چگونه نصف ۴۴ ساعت در هفته اضافه کاری محسوب می شود؟

اضافه کاریاضافه کاری

به نام خدا و سلام

مدتی است درگیر ساخت محصول جدید پرشین حساب هستم هنوز اسم آن را انتخاب نکردم ولی موضوع قوانین کار و تامین اجتماعی است. تصمیم دارم یک بسته کاملاً کاربردی در این حوزه آماده کنم چون هنوز یک بسته جامع وجود ندارد.در همین راستا با یکی از معاونین اداره کار جلسه ای را برگزار کردم و به بررسی قسمتهای مختلف آن پرداختیم. ایشان در حین بررسی نکات خیلی مهمی را بیان کردند و تاکید داشتند که حتما در بدنه اصلی این بسته قرار بگیرد.

قرارداد نیروهای ساعتی 

یکی از مشکلات کارفرمایان و حتی حسابداران نحوه انعقاد قرارداد با نیروهای ساعتی است. حتماً می دانید چگونه کارکرد ساعتی به روزانه تبدیل می شود؟بله درست متوجه شدید، برای تبدیل کارکرد ساعتی به روزانه جهت درج در لیست بیمه شما باید مبنای اداره کار ۴۴ ساعت را منظور نمایید.مثلا فردی که ۲۰ ساعت در هفته حضور دارد می بایست جمع ساعتهای ۴ هفته او به روز تبدیل شود و مثلا ۱۸ روز در لیست بیمه محاسبه شود. در اینجا باید به چند نکته مهم توجه کنید، اول اینکه حتما در قرارداد با نیروهای ساعتی بازه تعریف کنید مثلا ۲۰ ساعت در هفته که مثلا جمعا ۸۲ ساعت، نکته دوم این است که اگر خارج این ساعت کارکرد داشته باشد اضافه کاری محسوب می شود.

عنوان این مطلب را بر اساس همین جمله انتخاب کردم اگر فردی بطور ساعتی با شما قرارداد داشته باشد مثلا ۲۲ ساعت در هفته، دیگر ساعت بیشتر را نمی توانید در محدوده ۴۴ ساعت قانون کار قرار دهید و قرارداد را طبق اداره کاری محاسبه نمایید چون قرارداد شما ساعتی است با نیرو و ملزم به پرداخت اضافه کاری به ساعات بالاتر از ۲۲ هستید. مثلا اگر نیروی مورد نظر در یک هفته ۳۴ ساعت کاکرد داشته باشد، اگر چه به ۴۴  ساعت قانون کار نرسیده، چون قرارداد ساعتی دارد باید ۱۲ ساعت اضافه کاری برای او منظور نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  نکاتی پیرامون ماده 71 قانون تأمین اجتماعی

ازدیگر نکات حائز اهمیت که باید در قرارداد مشخص کنید محل کار است. شما باید حتما محل کار نیرو را مشخص کنید. اتفاقی که در همین شغل حسابداری خیلی زیاد رخ می دهد. شما یک نیوری حسابداررا استخدام می کنید و هر هفته یک کمانی ا برای مقیم شدن و نظارت برای او منظور می کنید. بازهم در اینجا شما باید محل اصلی را در قرارداد مکتوب کنید و دیگر محل هایی که نیرو اعزام می شود در حکم ماموریت قرار دارد و شما می بایست حق ماموریت او را پرداخت کنید.ولی متاسفانه برخی از مدیران و مجریان توجهی به این موضوع ندارند و فرضاً بدون درج آدرس محل کار نیرو را بصورت سیار در محل های مختلف اعزام می کنند. حالا اتفاقی که ممکن است مشکل ساز شود بوجود آمدن حادثه برای نیرو در دیگر محل ها بدون داشتن حکم ماموریت است.

و مطلب آخر هم دوره آزمایشی است. معمولا این دوره ها ۳ ماهه است ولی در هیچ کجای قانون، اشاره به عدم اعمال بیمه و مزایا در این دوره نشده و تنها تفاوت آن با دیگر دوره ها در این است که شما می توانید بعد از گذشت ۳ ماه دیگر قرارداد را تمدید نکنید این در حالی است اگر نیرویی در مدتی با مجموعه شما اشتغال داشته باشد می تواند حتی قرارداد را بطور شفاهی تمدید کند. الیته نکاتی که تا کنون در این پت به آن اشاره کردم صرفا مربوط به بیمه شدگان تامین اجتماعی است نه سایر ارگانها.

امیدوارم بتوانیم با راه اندازی این اثر کمک قابل توجهی به دنیای حسابداری و حسابرسی بکنیم.انشالله

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش ویدئویی و نکته به نکته حسابداری مشاغل بند- ب

برای شما لحظات شادی را آرزومندم

میثم حاجی محمدی

 

2 پاسخ

  1. با سلام وتشکر از شما مطالب ارسالی بسیار کاربردی و مفید میباشد امیدوارم شاهد پیشرفت روزافزون پرشین حساب در همه عرصه ها باشیم

    1. با سلام به شما دوست و همراه گرامی
      از لطف شما بسیار سپاس گذارم.بسبار خوشحالم که مطالب برای شما مفید و کاربردی واقع شده است.برایتان ارزوی موفقیت و سربلندی دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام