آیا بیمه کردن بازنشستگان منع قانونی دارد ؟

3
1576
*

منع قانونی

دوستان خوبم سلام

شاید هر کدام از شماها در محلی که کار می کنید یک یا چند شاغل بازنشسته در اداره تان مشغول به کار داشته باشید ، اما اگر حسابدار یا مدیر مالی هستید این جمله را از آنها شنیده اید که  بیمه مرا رد نکنید ؟!

اطلاع سازمان تامین اجتماعی از مشغول به کار بودن انها چه مضراتی را برای آنها به دنبال دارد ؟

ابتدا باید بدانید مشغولین به کار در ایران از نظر قوانین استخدامی شامل سه دسته می باشند :
۱- قوانین خاص استخدامی (مانند ارتش ، دانشگاه های آزاد اسلامی ،خدمات مدیریت کشوری،کارمندان دولت و… ) که مجلس شورای اسلامی برای آنها قوانین خاصی را تعیین میکند که در مباحث حقوق و دستمزد از رعایت قانون کار معاف هستند .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

۲- کارگاه های خانوادگی : که شامل بستگان درجه یک طبقه یک (فقط پدر، مادر، همسر و فرزند ) که آنها هم از رعایت مباحث حقوق و دستمزد در قانون کار معاف می باشند

نکته ۱ : به محض آنکه ۱ نفر دیگر جز موارد درون پرانتز به کارگاه خانوادگی اضافه گردد کارگاه از حالت خانوادگی خارج و در همه موارد مشمول قانون کار خواهد بود (مثلا یک برادر یا فردی غریبه به افراد مشغول در کارگاه اضافه شود . )
نکته ۲ : ۲ دسته بالا (قوانین استخدامی خاص و کارگاه های خانوادگی )فقط در مبحث حقوق و دستمزد تابع قانون کار نیستند اما در سایر مباحث مانند ماده ۸۸ قانون کار( قوانین ایمنی و بهداشت) باید تابع قانین کار باشند .

۳- سایر موارد : جز مورد ۱ و ۲ تمامی موارد دیگر شامل قانون کار و تامین اجتماعی محسوب می شوند و تابع این قوانین هستند .

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه تسلیم اعتراض به آرای هیات های بدوی در بیمه

اگر بخواهیم تعریفی جامع از تابعین قانون کار داشته باشیم میتوان گفت تمام افراد شاغل ، تابع قوانین کار هستند مگر خلاف آن ثابت شود که خلاف آن فقط در صورتی ثابت میشود که جزء دسته اول و دوم باشند .

دسته بندی های بالا را از آن جهت خدمت شما عرض کردم که بدانید بازنشستگان شامل ۲ دسته هستند یا بازنشستگان قوانین خاص استخدامی (به عبارت رایج بازنشستگان دولتی )که صندوق بازنشستگی خاص خودشان را دارند و یا بازنشستگان تامین اجتماعی .

در مراجعان آگهی استخدام شما با فردی کاردان و با تجربه روبرو می شوید که بازنشسته است و شما در صدد استخدام او هستید اما او درخواست میکند نام او را در لیست بیمه رد نکنید از طرفی میدانید در بازرسی مامور بیمه از شما سوال خواهد شد چرا نام این شخص در لیست بیمه شما نیست ؟ آیا شما باید پاسخگو باشید یا مسئولیت این قضیه به عهده خود او خواهد بود؟
اگر نام او را در لیست بیمه رد نکنید شما کار خلاف قانون انجام داده اید ؟

پاسخ شما در این سوال است ، آیا این فرد بازنشسته تامین اجتماعی است یا سایر صندوق ها ؟

اگر فرد بازنشسته سایر صندوق ها به جز صندوق تامین اجتماعی باشد استخدام مجدد او منع قانونی ندارد ، علاوه بر آن تا زمانی که به استخدام شما درآمده است تمامی حقوق و مزایا به جز عائله مندی به او تعلق میگیرد ولی بیمه کردن او تاثیری در مستمری بازنشستگی و سابقه بیمه او ندارد زیرا در واقع یک شخص فقط میتواند از یک صندوق بازنشستگی مستمری دریافت کند .

