ماده ۱۴۱ قانون تجارت

ali 4 سال قبل

با سلام  اگر شرکتی به دلیل بالابودن زیان انیاشته(بیشتر از نصف سرمایه ) بخواهد طبق ماده ۱۴۱ قانون تجارت عمل کند یعنی کاهش زیان انباشته از طریق کاهش سرمایه شرکت ، نحوه شروع این کار به چه صورت است ، آیا شرکت باید شرایط و یا موارد خاصی را رعایت کند تا بخواهد کاهش سرمایه دهد ، آیا با ثبت بستانکار کردن سودوزیان انباشته ( به میزان کاهش سرمایه و در نهایت صفر کردن زیان انباشته) شرکت دچار مشکل مالیاتی نمی شود. ممنونم از توضیحاتی که می دهید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here

1 پاسخ
حامد داودیان عضو سایت 8 ماه قبل

سلام
اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود، هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود. هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال ندهد باید در همان جلسه و با رعایت مقررات ماده ۶ این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.
در صورتی که هیات مدیره برخلاف این ماده به دعوت مجمع عمومی فوق العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می‌شود نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد گردد، هر ذینفع می‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیت‌دار درخواست نماید.
یک راه پیشگیری از ورود شرکت به فهرست مشمولین ماده ۱۴۱، معافیت مالیاتی است.
در واقع طبق شروطی که کارشناسان معتمد آن را ارزیابی می‌کنند، برخی از شرکت‌ها می‌توانند از معافیت مالی موقت بهره‌مند شوند. در این صورت، کمبود سرمایه تا رسیدن به مقدار مناسب، از راه معافیت مالیاتی تامین خواهد شد. معافیت مالیاتی نیز مراحل سختگیرانه و کارشناسی خاص خود را دارد. کارشناسانی که مجموعه را از نظر اموال، دارایی‌ها و گردش کار بررسی و مشخص می‌کنند که آیا این مجموعه امکان دریافت معافیت‌های مالیاتی را دارد یا خیر.
در نهایت به نظر می‌رسد بهترین راه برای پیشگیری از عواقب جزایی نقض قانون تجارت، بررسی درست وضعیت سرمایه و معرفی به موقع به عنوان مشمول این ماده قضایی است.

برای مشاوره می توانید با بخش پشتیبانی مشاوره ای پرشین حساب به شماره ۰۹۹۰۰۰۷۹۵۳۴ تماس بگیرید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here