مالیات عملکرد اشخاص حقیقی

احسان 3 ماه قبل

سلام 
یک شخص حقیقی گروه سوم  که فروش و هزینه هاش دقیق  مشخص نیست ،اداره مالیات به چه نرخی سود رو محاسبه میکنه ؟ آیا جدول خاصی وجود داره که نرخ مشخص باشه؟
چون میخواد در اظهارنامه طوری ثبت کنه که سودش  با اداره مالیات تقریبا یکی دربیاد ممنون

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here

1 پاسخ
حامد داودیان عضو سایت 3 ماه قبل

سلام
طبق ‌ماده ۱۰۰ – مودیان موضوع این فصل این قانون مکلف اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک­ سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق‌ نمونه‌ای که وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد (برای اظهارنامه سال ۹۸ در سال ۹۹ دوماه تمدید شده یعنی تا آخر مرداد ماه ) به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات ‌متعلق را به نرخ مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت نمایند.
تبصره- سازمان امور مالیاتی کشور می­تواند برخی از مشاغل یا گروههایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر (حداکثر تا ۶۰ برابر برای اظهارنامه سال ۹۸ ) معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مودیان مذکور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید. در مواردی که مودی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود.
حکم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه‌های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.(۱)

 

  • عمده مودیان حقیقی در زمره گروه شغلی قرار می گیرند که حجم فعالیت شان از حیث فروش تا ۶۰ برابر ۳۳ میلیون تومان ( ۱ میلیارد و نهصد و هشتاد میلیون تومان ) است . این اشخاص می توانند از جمله مودیانی باشند که از مفاد تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م بهره مند گردند ، فلذا توصیه می شود منتظر دستورالعمل تعیین مالیات مقطوع سال ۱۳۹۸ باشند که بزودی صادر و ابلاغ خواهد شد و چنانچه وضعیت مالیاتی آنان با شرایط این دستورالعمل مطابقت داشته باشد دیگر نیازی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک … نخواهند داشت و فقط مکلف اند فرم مربوطه را تکمیل و ارسال نمایند .
  • همچنین توصیه می شود از قطعیت مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ خود اطمینان حاصل نمایید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here