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان مجموعه استانداردهای حسابداری از شماره 14 الی 28

اما اگر فرد استخدام شده بازنشسته سازمان تامین اجتماعی باشد طبق ماده ۱۴۸ قانون اداره کار تابع قوانین کار است و منع استخدام مجدد دارد .
یعنی اگر شرکتی او را استخدام کند آن شرکت باید نام او را در لیست بیمه به سازمان تامین اجتماعی ارسال کند و در نتیجه مستمری بازنشستگی او تا زمان که مجدداً مشغول به کار است قطع خواهد شد و کارکرد او در این مدت به مستمری بازنشستگی اواضافه خواهد کرد .

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که سقف دریافت مستمری برای بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ۳۵ روزاست و اگر کسی بیشتر از ۳۵ سال بیشتر کار کرده باشد تاثیری در مستمری بازنشستگی او نخواهد داشت .

 

امیدوارم مطلب امروز یکی از سوالات شما دوستان را پاسخ داده باشد .اگر سوالات و مطالب مرتبطی دارید از طریق این لینک آنها را با ما درمیان بگذارید .

 

3 دیدگاه ها

  1. به نام خدا
    تبعیض زمانی درمحاسبه حقوق بازنشستگان
    نقدی بر تاریخ اجرای ماده ۸۲ قانون توسعه ششم
    تبعیض در پرداخت حقوق بازنشستگان مشمول یک صندوق از نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان بر اساس سیستم های متفاوت محاسبه در سالهای متفاوت ناشی میشود
    جهت مزید استحضار کلیه بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی قبل از سال ۱۳۹۰ براساس متوسط دو سال آخر حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه محاسبه شده وبر اساس ماده ۸۲ قانون توسعه ششم از ابتدای سال ۱۳۹۶ نیز بر اساس متوسط دو سال آخر حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه در زمان اشتغال محاسبه میگردد و اما تعدادی از بازنشستگانی که از بد حادثه از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا پایان سال ۱۳۹۵ بازنشسته شده اند بر اساس تفسیر سازمان تامین تامین اجتماعی از ماده ۳۱ برنامه توسعه پنجم نموده در بخشنامه ۶۰ مستمری ها ارتقا شغل را در کارگاهها منوط به وجود طبقه بندی مشاغل نموده یا به بیانی دیگر اگر ارتقا شغل در کارگاههای فاقد طرح طبقه بندی مشاغل روی دهد و دستمزد کارگر افزایش یابد این افزایش را ناشی از ارتقا شغل نمیداند و لذا حقوق بازنشستگی مشمولین را براساس ۵ سال آخر محاسبه نموده
    شایان ذکر است بر اساس قانون و مقررات کار اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در کارگاههای زیر ۵۰ نفر الزامی نمیباشد(دستور العمل شماره ۱۲۰۹۶مورخ ۲۰/۰۴/۱۳۷۴معاونت تنظیم روابط کار وزارت کار وامور اجتماعی)
    صرف نظر از مورد پیش گفته بازنشستگانی که در طی برنامه توسعه پنجم باز نشسته شدند و حقوق بازنشستگی انان بر اساس متوسط ۵ سال اخر محاسبه شده است نسبت به بازنشستگان هم شرایط ماقبل و مابعد این بازه زمانی از حقوق بازنشستگی کمتری برخوردار شده اند
    انتظار میرفت که با تصویب ماده ۸۲ قانون برنامه توسعه ششم این تبعیض در نحوه محاسبه بر طرف گردد از انجایی که تاریخ اجرای ماده مذکور ابتدای سال ۱۳۹۶ تعیین گردیده لذا این تبعیض کماکان به قوت خود باقی است
    شور بختانه نظر به اینکه افزایشات سالیانه بازنشستگان به صورت درصدی از آخرین حقوق اعلام میگردد این تبعیض در سالهای بعد روندی افزایشی و کاملا آشکارتر و قابل درک تر میشود
    پیشنهاد:
    تاریخ اجرای ماده ۸۲ توسعه ۱/۱/۱۳۹۰ تعیین یا تسری یابد تا این اختلاف فاحش که هر سال فاحش ترنیز میگردد نسبت به کلیه بازنشستگان کاملا بر طرف گردد از قرا راطلاع سازمان تامین اجتماعی اسامی افرادی که بر اساس ۵ سال اخر محاسبه شده و اختلاف نرخ رشد دستمزد دو سال و ۵ سال را که در بازه از ۳۰۰ درصداختلاف شروع و تا ۱ درصد خاتمه می یابد را دارد وبار مالی ناشی از این پیشنهاد به راحتی قابل محاسبه میباشد
    اما اگر همین بازنشستگان با همین شرایط قبل از سال ۱۳۹۰ و بعد از سال ۱۳۹۵ بازنشسته می شد ند از حقوق بالاتری برخوردار بودند
    انتظار داریم سازمان تامین اجتماعی نسبت به رفع این تبعیض بر اساس مصوبات داخلی و یا نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با اصلاح تاریخ اجرای ماده ۸۲ قانون تامین اجتماعی نسبت به رفع این تبعیض آشکار اقدام بایسته را معمول فرمایند
    با تشکر و احترام
    حبیب اله صالحی
    ۱/۵/۱۳۹۶

