مصاحبه با نویسنده کتاب پر فروش تکنیکهای نوین حسابداری و مدیریت

26
2221

حسابداری و مدیریت

 

 

آیا بازار بورس می تواند منبع خوبی برای حسابداران علاقمند به افزایش درآمد باشد؟

موفقیت در حسابداری از نگاه یک تمام کننده و حرفه ای

چقدر شما توانایی بیداری در شب و مطالعه دارید ؟ چند روز ؟

ماجرای تالیف کتاب پرفروش تکنیکهای نوین حسابداری و مدیریت چیست؟

تجربه صرفاً موفقیت در حسابداری را رقم می زند یا مطالعه و تجربه باهم ؟

کدام نرم افزار با قیمت مناسب می تواند نیاز موسسه را برطرف کند؟

 

سلام کاربر عزیز

در این پست به کمک سرکار خانم رویا دارابی ( استاد مقطع کارشناسی ارشد حسابداری و مدیر مالی ) می خواهیم سوالات بالا و دیگر ابهامات حسابداران را بررسی کنیم . مصاحبه ای که از خواندن آن لذت می برید و کلی انرژی مثبت دریافت می کنید. اگر بخواهید می توانید این سخن خانم دکتر دارابی رتبه سوم دکتری حسابداری و اولین خانم دکتری ایران است.توجه به خانواده و انتشار کتاب و مقاله، تدریس در دانشگاه و اشتغال بالاترین سطح مدیر مالی چگونه امکان پذیر است؟

پس وارد مصاحبه شوید تا بیشتر با توانمندی های این نویسنده حرفه ای در حسابداری آشنا شوید….

 

 

پرشین حساب : سلام و تشکر از حضور با ارزش شما، لطفاً خودتان را برای کاربران معرفی فرمایید.

دکتر دارابی : ضمن عرض سلام و خسته نباشید ، من رویا دارابی هستم ، ۱۹ ساله بودم که لیسانس حسابداری را از دانشگاه الزهرا با معدل ۱۸.۳۱ گرفتم ، بلافاصله وارد بازار کار شدم ، مهندسین مشاور قدس نیرو اولین محل شغلی من بود ۳.۵ در آنجا حسابدار ارشد بودم ، بعد از آن وارد گروه تولیدی سپاس شدم که به مدت ۱۲ سال در این شرکت مشاور مالی بودم . بعد از آن در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردم و با معدل ۱۹.۳۵ مدرک فوق لیسانس را دانشگاه تهران مرکز اخذ کردم ، همزمان کار هم می کردم و بصورت نیمه وقت در دانشگاه تهران جنوب و رودهن تدریس داشتم . در سال ۸۱ با رتبه سوم دکتری حسابداری پذیرفته شدم و با معدل ۱۸.۴۳ طی سه سال و نیم فارغ التحصیل شدم و بعد از آن در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب استخدام شدم و در حال حاضر عضو هیات علمی قطعی و رسمی آنجا هستم .کارهای نیمه وقت زیادی را درکارنامه شغلی خود دارم و در حال حاضر فقط معلم هستم .

[box type=”success” align=”aligncenter” ]یک نکته مهم : لازم است به عرض شما دوستان برسانم که خانم دارابی اصل خواستن توانستن است را بخوبی رعایت کرده است و جالب تر اینکه که با این حجم بالای وقتی که باید صرف تحصیلات و کارش می کرده ، هیچگونه خللی برر زندگیش وارد نشده است ، در ۲۳ سالگی ازدواج کرده و هم اکنون دارای ۲ فرزند است و از زندگی کردن درکنار خانواده اش نهایت لذت را می برد .[/box]

پرشین حساب : به نظر شما حسابداران چگونه می توانند از بازار کار عادی فاصله گرفته و در بازار کار حرفه ای و تخصصی کار کنند و حرفی برای گفتن داشته باشند ؟

دکتر دارابی : مهترین عامل مطالعه است . شما دومطب را فرض کنید یکی شلوغ و دیگری خیلی خلوت است . اون مطبی که شلوغ است ، نشان دهنده آن است که دکترش خیلی خوب مطالعه کرده  و تشخیص های خیلی خوبی برای معالجه دارد ، اما در مطب خلوت چه اتفاقی افتاده است ، دکترش درس ها را خوب گوش نکرده ، موفق هم نیست و تشخیص های نابجایی دارد . در بین حسابدارن و مدیران مالی هم همینطور است . ما مدیرمالی داریم که حقوقش ماهیانه ۵۰۰هزار تومنه و مدیر مالی دیگری داریم که درآمدش ماهیانه ۵۰ میلیون تومنه که نشان دهنده مطالعه بیشتر و یادگیری درست واصولی دروس و مطالعه همزمان با کارش بوده است . یک مدیر مالی موفق هم انگیزه دارد ، هم خوب یادگرفته و هم خوب به کار می بنده .

این مطلب را هم بخوانید:  جشنواره ای مختص حسابداران باهوش

پرشین حساب : خانم دکتر از موفقیت برای ما بگویید ، اینکه چگونه و چه مراحلی را برای رسیدن به موفقیت باید پشت سر گذاشت ؟

دکتر دارابی : تلاش ، تلاش ، تلاش ، به این معنی که علاقه داشتن به یادگیری می تواند اولین مبنای پایه گذاری در موفقیت باشد که لازمه آن تلاش است . من خودم واقعا” درس را دوست داشتم ، خیلی وقت ها تا ۳ صبح بیدارم تا یک مقاله را بتوانم ترجمه کنم و یا به زبان انگلیسی برای ارائه به ژورنال های لاتین بنویسم . این علاقه و داشتن تلاش باعث می شود که انسان خسته نشود ، یکی از مهترین دلایل موفقیتم این است که همیشه دوست دارم نامبر وان باشم ، دبیرستان ، دانشگاه و حتی در جایگاه استادی هم بهترین هستم . اگر همه دوستان و کاربران از خود بهترین ها را بخواهند بدون شک یکی از حرفه ای ها خواهند بود .

 

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]یک نکته مهم : برخلاف اینکه خیلی از افراد کسب تجربه را مهمترین عامل پیشرفت می دانند ، یک حرفه ای ، مطالعه و افزایش سطح معلومات ، همینطور به روز بودن دانستنیها با تکنولوژی روز ، را مهمترین شرط موفقیت و پیشرفت بیان می کند ، پس مطالعه هر روز را در دستور کار خود قرار دهید و به تجربه بسنده نکنید .[/box]

پرشین حساب : خانم دکتر لطفاً درباره کتاب پرفروش تکنیکهای حسابداری و مدیریت توضیحاتی بفرمایید؟

دکتر دارابی : ما در حال حاضر در عصر پویایی هستیم و دیگر ایستا نیست ، که هر شرکتی با روش گذشته اش بتواند قیمت تمام شده را محاسبه کرده و سود خودش را حداکثر کند ، حالا متناسب با این بحرانهای مالی و رقابتهای جهانی و پیشرفتهایی که در مسائل تولید ایجاد شده است ، مثلا” دستگاه تولید فرش ۵۰۰ شانه با ۷۰۰ شانه تفاوت می کند ، مرتبا” این دستگاه های صنعتی در حال به روز شدن هستند ، پس با توجه به اینکه ماشین آلات صنعتی در حال به روز شدن هستند ، بایستی از استانداردهای تولید پیروی شود ، به همین جهت می گوییم پویا شده است و دیگر ایستا نیست ، پس شرکتها برای رسیدن به این پویایی باید تکنیک های نوینی را انتخاب کنند ، یک از این تکنیک ها جاست این تایم  است که ما تو کشورمون نمی تونیم  آنرا پیاده سازی کنیم ، چرا؟ چون ما با تحریم مواجه هستیم ، این تکنیک می گوید حذف موجودیها و تولید به موقع ، یعنی از زمان سفارش کالا تا تولید کالا و تحویل به مشتری نباید بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد ، کاری که شرکت تویوتا  ( شرکت ژاپنی ) در پیش گرفته است ، تمام تکنیک هایی که من در کتابم توضیح دادم برای زمانی است که اقتصاد نرمالی را  پیشرو داشته باشیم ، و با توجه به اقتصاد ایران عملی نخواهد شد ، اگر هم شود بصورت مقطعی عملی خواهد شد ، تکنیک بعدی کارت امتیازی متوازن به معنی استفاده از شاخص مالی برای ارزیابی  روند شرکتها می باشد .

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود فایل صوتی وبینار سیستم سازی مالیاتی

 

پرشین حساب : نظر شما درباره افرادی که تجربه بالا ولی تحصیلات کمتری دارند، چیست؟

دکتر دارابی : خیلی نادر هستند ، مثل فردی که بیسواد است ولی مدیره ، ببینید در تئوری های مدیریت ، مدیریت اکتسابی است ، اما خیلی می گویند مدیریت باید تو خون فرد باشد که دونظریه متفاوت است ، نادرند افرادی که توانسته اند کار را بصورت تجربی یاد بگیرند و به خوبی اجرا کنند ، اما پله اول مطالعه است .

پرشین حساب :آیا بورس می تواند منبع درآمدزایی برای حسابداران باشد؟

دکتر دارابی : نه ، بورس تافته جدا بافته نیست ، دو الی سه تا دوره است که می توانند پشت سر بگذارند و دو نظریه چارتی و تکنیکال را یاد بگیرند و بطور کلی یاد می گیرن که چه موقع سهام را بخرند و چه موقع سهام را بفروشند ، این دوره ها را حتما” باید بگذرانند و پس از گرفتن امتحان گواهینامه هایی برای آنان صادر می شود و می توانند فعالیت خود را آغاز کنند .

[box type=”success” align=”aligncenter” ]یک نکته مهم : طبق گفته خانم دکتر ، موفقیت و حرفه ای شدن در بورس با افزایش دوره و کلاس کامل نمی شود ، همه چیز بستگی به خود شما دارد ، یعنی اینکه باید هوش بازاری را در خودتان تقویت کنید .[/box]

پرشین حساب :شما چه نکاتی را  علاقمندان به ادامه تحصیل باید مدنظر قرار دهند؟

دکتر دارابی : حدود سه سال پیش بخشنامه ای صادر شد مبنی بر اینکه افرادی می توانند در دانشگاه تدریس کنند که دکترا داشته باشند و از طریق فراخوان وبسایت وزارت علوم ورود پیدا کنند و پس از ثبت نام ، پرونده تشکیل بدهند و پس از آن از طرف وزارت علوم برای مصاحبه دعوت می شوند ، در مورد افرادی که می خواهند با فوق لیسانس تدریس کنند ، می توانند بعنوان حق التدریس در دانشگاه های مختلف مشغول شوند ، در بخشنامه دیگری که صادر شده ، تنها افرادی می توانند در شهر تهران تدریس کنند که سه سال سابقه در سایر دانشگاهها را داشته باشند .

 

 

پرشین حساب : به نظر شما یک نرم افزار حسابداری حرفه ای چه امکاناتی باید داشته باشد؟

دکتر دارابی : باید ۵ تا چرخه حسابداری  را پوشش دهد ، چرخه تولید ، چرخه فروش ، چرخه هزینه ، چرخه تامین مالی و چرخه خرید . اگر یک نرم افزار بتواند همه این ۵ چرخه را پوشش دهد می توان گفت یک نرم افزار خوبی است و همینطور بتواند در پایان هر سه ماه باید گزارشات خیلی خوبی را ارائه نماید . پشتیبانی هم مهم است ، باید یک پشتیبانی قوی داشته باشد و بتونه هر از چند گاهی آبدیت بشود .

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]یک نکته مهم : بهترین نرم افزار از نگاه یک حرفه ای داشتن ۵ چرخه اصلی حسابداری به همراه پشتسبانی قوی است ، آیا نرم افزار شما این ۵ چرخه را رعایت کرده است ؟ [/box]

این مطلب را هم بخوانید:  با datavalidation از ورود اطلاعات تکراری در اکسل جلوگیری کنید(آموزش تصویری)!!!!

