کارآموزی حسابداری 

کارآموزی حسابداری شباهت زیادی به کارآموزی وکلا دارد. درست یک مرحله مانده به ورود به بازار کار و اشتغال کلیه وکلا باید دوره ای را در محل فعالیت امور حقوقی نظر مجموعه های دادگستری پشت سر بگذارند. در کارآموزی حسابداری هم سبک کار دقیقا بر همین منوال است و یک حسابدار قبل از درگیر شدن به امور اجرایی بازارکار می بایست حتما درگیر کلیه امور پایه مالی و حتی مالیاتی شود.

اگر بخواهم در اینجا مثال دیگری برای کاراموزی حسابداری عنوان کنم می توانم به شغل شریف مکانیکی اشاره کنم. یک مکانیک بعد از گذراندن دوره ها و تخصص ها باید باصطلاح دستش روغنی شود یعنی درگیر خدمات سرویس و تعمیرات شود تا چالش ها را بخوبی لمس کند. شما برای موفقیت در هر شغلی باید دست خود را به اجرای آن روغنی کنید چون اگر دستان شما یکبار هم روغنی نشده باشد نمی توانید معایب و مزایای آن را متوجه شوید، هر چقدر هم علم رشته حسابداری را بلد باشید باید وارد بازار کار شوید . حساسیتهای کارآموزی قبلا خیلی زیاد نبود و معمولا افراد یا در کنار دیگر حسابداران با انجام کار کمکی آبدیده می شدند و یا حتی به تنهایی و با شروع به کارهای سبک به این موفقیت می رسیدند. ولی هم اکنون خیلی مجال خطا و آزمون در بازار کار واقعی نیست و حتی به حسابداران نوپا داده نمی شود زیرا با راه اندازی طرح جامع مالیاتی که بشدت عملکرد امور مالی را تحت الشعاع قرارداده دیگر مدیران کمتر اداره سکان بخش حسابداری خود را به حسابداران نوپا می سپارند و ترجیح می دهند از افراد با سابقه استفاده کنند. سوال اینجاست حالا با توجه به این وضعیت تکلیف سیل عظیم فارغ التحصیلان حسابداری و فعالان نوپا چیست ؟

قبل از پاسخ این سوال می خواستم نتیجه وضعیت حاکم را خدمت شما توضیح دهم. نتیجه عدم ریسک کارفرمایان تبدیل به یک دنبال بازی شده است. کارفرمایان و مدیران شدیداً به دنبال یک نیروی کارآمد هستند که شاید پیدا نکنند . حال انکه آن سیل عظیم هم دائما به دنبال کار در روزنامه ها و کاریابی هستند و شاید نهایتا یک شغل معمولی پیدا کنند.

پاسخ بنده به بیشتر فارغ التحصیلان و حسابداران نوپا در خصوص سوال مطرح شده این است : درسته که طرح جامع مالیاتی حساسیتهای شغل حسابداری را بالا برده و به نوعی مهارت ان را در ردیف دوم بعد از فنون مالیاتی قرار داده است.الان اگر یک کمک حسابدار هم سر رشته ای فنون مالیاتی نداشته باشد خیلی در اجرای حسابداری عمومی هم موفق نخواهد شد.پس تلفیق این دو باهم مهمه که نامش حسابداری مالیاتی است.

تقریبا همه می دانند نیازجامعه چیست ؟رسیدگی به امورمالیاتی !پس باید مالیاتی را بطور کامل بیاموزید. من قصد تبلغات  کلاسم را ندارم . البته پیشنهاد می کنم اگر دوست دارید حتما در دوره صفر تا صد مالیات شرکت کنید ولی ورود به همین دوره هم نیاز به قبولی در آزمون ورودی است . ولی فقط این راه نیست شما باید اولویت یادگیری خود را مالیات قرار دهید البته در دوره کاراموزی نه درس و دانشگاه . شروع حرکت شما می تواند با کتاب قانون مالیاتها باشد . فرض کنید شما می خواهید کلیه امور مالی و مالیاتی یک فروشگاه تایپ و تکثیر را انجام دهید یک کار حسابداری کاملاً ساده ، ولی پیگیری های مالیاتی هم باشماست.من چند سوال برای شما طراحی میکنم که مورد نیاز این دسته از فعالان هم می شود شما باید پاسخ اینها را شناخت داشته باشید :

  1. موارد معافیت  در ارائه صورت معاملات فصلی کدامند؟
  2. اگر بجای اجاره ، رهن کامل مورد اجاره باشد نحوه محاسبه مالیات در اظهارنامه املاک چگونه است ؟
  3. با توجه به حجم بالای کار یکی از نیروها بطور چرخشی مشغول به کار است و استخدام او بصورت نوبت کاری است. اگر آقای مددی ۲۲ ساعت تعطیل کاری در کارت خود ثبت کند مطلوبست نحوه محاسبه تعطیل کاری در سال ۹۴؟
  4. در صورتی که یک فاکتور فروش در سه ماهه دوم جا افتاده باشد نحوه اصلاح گزارشات چگونه است ؟ نحوه ثبت در پایان سال به چه صورتی است ؟
  5. در مواقعی اظهارنامه اصلاحی جایز است ؟ لطفا ماده قانونی را ذکر کنید؟
  6. فرق هیئت بند۳ ماده ۹۷ با هیئت بدوی در چیست؟
  7. انواع اوراق مالیاتی به ترتیب ابلاغ را نام ببرید؟
  8. اقدامات مهم بعد از دریافت برگ تشخیص مالیاتی چیست؟

این سوالات بصورت نمونه و بسیار آسان هستند شما برای یادگیری باید در دوره کاراموزی به ان برسید .

یکی از گلایه های حسابداران و علاقمندان به دنیای مالی عدم دسترسی یا محدودیت در موسسات آموزشی و حتی شرکتهای حسابداری در دوران کاراموزی است.خوب راه بازتوانی مالی و مالیاتی خیلی زیاد است .مثلا می توانید کاراموزی را سیار کنید یعنی به عنوان کمک حسابدار در کنار حسابدار یک شرکت کسب تجربه کنید بنابراین دوره کارآموزی دوره ای است که هر کسی موظف و ملزم به کسب تجربیات در راستای مطالعات مستحکم طول دوره تحصیل می باشد.  نحوه ورود به این دوره ها و انتخاب نوع موسسه ویا شرکت برای افراد متفاوت خواهد بود . یعنی افرادی که قصد شرکت در این مراحل آموزشی را دارند به دو دسته تقسیم می شوند : دسته اول کسانی هستند که تحصیلات آنها دروس رشته حسابداری نبوده و در دیگر رشته ها فارغ التحیل شده اند و دسته دوم فارغ التحصیلان رشته حسابداری هستند . انتخاب نوع آموزش این دو گروه با هم متفاوت است . ولی همه این افراد باید به یک سری نکات توجه داشته باشند تا بتوانند استفاده بهینه و کاربردی داشته باشند .

کارآموزی حسابداری

۱-سابقه یا تجربه کدامیک ؟

این یک از نکاتی است که تازه واردها خیلی باید مد نظر داشته باشند . ممکن است فردی در شهرستانی زندگی کند که حسابداران و موسسات با تجربه بالا در رشته حسابداری فعال هستند ،  نباید خود را در گیر این موضوع کند که موسسه معتبر و یا شرکت حسابرسی جامعه حسابداران کجا هستند و یا مدرک فلان موسسه چگونه است ؟ آیا اعتبار لازم را دارد؟ اولین قدم گرم کردن و تمرین کردن است ، مهم نیست که در سالن ورزشی باشد و یا در کنار پارک ، مهم این است که شما فضایی برای تمرین کردن پیدا کنید . اگر گواهینامه معتبر به شما نمی دهند ولی در قبال آن نکات و تکنیکیهای کاربردی را یاد  می دهند می تواند شما را با مسائل اجرایی بازار کار آشنا کند . بعد از کسب تجربه مقدماتی حتی در یک شرکت خدماتی ساده و ورود به شغل حسابداری می توانید بجای ادامه دادن به صورت یکنواخت ، نحوه شرکت در دوره های معتبر با گواهینامه معتبر را دنبال کنید .

۲-برنامه ریزی بدون توقف داشته باشید!

نکته مهم دیگری که باید توجه کنید این است که هر شرکت و یا موسسه آموزشی برای دوره کارآموزی خود یک روند مشخص و برنامه ریزی شده دارد . به عنوان مثال اکثر این دوره ها از آشنایی با ثبت در حسابداری شرکتهای خدماتی و بصورت دستی آغاز می شود . یک حسابدار در کنار یادگیری نرم افزار باید مهارت نوشتن دفاتر و ثبت سند بصورت دستی را به خوبی بلد باشد . پس متوقف کردن فرآیند دوره  کارآموزی بجز ضرر چیز دیگری را برای کاربر و استفاده کننده نخواهد داشت . خوشبختانه با انجام مصاحبه و تعیین سطح برخی از موسسات ، این مشکل مرتفع شده است . شما می توانیدخودتان پیشنهاد تعیین سطح به موسسه و شرکت پذیرنده بدهید و با مشخص شدن سطح و دانش خود دوره کارآموزی را آغاز کنید .

۳-هر محیط کارآموزی یک چراغ از بازار کار است!

متاسفانه برخی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حسابداری قدر این دوره را نمی د انند و با معرفی دیگران و یا مرکز تحصیل به  کارآموزی به جای کسب تجربه ، خود را از نحوه اجرای کار دور می کنند و یا علاقه ای به کار نشان نمی دهند و تقریباً به عنوان اپراتور و یا کارپرداز دوره را به پایان رسانده و ساعات دوره کارآموزی را برای کسب نمره پر می کنند. ارزش  دوره کارآموزی به قدری است که شما باید برای شرکت در این دوره ها هزینه زیادی متحمل شوید تا بتوانید از موقعیت کاری که پیش روی شما قرار می گیرد به خوبی بهره ببرید .

برای شروع هیچوقت دیر نیست و منتظر اتفاق خاصی نباشید!

اگر میخواهید بدون وساطت دوست و آشنا در شغل حسابداری درآمد خوبی کسب کنید و هر روز صبح سر یک ساعت مشخص در محل کار حاضر شوید و همینطور در بین خانواده اقتدار درآمدی خود را افزایش دهید حتما عناوین دوره ضد کارمندی پرشین حساب را مشاهده کنید و ببینید چه افرادی با چه حد امکاناتی الان به موفقیت رسیده اند

دوره غیرحضوری راه اندازی کسب و کار مستقل حسابداری (حسابداران ثروت آفرین)

کارآموزی حسابداری

اسلایدر حسابداران ثروت آفرین

37 نظر

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید