نحوه استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده از سوی سازمان امور مالیاتی

2
481 بازدید

سلام دوستان پرشین حساب عزیر
امروزه تقریبا هر شرکتی با مباحث ارزش افزوده و مالیات آشنا بوده و بسیاری از شرکت ها در تلاش هستند که اطلاعات جامع و دقیق تری در این زمینه کسب نمایند،در واقع با دانستن اطلاعات بیشتر در زمینه ارزش افزوده و مالیات عملکرد خود را بهبود می بخشند.
شاید شما جزء شرکتهایی باشید که معاف از مالیات بوده و یا باتوجه به عملکردتان هم معاف از مالیات و هم مشمول مالیات باشید.
حال ممکن است حسب فعالیت هایی که داشتید مالیات بیشتری به سازمان مالیات پرداخت نموده باشید و نمیدانید که می توان این اضافه پرداختی را دریافت نمایید یا خیر؟
دوستان محترم پرشین حساب سعی نمایید که با کاربردی نمودن قوانین در محیط کاری خود هم باعث رشد خود در مسایل حسابداری شوید و هم شاید با دانستن ۱ قانون بیشتر بتوانید به شرکت یا کارفرمایتان کمک شایانی نمایید.کابردی نمودن قوانین در رشته حسابداری هنر است.سعی نمایید که این هنر را بدست آورید.

ماده ۱۷ قانون ارزش افزوده چیست؟

مالیاتی که مودی در زمان خرید کالا یا خدمت برای فعالیتهای اقتصادی خود پرداخت نموده ،حسب مورد از مالیاتهای وصول شده مودی کسر و یا به مودی مسترد می گردد.
طبق تبصره ۱ این قانون مودیانی که در هر دوره مالیاتی اضافه پرداختی داشته باشند مالیات اضافه پرداخت شده مودی به حساب مالیات دوره بعد منتقل می شود و درصورت تقاضای مودی اضافه مالیات پرداخت شده از محل وصولی های جاری درآمد مربوط مسترد خواهد شد.
طبق تبصره ۲ این قانون اگر مودی کالا یا خدمتی عرضه نماید که معاف از مالیات بوده مالیات هایی که مودی بابت خرید کالا یا خدمت پرداخت نموده قابل استرداد نخواهد بود.
طبق تبصره ۳ این قانون اگر مودی به صورت همزمان به عرضه کالا یا خدمات مشمول مالیات و معاف از مالیات پرداخته باشد، تنها مالیاتهای پرداخت شده مربوط به کالاها یا خدمات مشمول مالیات مودی منظور می شود.

این موضوع نیز قابل توجه است که طبق تبصره ۶ این ماده مودیانی که اضافه پرداختی از بابت مالیات موضوع این قانون داشته باشند و اگر ظرف ۳ ماه از تاریخ درخواست مودیان،مسترد نگردد مشمول خسارتی به میزان ۲% در ماه نسبت به مبلغ مورد استرداد و مدت تاخیر خواهند بود.

نحوه استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده

مطمئنا بسیاری از دوستان شاید سوالی برایشان پیش آمده باشد که اگر شرکتی مبلغ بیشتری مالیات و ارزش افزوده پرداخت نموده باشد و درخواست نیز ارائه داده باشد نحوه پرداخت از سوی سازمان چگونه است؟
جواب این سوال مهم در دل این بخشنامه است:طبق موضوع بخشنامه ۲۶۰/۹۷/۴۰ در اجرای بند ۴ مصوبات مورخ ۹۷/۰۲/۲۲ استرداد مالیات بر ارزش افزوده صرفا با اخذ اطلاعات حساب بانکی مودی انجام میشود و پرداخت از طریق صدور چک در وجه مودی انجام نخواهد گرفت.
در واقع سازمان امور مالیاتی از طریق اخذ شماره حساب بانکی و واریز به حساب مزبور آن را انجام می دهد و تحویل چک استرداد به مودی انجام نخواهد گرفت.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام
    روز بخیر
    شرکتی که ۹۰ درصد فروش آن به دلیل صادرات معاف از مالیات است طبق ماده ۱۷ تبصره ۲ و ۳ نحوه محاسبه جهت استرداد به چه صورتی انجام میشود؟
    آیا شما تا بحال بابت دیرکرد استرداد مبلغ دیرکرد (۲درصد در ماه) دریافت کردید ؟ چون پرونده ما سه سال در حال بررسی است و صورتجلسه از طرف مالیات انجام نشده میخواستم مطمئن بشم دیر کرد شامل ما میشود یا نه؟

    • باسلام خدمت شما
      سازمان امور مالیاتی در ارتباط با استرداد ارزش افزوده به مودی فرم مخصوصی تهیه نموده و در سایت ارائه کرده است لطفا به آدرس لینک زیر مراجعه فرمایید.در فرم مورد نظر مبلغ دیرکرد نیز لحاظ گردیده است.فرم درخواست استرداد ارزش افزوده جهت مودیان
      در پاسخ به سوال اول نیز فایلی برایتان ارسال خواهد شد.موفق و پیروز باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید