۵ راز سرزبان افتادن که هیچ حسابداری به شما نمی گوید!

0
662 بازدید

mofaghyat

سلام به شما دوست خوب

دراین مقاله سعی شده به برخی نکاتی اشاره شود که موجب موفقیت حسابدار میگردد. ابتدا به فرض زیرتوجه نمائید:
چنانچه درشرایط نرمال مدت زمان ارائه خدمات توسط یک حسابداربه بنگاههای اقتصادی را سی سال فرض نمائیم میتوانیم دوران خدمت او را بطورخلاصه به سه بخش تقسیم کنیم :
بخش اول – عمدتا به کسب دانش وحرفه حسابداری معطوف میگردد. دراین دوران حسابدار ضمن دریافت آموزشهای آکادمیک و شرکت دردوره ها ،کلاسها و کارگاههای حرفه ای تلاش مینماید یافته های تئوریک را درمحیط عمل جستجو و یا اجرا نماید. گرچه این مرحله چالشهای ذهنی برای او نیز به همراه خواهد داشت که میتوان بخش عمده آن را به تفاوت محیط های آموزشی با حرفه مرتبط دانست . ازاین رو است که شرکت درکارگاههای حرفه ای وتخصصی کمک شایانی به او خواهد نمود.
بخش دوم – به کسب تجارب حرفه ای وبعضا ادامه مراحل تحصیلات تکمیلی و شرکت درکلاسهای آموزشی تخصصی و یا سمینارهای حرفه ای خواهد گذشت .این مرحله بسیارارزشمند است زیرا شرایط را برای ورود به مرحله سوم فراهم مینماید. به نحوی که حسابداربا اطمینان قابل ملاحظه ای جسارت ورود به پروژه های بزرگ و با سطح فعالیت قابل ملاحظه ، خواهد داشت .
بخش سوم – زمان بکارگیری یافته های آموزشی و حرفه ایست . شرکت درمحافل گوناگون علمی وارتباط مستمربا مجامع حرفه ای و اشخاص ذیصلاح ازیک سو وارائه خدمات مشاوره مالی ومدیریتی را مبتوان ازخصوصیات این دوره دانست . فی الواقع رسالت آموزش حسابداران کم تجربه وارتقای دانش آنان بردوش اوست . بهرحال جهت نیل به این مقصود توصیه میگردد کلیه قارغ التحصیلان عزیز این رشته جهت ارتقای دانش حرفه ای ازهم اکنون و به خصوصیات فردی که بخشی ازآن ذیلا اشاره میگردد، توجه ویژه نمایند:

تمرکز ودقت نظر

حسابدار موفق تلاش می کند ضمن آگاهی از حوزه های مختلف حسابداری از قبیل حسابدازی مالی، حسابداری مالیاتی، حسابداری بهای تمام شده، حسابداری مدیریت، حسابرسی داخلی و … در یک محور اصلی به طور خاص تمرکز کند و در آن حوزه یک متخصص واجد شرایط شود. این امربدان معنا نیست که او درسایرحوزه ها دارای تخصص نیست بلکه تمرکزو گرایش او منجربه پیشرفت وتسلط ویژه در زمینه های مشخصی میگردد.

تخصص و دانش

تخصص فنی وحرفه ای : حسابدار موفق اصول و استانداردهای حسابداری را به خوبی می شناسد. وی سعی می کند تا حد امکان گواهی نامه های حرفه ای مرتبط با رشته را اخذ کند و مطالعات مستمر داشته باشد. آموزش مستمر چیزی است که حسابدار موفق از آن غافل نمی شود. ازمنابع داخلی وخارجی درجهت ارتقا دانش خود استفاده مینماید.
تخصص مدیریتی: یک حسابدار موفق، به اصول و تکنیک های مدیریت و اداره امور آگاه است. بنابراین برای موفقیت بیشتر در حسابداری، باید مطالعاتی در حوزه علم مدیریت هم داشته باشد. ‎
‎ مهارت سخنوری و نوشتن: یک حسابدار موفق خوب حرف می زند و خوب می نویسد. وی قواعد نوشتن را کاملا رعایت می کند و دقیق و صحیح و محترمانه می نویسد. پس لازمه آن توجه واهمیت دادن به متون ادبی واملائی است .
علوم وفنون مرتبط : علاوه بردانش حرفه حسابداری ، او به کسب دانش وتسلط نسبی به رایانه ونرم افزارهای مرتبط ، علوم اقتصادی ، قوانین مالی ومالیاتی ، کار و تامین اجتماعی ، قانون تجارت ، قانون محاسبات عمومی ، قانون مدنی و ازآنجمله … علاقمند و توجه ویژه مینماید. به آموزش زبان انگلیسی نیزتوجه لازم دارد. به نحوی که بتواند از قوانین و مقررات مالی در حوزه جهانی نیز اطلاعاتی کسب نماید. دانش او همواره به روز است و مطالعه را هیچگاه فراموش نمیکند.
برنامه ریزی : اهداف خود را تعیین و برنامه ریزی میکند. کلیه فعالیتهای حرفه ای وشخصی را براساس برنامه مدون به انجام میرساند.

