اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکها از صبح امروز

0
751

و بالاخره با تصمیم شورای پول و اعتبار نرخ سود های بانکی کاهش یافت.

پیامک دریافتی از یکی از بانکهای خصوصی کشور در ساعت ۰۰.۴۶ بامداد ۹۶/۶/۹ :
” مشتری گرامی برابر بخشنامه بانک مرکزی از تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۱ سود علی الحساب کلیه حسابها با قابلیت واریز و برداشت به نرخ ۱۰ درصدتغییر خواهد یافت. لذا از آن تاریخ تمام حسابها، یکساله تلقی گردیده و قابلیت دریافت و پرداخت ندارد
درصورت عدم موافقت با موضوع عدد ۱ را تا ساعت ۱۲ ظهر ۱۳۹۶/۰۶/۰۹ به همین شماره ارسال نمایید تا حساب شما به کوتاه مدت ۱۰درصد تبدیل شود. ”

این خبری بود که امروز بسیاری از مردم را شوکه کرد. چند روزی بود که خبرهایی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکها برای افزایش رونق اقتصادی در کشور به گوش میرسید. اما اجرایی شدن آن بسیار غافلگیر کننده سریع و تعجب آور بود. سالهاست که سایه رکود بر اقتصاد کشور نمایان است و با تصمیم گیری های مختلف راهکارهای زیادی برای کاهش رکود انجام شد.  به نقل از یک منبع آگاه در شرایطی که طبق آمارها بازدهی تولید در کشور زیر ۱۰ درصد است، نرخ سود پرداختی بانک ها تقریباً ۲۳ درصد و نرخ دریافتی آن ها ۳۰ درصد بود.

کاهش سود بانکی

از این رو یکی از کارهایی که در مراحل مختلف انجام شد کاهش نرخ سود بانکی طی چندین مرحله بود. طی دو مرحله نرخ سود بانکها از ۲۴درصد به ۱۸ درصد کاهش پیدا کرد. در هفته گذشته (دوم شهریور ۱۳۹۶) شورای پول و اعتبار دوباره تصویب نمود که از یازدهم شهریور سال جاری کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری نرخ سود علی الحساب یک ساله را ۱۵ درصد و سود سپرده های کوتاه مدت را ۱۰ درصد در نظر بگیرند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  لیست بیمه ماهانه خود را غیرحضوری ارائه و پرداخت کنید

ولی از بامداد امروز با دستور اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکی یه ۱۰ درصد ازدحام بانکها در روز پنجشنبه دو چندان شد. این تصمیم قطعا به اقتصاد کشور کمک فراوانی خواهد کرد چرا که با خارج شدن سرمایه ها از بانکها و ورود به  چرخه تولیدی کشور رونق اقتصادی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این موضوع بازار مسکن نیز بهبود خوبی خواهد یافت. چرا که سرمایه گذاری در پروژه های ساخت و ساز افزایش می یابد.

تنها سوالی که مطرح میشود این موضوع است که چرا این خبر در بامداد پنجشنبه به اجرا گذاشته شد و امید است که این مدت یکی دو روز تمدید گردد تا از ازدحام بانکها کاسته شود.

با آرزوی سربلندی ایران عزیزمان

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here