حقوق وبیمه

فاطمه 3 ماه قبل

با سلام واحترام
 همکارم در حین انجام کار (از محل کارمان پرونده ای را به سازمان دیگری برد)ودر این مسیر پایش شکست واین اتفاق اواخر خرداد ماه ۹۹ بود.سوالات به شرح ذیل :
۱- مرخصی استعلاجی از اول تیر ماه تا ۱۵ تیر ماه می باشد، نحوه محاسبه وثبت حقوق وبیمه به صورتی انجام میشود؟لطفاًاگر پاسخ بلی هست  مواد قانونی آن نیز اعلام شود؟
۲-با توجه به اینکه در حین انجام کار این اتفاق افتاده آیا تمامی هزینه ها ی بیمارستانی توسط کارفرما باید صورت گیرد؟لطفاًاگر پاسخ بلی هست  مواد قانونی آن نیز اعلام شود؟
۳-اگر به تشخیص دکتر نیاز مجدد به مرخصی واستراحت باشد مثلاً تا پایان تیرماه نحوه محاسبه وثبت حقوق وبیمه شخص به چه صورتی است؟
۴- در مورد مرخصی استعلاجی کلا چه مواد قانونی هست ؟
سپاس از شما کارشناس محترم و همه همکاران عزیز تیم عالی پرشین حساب

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here

1 پاسخ
حامد داودیان عضو سایت 3 ماه قبل

سلام
با استناد به بند ١ ماده ۶٢ قانون تامین اجتماعی بیمه شدگانی که بر اثر حادثه چه ناشی از کار و چه غیر ناشی از کار، بیماری شغلی  و یا بیماری عادی  قادر بکار نباشند ، با تجویز استراحت پزشکی  از جانب پزشک معالج و تایید پزشک  سازمان تامین اجتماعی غرامت دستمزد ایام بیماری و مرخصی استعلاجی پرداخت خواهد گردید

  1. چنانچه مدت استراحت بیمه شده در هر نوبت از ٧ روز بیشتر نباشد یا در طول سال ١۵ روز یا کمتر باشد تایید آن توسط پزشک معالج کافی خواهد بود
  2.  در صورتی که مدت استراحت بیش از ١۵ روز در سال و کمتر از ۶٠روز باشد، باید به تایید پزشک معتمد سازمان برسد.
  3. در صورتی که مدت استراحت بیمه شده از ۶٠روز و بیشتر درسال باشد، باید به تایید شورای پزشکی تامین اجتماعی برسد.
  4. برای دریافت این نوع غرامت بیمه شده باید اصل دفترچه درمانی و گواهی پزشکی معتبر را به شعبه سازمان تامین اجتماعی ارائه کند.

برای شخص بابت ایام مرخصی استعلاجی باید در لیست حقوق روزهای مرخصی اعلام شود و مبلغی در لیست بابت این ایام قید نمی گردد و با یک نامه توسط شرکت باید فرد را به تامین اجتماعی معرفی نمود تا پیگیری پرونده جهت دریافت غرامت ایام مرخصی استعلاجی را انجام دهد

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here