شرکتهای بیمه چه زمانی باید درآمد حق بیمه خود را شناسایی کنند؟

0
1,031 بازدید

درآمد حق بیمه 

سلام به همه شما همراهان خوب پرشین حساب. استاندارد های حسابداری با جامعیتی که در همه امور مالی دارد باعث شده است تا یکپارچگی در تهیه صورتهای مالی و گزارشات برون سازمانی را فراهم آورد. استانداردهای حسابداری به قدری جامعیت دارد که در هر زمینه ایی  سوالی مطرح شود با مطالعه موارد مندرج در آن می توان پاسخی مناسب برای آن پیدا کرد.

استاندارد شماره ۲۸ حسابداری در خصوص فعالیت های بیمه عمومی و بیمه عمر زمانی است. این روزها کثرت در ایجاد شرکتهای بیمه به علت ایجاد مشاغل مختلف باعث شده تا ضرورت استفاده از این استاندارد هم افزایش یابد. از این جهت به حسابدارانی که تمایل به شروع کار حسابداری در  قسمتی متفاوت می باشند، پیشنهاد می کنم که علاوه بر مطالعه مطلب امروز موارد مهم تر از این استاندارد را نیز از منابع اصلی حسابداری مورد مطالعه قرار دهند.

درآمد حق بیمه

شناخت درآمد حق بیمه
طبق استاندارد شماره ۲۸ حسابداری، درآمد حق بیمه باید از تاریخ شروع پوشش بیمه ای و به محض اینکه حق بیمه به گونه ای اتکا پذیر قابل اندازه گیری باشد، شناسایی شود.

بیمه گر درآمد حق بیمه را در ازای پذیرش خطر به دست می آورد، به همین منظور درآمد حق بیمه از تاریخ شروع پوشش بیمه ای و نه تاریخ صدور، در رابطه با هریک از بیمه نامه ها شناسایی می شود.

با این شرایط بیمه گران از مبناهایی استفاده می کنند که بر اساس آن تاریخ مذبور به صورت تقریبی تعیین می شود. به عنوان مثال :
شرکت بیمه ای در تاریخ ۲۰اسفند ماه سال ۹۴ قراردادی را با بیمه گذار منعقد نمود که به موجب این قرار داد اموال وی برای سال ۹۵ با مبلغی معادل ۹۰۰۰۰۰۰ ریال بیمه خواهد بود. تاریخ شروع پوشش بیمه و پرداخت آن از ابتدای سال۹۵ بود.

حتما بخوانید:  گنجینه ثبتهای مهم حسابداری یک فایل کمکی برای حسابداران

زمانی که بیمه نامه صادر می شود هیچگونه رویداد مالی اتفاق نیافتاده است از این جهت ثبتی هم در دفاتر زده نخواهد شد. اما در زمان پرداخت حق بیمه توسط بیمه گذار ثبت زیر انجام خواهد شد:
۹۵/۱/۱ بانک            ۹۰۰۰۰۰۰
.                       درآمد حق بیمه        ۹۰۰۰۰۰۰

در صورتی که شرکت بیمه مبلغی را به عنوان پیش دریافت یا علی الحساب دریافت کند باید حسابی تحت عنوان ” پیش دریافت درآمد حق بیمه ”  ایجاد و گردش این رقم درآن  نشان داده شود.

بانک *****
.              پیش دریافت درآمد حق بیمه *****

پیش دریافت درآمد حق بیمه ****
.                                       درآمد حق بیمه *****

حساب پیش دریافت با ماهیت بستانکار در ترازنامه منعکس شده و در زمان خود به محل درآمد ها منتقل خواهد شد.

آموزش حسابداری طبق اصول و استانداردهای موجود قابل فهم و کاربردی  و نیز قابل اتکا خواهند بود. در ادامه نمونه های دیگری از استاندارد های حسابداری برای شما بیان شده است که لازم است مورد استفاده قرار دهید.
با آرزوی موفقیت برای شما

نحوه محاسبه کارمزد نمایندگی های بیمه طبق استاندارد حسابداری

روش های حسابداری تنخواه گردان در استاندارد حسابداری ایران کدامند؟

 

تهیه، تنظیم و تجزیه و تحلیل صورتهای مالی اساسی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید