تذکرات دفترچه ضرایب تشخیص را جدی بگیرید!!

4
1472

ضرایب تشخیص
ضرایب تشخیص

سلام همراهان خوب پرشین حساب.

امروز هم با شما هستیم تا در خصوص موارد مالیاتی و ضرایب تشخیص مالیات نکات مفید و مهمی را بیان کنیم. گاها پیش آمده که کاربران سوال میپرسند که چرا ضریب تشخص مالیاتی که برای ما منظور نموده اند با ضریب نوشته در جدول ضرایب متفاوت است؟

دفترچه ضرایب چیست؟

با توجه به هدف اصلاح ساختار و ارتقای سطح کیفی گزارشگری مالیاتی در روش علی الراس، شفاف سازی و استاندارد سازی ضرایب مالیاتی به عنوان ابزار اصلی روش تشخیص علی الراس مورد توجه سازمان امور مالیاتی کشور قرار دارد. در این رابطه تطبیق ساختار فعالیت ها با طبقه بندی استاندارد بین المللی در جدولی به نام جدول ضرایب مالیاتی انجام شده است.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

به بیان ساده تر میتوان گفت در مواردی که اظهارنامه دفاتر مودی برای کارشناس سازمان امور مالیاتی مورد اطمینان نباشد، از درصد هایی که در جداول ضرایب تشخیض درآمد مشمول مالیات عملکرد، استفاده میشود.

در این جدول تمامی فعالیت های اقتصادی مشخص و بر حسب نوع فعالیت و خرده فروشی و یا عمده فروشی، طبقه بندی شده است. مطابق با شکل زیر :

 

ضرایب تشخیص

و متناسب با هر شغل درصدی مشخص شده است که از فروش آن باید اظهار نامه ارسال گردد. این جداول به صورت دفترچه ضرایب تشخیص درآمد مشمول از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و در اختیار مودیان و کارشناسان سازمان قرار میگیرد.نکته ایی باید در این دفترچه به آن دقت کرد این است که این جدول قسمتی با عنوان ملاحظات دارد که برخی از تذکرات را در آن قسمت بیان کرده است. این موارد در تصویر زیر برای شما مشخص شده است.

این مطلب را هم بخوانید:  راهنمای ارسال اظهارنامه آنلاین مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

نکته ای با یک مثال برای شما :

مودی که نمایندگی خودرو دارد به چه طریق باید ضریب تعیین مالیات خود را اعمال نماید؟

وقتی به دفترچه مراجعه میکنیم، برحسب نوع فعالیت مورد مد نظر را که همان عنوان ”  انواع لوازم و قطعات یدکی و….” دارد را می یابیم. این فعالیت به تفکیک زیر مشخص شده است:

درصد از فروش
تولید کنندهعمده فروشوارد کنندهخرده فروش
۱۲۴۱۶۱۰

این فرد بدون توجه به قسمت توضیحات جدول برای این مورد فعالیت، یکی از این ضرایب را استفاده میکند. ولی باید دقت کرد که تذکر این بخش چیست؟

در این قسمت بیان شده است که ” خرده فروش قطعات و لوازم انواع خودروهای سواری وارداتی ۲۲% ” و تذکر دیگر اینکه ” در مورد نمایندگی های مجاز نسبت به آن قسمت از اجناسی که از شرکت های طرف قرارداد طبق مقررات مربوط دریافت و توزیع میگردد ۴۸ درصد از کارمزد، سود و یا تخفیف دریافتی”

این دو تذکر معمولا از دید برخی پنهان میماند و بعد از اعلام اعتراض به سازمان مالیاتی و پذیرفته نشدن، علت را متئجه میشوند. جناب آقای حاجی محمدی در ویدئویی این موضوع رابررسی نموده اند. امیدوارم مورد استفاده شده نیز قرار گیرد.

فیلم ویدیویی  میثم حاجی محمدی در ارتباط با موضوع دفترچه ضرایب مالیاتی 

 

مطالب مرتبط در سایت ما

جدیدترین ابلاغیه جدول ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات

آیا میدانستید خودتان نحوه تشخیص مالیات را رقم می زنید نه ممیز؟

 

 

مالیات چه گروههایی از طریق علی الراس تشخیص داده می شوند؟

 

4 دیدگاه ها

    ارسال نظر و سوال

    دیدگاه خود را وارد کنید
    Please enter your name here