اثر مالیاتی سود و زیان انباشته

مسعود asked 2 ماه ago

با عرض سلام و احترام لطفا بفرمائید اگر در سال ۹۵ مانده حساب سود و زیان انباشته ، زیان نشان دهد و در سال ۹۶ شرکت سود کرده باشد برای محاسبه مالیات سال ۹۶ ، مانده حساب سود و زیان انباشته اول دوره سال ۹۶ تاثیر گذار است یا نه ؟ باتشکر فراوان

1 Answers
طاهره وطن عضو سایت answered 2 ماه ago

باسلام خدمت شما پرشین حساب محترم
در پاسخ به سوال شما باید گفت که طبق ماده ۱۴۸ قانون مالیات مستقیم بند ۱۲،زیان اشخاص حقیقی یا حقوقی که از طریق رسیدگی به دفاتر آنها و با توجه به مقررات احراز گردد،از درآمد سال یا سال های بعد استهلاک پذیر است.در اظهارنامه عملکرد نیز جدولی با نام استهلاک زیان سنواتی وجود دارد که مانده زیان سنواتی در این جدول لحاظ میشود و این مبلغ در جدول محاسبه مالیات در اظهارنامه لحاظ میگردد و محاسبه مبلغ مالیات سال جاری را تغییر میدهد.اگر این مبلغ زیان سنواتی مورد تایید سازمان باشد قابل کسر است.
موفق و پیروز باشید.