ویژگی های شخصی و ظاهری

ظاهر: حسابدار موفق همواره به آراستگی ظاهر در عین سادگی توجه می کند. حسابدار موفق ظاهری بشاش ، تمیز ومرتب دارد .
درستکاری: حسابدار دو چیز برای عرضه کردن دارد . یکی زمان و دیگری درستکاری می باشد. حسابدار موفق استانداردهای شخصی بالایی برای صداقت و درستکاری دارد و همواره با استانداردهای سازمانی خود را مطابقت می دهد و با آن زندگی می کند. حسابدار موفق زندگی شخصی خود را با استانداردهای زندگی حرفه ای هماهنگ می نماید.
اعتماد به نفس: حسابدار موفق درحد قابل ملاحظه ای اعتماد به نفس داشته وازاعتماد به نفس کاذب پرهیزمیکند . زمانی این اعتماد حاصل میگردد که ازتجارب حرفه ای لازم برخوردارباشد.


خدمت محوری: حسابدار موفق همواره برای ارائه خدمات حرفه ای به دیگران تلاش می کند و به حل مشکلات آنان می اندیشد
. دفتر کار یا محل کار: حسابدار موفق، دفتر کار تمیز، سازمان دهی شده، جذاب و راحتی دارد
بهداشت شخصی: حسابدار موفق همیشه خوش خلق و خوشرو است. او به آرامی و شمرده شمرده صحبت می کند، با صدای بلند سخن نمی گوید. سالم و پر انرژی به نظر می رسد. ‎
طرز نگرش به محیط: حسابدار موفق مثبت اندیش ( البته با تردیدهای حرفه ای )است و همیشه کار کردن را دوست دارد. وی از حل مسائل خوشنود می شود.
‎ خوش مشربی: حسابدار موفق با گروه های مختلفی تعامل دارد، حتی با افرادی که دیگران احساس خوبی از تعامل با آنها ندارند. وی از انزوا و دوری از محیط پرهیز می کند.
خلاقیت: حسابدار موفق راه حلهای خلاقانه ای را برای حل مسائل پیدا می کند و گزینه های مختلف را در پیش روی خود قرار داده و بررسی می کند.

مدیریت پایدار منابع

مدیریت پول: حسابدار موفق منابع مالی سازمان و حتی پول شخصی خود را بیهوده مصرف نمی کند و با برنامه ریزی وبودجه بندی مناسب ، منابع را درجهت نیل به اهداف بمصرف میرساند . او در وهله اول مدیر مالی خوبی برای زندگی شخصی خود است .
مدیریت زمان: حسابدار موفق از زمان به نحو کارآ و مؤثر استفاده می کند. افرادی که نمی توانند زمان را به درستی مدیریت کنند حسابدار موفقی نخواهند بود.
.

رعایت آداب معاشرت

حسابدار موفق : ‎
قادر به مدیریت جلسات و خاتمه دادن به آنها در زمان مناسب است .‎
به جزئیات نیز توجه می کند و بر اساس واقعیت ها و حقایق و شواهد سخن گفته ویا مطلب می نویسد .‎
. هیچ وقت تقدیروتشکر ازدیگران را فراموش نمی کند و بابت خدماتی که از دیگران دریافت می کند سپاس گذاری می کند‎
. وقتی وارد جمعی می شود، خود را به افراد جدید معرفی می کند‎
. همیشه از تواضع کافی برخوردار است و هیچ گاه حس خود برتری را به دیگران منتقل نمی کند‎
. برای وقت خود ودیگران ارزش قائل است . وقت شناس است و هیچ گاه دیگران را منتظر نمی گذارد

بنابراین حسابدار ضمن استعانت ازدرگاه ایزد متعال ، همواره سعی میکند با رشد و ارتقای خصوصیات شخصی ، بهره مندی ازدانش حرفه ای و استفاده والگوبرداری ازبزرگان حرفه به جایگاه والا و شایسته ای دست یابد.
یاحق
موفق وسربلند باشید
همایون توکلی

 

مطالب زیر هم در موفقیت شما تاثیر گذار است :

مصاحبه با رتبه ۷ آزمون دکتری ۹۲ در رشته حسابداری

اقدامات تاثیر گذار برای انجام یک مصاحبه شغلی برد برد

توصیه ها و نکاتی برای پیشرفت در شغل و ارتقای شغلی

ابزارهای موفقیت کدامند؟ ( بخش اول )

چقدر برای شغل خود برنامه ریزی داشته اید؟( ویژه حسابداران )

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید