک مترجم و یا فردی که ادبیات انگلیسی را می داند مشاوره داشته باشید!
  • مستندات خود را همیشه در یک کاور آمده کنید  تا در صورت نیاز بلافاصله ارائه کنید
  • از بزرگنمایی جداً دوری کنید ، بدون شک به اعتبار شما خسارت وارد می کند
  • اصراری برای تک صفحه بدون رزومه نداشته باشید و همه چیز را درهم ننویسید.
  • رزومه را خیلی ساده و بدون سربرگ گلدارو حاشیه دار تهیه کنید
  • حداقل یک نسخه رزومه و کاور مستندات را در کیف همراه خود داشته باشید
  • یک نسخه از رزومه را در موبایل خود ذخیره کنید تا در صورت لزوم بلوتوث کنید

گفتم شاید فرصت حضور در همایش موفقیت در حسابداری نداشته باشید، فرصت استفاده یکی از بخشهای پر طرفدار  این رویداد که بررسی رزومه است را از دست ندهید .

کسب اطلاعات در مورد همایش 

برای شما آرزوی سربلندی دارم / میثم حاجی محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام