الزام به بیمه نمودن نیروی خدماتی برای تمیزکاری منازل

0
1734

قرارداد پاره وقت طبق قانون کار 

سلام و عرض ادب. پیشاپیش سال نو را به شما دوستان خوب پرشین حساب تبریک عرض میکنم و آرزومند سالی پر از خیر و برکت برای شما عزیزان هستم.

روزهای پایان سال است و همه در تکاپوی خانه تکانی و خریدهای شب عید هستند. اکثر افراد به دلایل مختلف تمیزکاری منازل خود را به افراد متخصص این حرفه می سپارند تا سریع تر انجام شود. اما اینکه یک نیروی خدمتکار با چه شرایطی باید شروع به کار کند و قوانین در خصوص این افراد چه بیان کرده است موضوعیست که برای شما مطرح خواهیم نمود.

صحبتم را از این واقعیت تکرار شدنی آغاز می کنم: خانم خانه داری در ایام نزدیک به عید نوروز نیروی کاری را برای نظافت منزل، به کارگماشته بود. این فرد برای پاک کردن شیشه های منزل از صاحب خانه تقاضای یک نردبان میکند. از آنجا که این وسیله وجود نداشته است صاحب خانه چند جعبه و کارتن برای او می آورد و از او میخواهد که بر بلندای این اسباب غیر ایمن برود. بعد از چنددقیقه فرد تمیزکار از بالای آن به پایین پرتاب میشود و دچار آسیب دیدگی در قسمت نخاع می شود.

این موضوع آسیب دیدگی در کار تلقی شده و باید طبق قوانین کار با آن برخورد کرد. افرادی که در حوادث ناشی از کار دچار قطع نخاع میشوند بیش از یک دیه به آن ها تعلق می گیرد. ( بسته به عوارض ناشی از این آسیب دیدگی ) از نظر قانون خانم خانه دار حکم کارفرما و تمیزکار هم نیروی کار اوست هرچند هیچ قرارداد کتبی بین آنها منعقد نشده باشد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش چهارم)

قرارداد پاره وقت طبق قانون کار

طبق قانون کار هم تهیه لوازم ایمنی برای کار به عهده کارفرماست. پس هرگونه آسیب دیدگی ناشی از عدم فراهم کردن این لوازم بر عهده کارفرماست. سوال اینجا مطرح می شود که این افراد چگونه بیمه می شوند.

اگر برای این امور از شرکتهای خدماتی نظافت که به طور رسمی و دارای مجوز هستند درخواست نیروی تمیزکار بدهیم، این موارد راحت تر قابل حل خواهد بود چرا که این نیرو در این صورت بیمه شده همان شرکت است.

توجه به این نکات در حین انجام کارها نه تنها به نفع کارفرماست بلکه نیروی کارهم از این شرایط قانونی بهرمند خواهد شد. فیلم ویدیویی زیر بخشی از قانون کار  از زبان کارشناس و استاد  پایه قوانین کار دوره های حسابداری پرشین حساب است.  در این فیلم بیان می شود که انعقاد قرارداد پاره وقت طبق قانون کار اگر انجام شود مزد ثابت و مزایا به صورت کاملا قانونی قابل پرداخت خواهد بود.  کتبی یا شفاهی بودن قرارداد پاره وقت طبق قانون کار معیار نیست و الزامی به کتبی بودن برای احقاق حق نخواهد بود. سهل انگاری ها در برخورد با قوانین چیزی به جز خسارت نخواهد داشت. امیدوارم از این موارد در کار ها استفاده نمایید.

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش سوم )

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش چهارم)

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری (بخش اول )

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here