پرشین حساب :نظر شما درباره نرم افزارهای ارزان قیمت چیست؟

دکتر دارابی : اونها هم خوبند ولی برای شرکتهایی که بیش از ۲ یا ۳ کارمند نداشته باشند و برای اینکه راه بیفتند خوب است و بعد از یادگیری و مسلط شدن ، شرکت می تواند نرم افزار بهتری را جایگزین کند . نرم افزاری با قیمت بالاتر مسلما” کارکردن با آن هم سخت تر است چون در ابعاد وسیع تری کار می کند.

 

پرشین حساب : آیا تحصیل در مقطع تحیلی بالاتر میتواند حسابدار را به کسب درآدم بیشتر برساند؟

دکتر دارابی : ببیننید ممکن است کسی با لیسانس حسابداری ۱۰ برابر یک دکترا کسب درآمد کند ، اینها جزء کسانی هستند که خوب درس خوانده اند و علاقه شدیدی به بازار کاردارند ، به شرطی که همزمان مطالعه رو از خود جدا نکنند ، بخصوص استاندارد های حسابد اری که هر روز استانداردهای جدیدی وارد بازار می شود و یک حسابدار باید به این استانداردها مسلط باشد . علاقمندی به ادامه تحصیل مهمترین دلیل بعد از این مرحله است ، من چند سالی است که در ارشد و دکترا تدریس دارم و افراد زیادی را می بینم که آمدند مدرک بگیرند و موقع امتحان گدایی نمره می کنند ، اینها موفق نمی شوند ، مثل دکتری می شوند که مطبش همیشه خلوت است ، فوق لیسانسی می شوند با حقوق ۵۰۰ هزار تومن ، پس اگر کسی با جدیت درس بخواند و درکنارش کار نیمه وقتی داشته باشد ، که از تجربه و بازار دور نماند ، مطمئنا” کسانی هستند که ماهیانه ۸ الی ۱۰ میلیون درآمد کسب می کنند .

[box type=”warning” align=”aligncenter” ]یک نکته مهم : مهمترین عامل برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از دید خانم دکتر ، علاقمندی است نه کسب درآمد ، شما با لیسانس حسابداری هم می توانید درآمد بالای چند میلیون تومن داشته باشید ، پس اگر علاقه دارید دست به کار شوید .[/box]

 

[box type=”success” align=”aligncenter” ]یک توصیه خیلی مهم : در راستای تقویت دانستنیها و اطلاعات خودتان به شما توصیه می کنیم حتما” این کتاب را خریداری کنید و بطور کامل مطالعه کنید ، نام کتاب : تکنیک های نوین حسابداری و مدیریت [/box]

 

پرشین حساب : توصیه آخر شما به کاربران سایت پرشین حساب

دکتردارابی : من برای همه کاربران آرزوی موفقیت دارم و خواهرانه ازشون درخواست می کنم اگر واقعا” علاقه به این رشته دارند خوب درس بخوانند ، پایه اول این است که خوب درس را یاد بگیرند ، درس را بخوانید بخاطر خود درس ، بخاطر خودتون ، اگر درس را خوب یاد بگیرید ، خوب هم می توانید ازش استفاده کنید .

در پایان تیم اجرایی پرشین حساب خیلی خیلی از این استاد بزرگوار کمال تشکر را دارد که با توجه به وقت خیلی کم توانستند توصیه هایی تکنیکی و فنی مفیدی را برای کاربران بیان کنند .

 

امیدواریم از مطالعه این مصاحبه بهره لازم را ببرید و با تحلیل پاسخ های سرکار خانم دکتر دارابی ، بتوانید با درایت در مسیر موفقیت خود گام بردارید . 

 

26 دیدگاه ها

            ارسال نظر و سوال

            دیدگاه خود را وارد کنید
            Please enter your name here