درج مبلغ اضافی در فاکتورفروش بعنوان هزینه حمل کالادرخرید

پرسش و پاسخ حسابداری و مالیاتدسته بندی: Questionsدرج مبلغ اضافی در فاکتورفروش بعنوان هزینه حمل کالادرخرید
hamid_karaj 5 سال قبل

با سلام خدمت دوستان و متخصصین سایت پرشین حساب.
امیدوارم در امر اطلاع رسانی و آموزش به هم میهنان موفق باشید.
بنده مدت ۱۰ سال است که در سمت حسابدارومسئول آی تی در شرکتها و موسسات اشتغال دارم و ضمنا رشته آکادمیک بنده حسابداری نیست و بعلت علاقه فراوان به این رشته و همچنین کامپیوتر تا سطح برنامه نویسی به این شاخه وارد شده ام واز وقتی با پرشین حساب آشنا شدم سعی میکنم کلیه مقالات آنرا بدقت مطالعه کنم وتا کنون برای بنده بسیارمفید بوده است.
سوال بنده بدین شرح است:
در صنف لوازم مصرفی اتومبیل به تمرکز بر روغن خودرو اشتغال داریم و بعنوان عمده فروشی با سود مصوب ۳ درصد فعالیت می کنیم. وجود کالاهای تقلبی فراوان در این صنف (بدون قابلیت پیگیری قضایی و تخصصی) سبب ایجاد محیط رقابتی کاذب و ناسالم در این صنف و همچنین وجود عملیات نقد و نسیه درمعاملات (خرید چکی مدتداروسپس فروش نقدی به قیمت پایینتر) بطوریکه بسیاری عمده فروشان کالا را به قیمت گاه کمتر از قیمت تمام شده خرید از پالایشگاهها یا وارد کنندگان بفروش میرسانند.
این واحد صنفی بعلت عدم خرید کالا از مبادی غیر رسمی و از طرفی هزینه های بالا مانند تعداد کارگران و پرسنل بالا و همچنین حمل کالا درب مغازه مشتریان بصورت رایگان (توسط خودروهای در مالکیت فروشگاه )متحمل هزینه های بالا میشودواز طرفی در این صنف عموما هزینه حمل کالا بعهده خریدارمی باشد. با این اوصاف چندین سال است که در فاکتور فروش درصد مشخصی (۱درصد) بعنوان اضافات از مشتریان دریافت می کردیم و توجیه کافی جهت ردیف اضافی صورت می گرفته که هزینه فوق مربوط به هزینه حمل کالا از پالایشگاهها تا فروشگاه است و عموما حتی در فاکتورهای فروش نقدی این آیتم اعمال نمیشود.
بعلت اینکه قیمت فی فروش کالا , آیتم اصلی رقابت در بازار است و امکان اضافه سازی مبلغ روی قیمت فی فروش امکان ندارد و گاه سود ناخالص فروش با ۱ درصد اضافات نیز به ۳ درصد مصوب هم نمیرسد.
مسئله ۱درصد اضافات مدتی است که مورد اعتراض سازمانهای نظارتی قرار گرفته و حتی بارویت مدارک هزینه حمل کالا تا فروشگاه اعلام میدارند که مبلغ فوق باید روی قیمت اعمال شود و درج ردیف اضافی قانونی نیست.
درخواست من این است که ماده قانونی یی جهت درج مبلغ فوق حتی با شفافیت عنوان در فاکتور وجود دارد که در جلسات قابل استناد باشد.
 
با تشکر فراوان

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here