پایان مهر ماه آخرین فرصت ارائه صورت های مالی شرکت ها

2
1347

ارائه صورت های مالی

سلام به همه شما عزیزان. با آرزوی بهترین ها برای شما. با توجه به اینکه تهیه صورت های مالی برای هر موسسه ایی از مهمترین عملیات مالی است لذا امروز مطلبی در خصوص این موضوع و اینکه ارائه صورت های مالی باید به چه صورت انجام شود و تا چه زمانی فرصت هست منتشر میشود.

تمام اشخاص حقوقی برای اینکه به سرمایه گذاران اعلام کنند که در طول دوره مالی چگونه فعالیت داشته اند و چه سودی راکسب نموده اند، بایستی صورت های مالی خود را طبق استاندارد ها تهیه و در اختیار استفاده کنندگان قرار دهند. ولی اینکه چه معیارهایی را باید در زمان تهیه و تنظیم صورت های مالی رعایت کنند و اینکه زمان ارائه صورت های مالی چه زمانی است موضوع با اهمیتی می باشد.

هر شخص حقوقی که در دوره مقرر برای تکمیل اظهارنامه اقدام نماید و اظهارنامه عملکرد فعالی خود را برای سالی مالی مود نظر ارائه کند موظف است که صورت های مالی واحد تجاری خود را که ابرازات اظهارنامه را تایید میکند، تهیه و به تایید حسابرسان برساند. در واقع تایید حسابرسان به صورت های مالی موسسه اعتبار صورت های مالی را افزایش میدهد.

برای ارائه صورت های مالی به نحو مطلوب لازم است که موارد زیر در نظر گرفته شود:

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

  1. طبق استاندارد شماره ۱ حسابداری بایستی برای عملیات حسابداری یک رویه مناسب انتخاب و عملیات انجام شود.
  2. صورت های مالی باید به گونه قابل فهم فهم گزارش شود تا قابلیت اتکا را داشته باشد.

ارائه صورت های مالی

طبق ماده ۲۷۲ قانون مالیات های مستقیم اشخاص حقوقی ملزم به ارائه صورت های مالی حسابرسی شده توسط سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران می باشند و در صورتی که از ارائه صورت های مالی حسابرسی شده خودداری شود، علاوه بر جریمه ۲۰ درصدی مالیات متعلقه، درآمد مشمول مالیات آنها رسیدگی و تعیین نخواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:  اعلام گردش حساب بانکی در اظهارنامه اشخاص حقیقی

در تبصره ۲ این ماده بیان شده اگر سازمان امور مالیاتی رسیدگی صورتهای مالی را به سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران واگذار کند در این صورت پرداخت حق الزحمه حسابرسی بر عهده سازمان امور مالیاتی خواهد بود.

با این موازین پایان مهر ماه آخرین مهلت ارائه صورت های مالی حسابرسی شده است.

نکته مهمی که بارها از آن صحبت شده است انجام حسابرسی مالی و مالیاتی است. داشتن مهارت حسابرسی مالیاتی برای یک حسابرس مالی بسیار سودمند است. حسابرسی مالیاتی تلفیقی از اصول و موازین حسابداری و حسابرسی با مقررات مالیاتی است که به بهتر ارائه شدن گزارشات کمک خواهد کرد.

برای اینکه سطح اطلاعات مالیاتی خود را افزایش دهید میتوانید از دوره جامعه حسابداری مالیاتی استفاده نمایید که پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر از لینک زیر استفاده نمایید.

چگونگی شناسایی بدهی های احتمالی در صورت های مالی

 

 

2 دیدگاه ها

  1. سلام
    سابقا در سایت کتابی برای آموزش تهیه صورتهای مالی معرفی کرده بودید که متاسفانه نتوانستم دوباره آنرا پیدا کنم لطفا مجددا اطلاعات آن کتاب که دوره ای آموزشی نیز بر محور آن ترتیب داده بودید را در سایت قرار دهید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here