از محاسبات برگ تشخیص مالیات بر ارزش افزوده اطلاع دارید؟

0
2034

تشخیص مالیات بر ارزش افزوده

 تشخیص مالیات بر ارزش افزوده

برگ تشخیص مالیات بر ارزش افزوده کمی متفاوت با مکانیزم مالیات عملکرد سالانه می باشد و در عین حال همان جرائم چند برابر در این برگه به خوبی نمایش داده می شود. تشخیص مالیات بر ارزش افزوده با راه اندازی سامانه خرید و فروش فصلی با دقت بیشتر محاسبه می گردد.ضمن اینکه طبق ماده ۱۶۹ مکرر دیگر نهادها نیز گزارش خود را جهت تکمیل این فرآیند ارسال می نمایند.

یکی از ابهامات مهم مودیان عدم دریافت برگ تشخیص مالیات بر ارزش افزوده و غفلت از این موضوع می باشد. سوالی که معمولاً مشاورین مالیاتی در هرنوع رسیدگی حتی عملکرد، انحال و مفاصاحساب مالیاتی از مودیان می پرسند و متاسفانه بیشتر مودیان در جریان روند رسیدگی نیستند و یا اگر هم باشند با مکانیزم آن آشنا نیستند. قطعاً شاید لازم نباشد بدانند محاسبات چگونه است ولی از روند آن باخبر باشند با تل انبار جرائم در سالهای بعد مواجه نمی شوند.

تشخیص مالیات بر ارزش افزوده

تفاوت برگ تشخیص ارزش افزوده با عملکرد 

اصلی ترین تفاوت این دو برگ تشخیص در محاسبه جرائم مالیات است، هر چقدر در برگ تشخیص مالیات عملکرد یکباره و با ملایمات بیشتری انجام می شود در مقابل در برگ تشخیص مالیات بر ارزش افزوده به صورت دوره به دوره و با شدت بیشتر محاسبه و ابلاغ می شود. روال کار مالیات بر ارزش افزوده به این صورت است که ابتدا مالیات در هر فصل مثلاً بهار محاسبه می شود و بلافاصله جرائم مربوط به ماده ۲۲ و ماده ۲۳ به هر دوره تلفیق می شود و در مجموع به یک عدد بزرگ مالیات و جریمه منجر می شود. بزرگ نمایی این مبلغ نسبت به مالیات عملکرد است. برفرض اگر مالیات عملکرد ۱ میلیون تومان باشد میزان مالیات بر ارزش افزوده ممکن است به راحتی به ۲۰ برابر برسد که این در حالت علی الراس عملکرد سایلنه حالت خوب محاسبه می شود. در حال حاضر به جز شرکتها، بسیاری از اصناف و اشخاص حقیقی در معرض این خطر قرار گرفته اند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  در هفته حسابدار از 1 تا 10 چه نمره ای به عملکرد خود می دهید؟

راهکار چیست؟ 

در یکی از جلسات، مودی از ما پرسید حالا میگویید چیکار کنیم برویم و بگوییم تو رو خدا برگ تشخیص ما را صادر کنید؟ ما گفتیم خیر، که البته بروید سوال کنید آگاه تر می شوید ولی شما باید با تکالیف و دستورالعمل مالیات بر ارزش افزوده به خبی آشنا شوید و فقط به ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده اکتفا نکنید! برای یکبار هم شده قوانین مهم مالیات بر ارزش افزوده را که خیلی مختصر هستند نگاهی بیندازید تا حداقل آشنایی را کسب کنید.لطفا به ماورد زیر بیشتر توجه کنید:

از فاکتورهای رسمی در هنگام خرید و فروش استفاده کنید

گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کنید و بروز نگه دارید

از صدور فاکتور رسمی بعنوان پیش فاکتور جداً خودداری کنید

از درج تخفیف بعد از محاسبات مالیات بر ارزش افزوده در صورتحسابها به شدت پرهیز کنید

مشخصات کامل درج کنید چه در حالت فروشندگی و چه در حالت خریدار

از صورتحساب های سریال دار استفاده کنید به شماره های درج شده در نرم افزارحسابداری اکتفا نکنید

ضمناً 

اگر هم می خواهید اطلاعات الزامی بیشتری را بدست آورید می توانید در کارگاه روز جمعه ۵ خرداد حضور داشته باشید. ۴۵ نفر ثبت نام خود را قطعی کرده اند و فقط ۵ نفر تا تکمیل این کارگاه ظرفیت باقیمانده است

https://persianhesab.com/amoozesh/what-taxes/

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here