نحوه استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده از سوی سازمان امور مالیاتی

4
2310

سلام دوستان پرشین حساب عزیر
امروزه تقریبا هر شرکتی با مباحث ارزش افزوده و مالیات آشنا بوده و بسیاری از شرکت ها در تلاش هستند که اطلاعات جامع و دقیق تری در این زمینه کسب نمایند،در واقع با دانستن اطلاعات بیشتر در زمینه ارزش افزوده و مالیات عملکرد خود را بهبود می بخشند.
شاید شما جزء شرکتهایی باشید که معاف از مالیات بوده و یا باتوجه به عملکردتان هم معاف از مالیات و هم مشمول مالیات باشید.
حال ممکن است حسب فعالیت هایی که داشتید مالیات بیشتری به سازمان مالیات پرداخت نموده باشید و نمیدانید که می توان این اضافه پرداختی را دریافت نمایید یا خیر؟
دوستان محترم پرشین حساب سعی نمایید که با کاربردی نمودن قوانین در محیط کاری خود هم باعث رشد خود در مسایل حسابداری شوید و هم شاید با دانستن ۱ قانون بیشتر بتوانید به شرکت یا کارفرمایتان کمک شایانی نمایید.کابردی نمودن قوانین در رشته حسابداری هنر است.سعی نمایید که این هنر را بدست آورید.

ماده ۱۷ قانون ارزش افزوده چیست؟

مالیاتی که مودی در زمان خرید کالا یا خدمت برای فعالیتهای اقتصادی خود پرداخت نموده ،حسب مورد از مالیاتهای وصول شده مودی کسر و یا به مودی مسترد می گردد.
طبق تبصره ۱ این قانون مودیانی که در هر دوره مالیاتی اضافه پرداختی داشته باشند مالیات اضافه پرداخت شده مودی به حساب مالیات دوره بعد منتقل می شود و درصورت تقاضای مودی اضافه مالیات پرداخت شده از محل وصولی های جاری درآمد مربوط مسترد خواهد شد.
طبق تبصره ۲ این قانون اگر مودی کالا یا خدمتی عرضه نماید که معاف از مالیات بوده مالیات هایی که مودی بابت خرید کالا یا خدمت پرداخت نموده قابل استرداد نخواهد بود.
طبق تبصره ۳ این قانون اگر مودی به صورت همزمان به عرضه کالا یا خدمات مشمول مالیات و معاف از مالیات پرداخته باشد، تنها مالیاتهای پرداخت شده مربوط به کالاها یا خدمات مشمول مالیات مودی منظور می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  سازمان امور مالیاتی دستورالعمل خوداظهاری 92 را ابلاغ کرد

این موضوع نیز قابل توجه است که طبق تبصره ۶ این ماده مودیانی که اضافه پرداختی از بابت مالیات موضوع این قانون داشته باشند و اگر ظرف ۳ ماه از تاریخ درخواست مودیان،مسترد نگردد مشمول خسارتی به میزان ۲% در ماه نسبت به مبلغ مورد استرداد و مدت تاخیر خواهند بود.

نحوه استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده

مطمئنا بسیاری از دوستان شاید سوالی برایشان پیش آمده باشد که اگر شرکتی مبلغ بیشتری مالیات و ارزش افزوده پرداخت نموده باشد و درخواست نیز ارائه داده باشد نحوه پرداخت از سوی سازمان چگونه است؟
جواب این سوال مهم در دل این بخشنامه است:طبق موضوع بخشنامه ۲۶۰/۹۷/۴۰ در اجرای بند ۴ مصوبات مورخ ۹۷/۰۲/۲۲ استرداد مالیات بر ارزش افزوده صرفا با اخذ اطلاعات حساب بانکی مودی انجام میشود و پرداخت از طریق صدور چک در وجه مودی انجام نخواهد گرفت.
در واقع سازمان امور مالیاتی از طریق اخذ شماره حساب بانکی و واریز به حساب مزبور آن را انجام می دهد و تحویل چک استرداد به مودی انجام نخواهد گرفت.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

4 دیدگاه ها

  1. با سلام من تو شرکت حساب رسی کار میکنم و یه کاری ب من سپردن ک نمیدونم چطور انجامش بدم.اگر راهنمایی بفرمایید خیلی ممنونتون دوره.
    کارم استرداد مالیات شهرداری هاست.و میخوام بر اساس شناسایی ک شهرداری انجام داده مبلغ استرداد مالیات توسط دارایی رو پیش بینی کنم. راهی هست. که بتونم تا پایان دوره , پیش بینی نزدیکی انجام بدم؟!

  2. سلام
    روز بخیر
    شرکتی که ۹۰ درصد فروش آن به دلیل صادرات معاف از مالیات است طبق ماده ۱۷ تبصره ۲ و ۳ نحوه محاسبه جهت استرداد به چه صورتی انجام میشود؟
    آیا شما تا بحال بابت دیرکرد استرداد مبلغ دیرکرد (۲درصد در ماه) دریافت کردید ؟ چون پرونده ما سه سال در حال بررسی است و صورتجلسه از طرف مالیات انجام نشده میخواستم مطمئن بشم دیر کرد شامل ما میشود یا نه؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here