  2. با عرض سلام واحترام
    خواهشمند است نسبت به رای دیوان عدالت اداری در این زمینه دقت بفرمایید
    دستورالعمل شماره ۳ کمیته فنــی ایجاد وحدت رویه سازمان تأمین اجتماعی در خصوص ابلاغ رأی شماره ۱۸۳۱ دیوان عدالت اداری در مورد نحوه محاسبه حق بیمه شاغل بازنشسته
    سازمان تأمین اجتماعی دستورالعمل شماره ۲۱۱۰۶ مورخ ۶/۸/۸۸ را به شرح زیر اعلام نموده است:
    با توجه به جلسه مورخ ۶/۷/۱۳۸۸ کمیته فنی ایجاد وحدت رویه و موارد مطرح شده در جلسه مذکور که به تایید نمایندگان معاونت فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی نیز رسیده است
    بدینوسیله دستورالعمل شماره ۳ کمیته فنی ایجاد رویه شرح زیر جهت اجراء ابلاغ می‌گردد. در خصوص بازنشسته‌های مشمول تأمین اجتماعی مقرر گردید طبق رأی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۸۳۱ مورخ ۲۲/۹/۱۳۷۸ که بشرح زیر می‌باشد عمل گردد و در صورتیکه شاغل بازنشسته به شغلی که قبل از بازنشستگی در آن محل به آن شغل اشتغال داشته، اشتغال یابد، مشمول حق بیمه و در سایر موارد غیرمشمول تلقی می‌گردد.
    رأی دیوان: به استناد بند ۱۵ ماده ۲ قانون تأمین اجتماعی بازنشستگی عبارت است از عدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون و با توجه به اینکه حق بازنشستگی برای کسی که بازنشسته می‌شود یک امر مسلم و محرز است و اشتغال به کار جدید برای تأمین هزینه‌های زندگی و یا بهره‌رسانی از تخصص منافاتی با آن ندارد و مفاد فوق در مقام نفی یا اثبات اشتغال پس از بازنشستگی در کاری دیگر به منظورهای یاد شده نیست، بلکه فقط تعریف بازنشستگی نسبت به کاری است که شاغل بازنشسته قبل از بازنشستگی به آن اشتغال داشت.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here