راهی آسان،سریع و لذت بخش برای مقاله نویسی

فراخوان

باسلام خدمت شما دوست خوبم
چگونه مقاله نویس شویم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//
امروز قصد داریم در این پست شما را مرحله به مرحله یک مقاله نویس کنیم
شاید تا به حال برای شما اتفاق افتاده که اساتید دانشگاه از شما خواسته باشند برای دروستان مقاله ای ارایه بدهیم وشما مقاله را دریافت کردید وباخود گفته اید نویسنده این مقاله چگونه توانسته است مقاله به این خوبی بنویسد
دیگر نگران نباشید با ما همراه شوید تا شمارا مقاله نویثس کنیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اولین و دشوارترین قدم برای نوشتن یک مقاله انتخاب موضوع است.
برای انتخاب موضوع نکات زیر راتوجه کنید سپس یک موضوع خوب انتخاب کنید:
۱- موضوع تان خیلی کلی نباشد مثلا رشته حسابداری موضوع تاثیر حسابرسی بر تقلب مدیران
۲- قبلا مشابه ان کار شده باشدتابتوان به عنوان یک منبع راهنمایی استفاده کرد امااین به عنوان تکرار موضوع نیست مثلا تاثیر حسابرسی بر ایتم هایی چون کنترل های داخلی شرکت و….
۳- به موضوع علاقه داشته باشید
۴- قابل پژوهش باشد و منابع آن در دسترس باشد
۵- ارزش تحقیق کردن را داشته باشد وکاربردی باشد بتواند یه پیشرفت وکمکی به رشته مورد نظر کند.مثلا تاثیر حسابرسی بر تقلب باعث کاهش تقلب می شود .
۶- زیاد مقاله بخوانید .
۷- عنوانی که برای موضوع انتخاب می کنید کوتاه و واضح باشد به صورت سوالی عنوان نشود و جذاب و فاقد قضاوت باشد و محتوای پژوهش را بیان کند . مثلاً موضوع نباید این گونه باشد آیا حساب رسی باعث کاهش تقلب مدیران می شود یا خیر ؟
وقتی موضوع را انتخاب کردیم به جستجو در سایت ها در مقالات مشابه چه انگلیسی و چه فارسی می پردازیم و تعداد زیادی مقاله در بابا موضوع مطالعه می کنیم سعی کنید مطالعه در حیطه موضوع باشد و غیر منظم مطالعه نکنید .
اول کتاب ها و بعد مقاله ها را مطالعه کرده و نکات مهم آن را خلاصه برداری کنید با ذکر منبع .
حالا نوبت نوشتن مقاله است ابتدا عنوان موضوعی را که انتخاب کرده ایم را می نویسیم بعد از عنوان نام نویسنده یا نویسندگان باید ذکر شود و ترتیب قرار گرفتن نام نویسنده متناسب با میزان همکاری شان و یا اگر میزان همکاری شان مساوی بود به ترتیب حروف الفبا نوشته می شود . بعد از عنوان نوبت به چکیده است چکیده را می توان در مقالات داشته باشیم و می توان نداشته باشیم متنی که در چکیده آورده می شود خلاصه کوتاهی از مقالات مشابه همراه با نکات اصلی متن و مقاله است .
حالا نوبت مقدمه است : در مقدمه ارائه دیدگاه های سایر نویسندگان نشان داده می شود مثلاً تاثیر حساب رس بر تقلب کارکنان و تحلیل و ارائه دیدگاه خود مبنی بر این که آیا حساب رسی بر تقلب مدیران تاثیر دارد یا خیر فرضیه ها در راستای ارائه ضرورت تدوین تحقیق نیز آورده می شود و در کل بیان حدود تحقیق .
مرحله بعد متن مقاله است در متن باید هدف از تحقیق ، روش کار ، که به چه صورت بوده است کتابخانه ای یا پرسش نامه ای آیا جامعه آماری داشته یا خیر بیان می شود . در نوشتن متن ابتدا به کلیات موضوع می پردازیم سپس به نکات جزئی تر می پردازیم .
باید به پیشینه پژوهش مان که مربوط است به مقالات انجام شده توسط سایرین در باب این موضوع و سال هائی که این مقالات انجام شده اشاره کنیم و محدودیت هایی که در راه این تحقیق ها مواجه شده ایم را بیان کنیم و در پایان به آن نتیجه ای که رسیده ایم اشاره می کنیم و یافته های پژوهش را می نویسیم .
در مرحله بعد فهرست منابع است که در آخر ذکر می شود در فهرست منابع اول فهرست کتاب ها به صورت الفبایی و کتب مرجع جدا می شود سپس با بیان نامه ها و مقالات بیان می شوند و باید تمام جزئیات ذکر شود مثلاً
۱. ابوالحسنی . محسن . تاثیر حسابرس بر تقلب . تهران : انستیتو پاستر ایران ، ۱۳۸۱ .
در پایان شما را با چند نکته مهم آشنا می کنیم :
• حتماً حتماً در متن رفرنس و ارجاع به منبع بدهید
مثلاً : اگر تاثیر حسابرس بر تقلب توسط محسن ابوالحسنی انجام شده باید در زیرنویس به این صورت که اول ابوالحسنی ( محسن ) نام کتاب ، نام مترجم ، جلد ، ناشر ، محل نشر ، سال چاپ ، صفحه ارجاع داده شود و در ارجاعات بعدی به حداقل ممکن در معرفی منابع اکتفا شود . مثلاً بنویسد « همان ص … » و اگر به آثار متعدد از یک نویسنده مراجعه کردید در ارجاعات بعد نام و نام خانوادگی نویسنده و شماره صفحه را یادداشت می کنید
• اگر مطالب به صورت نقل قول بود و خیلی مهم بود عین ان را مستقیماً داخل گیومه « » بیاورید و اگر نقل قول شما غیر مستقیم بود یعنی برآیند مطلب دیگران بود در زیرنویس ارجاع دهید .
• فهرست علائم اختصاری که استفاده کردیم قبل از مقدمه می آید .

این مطلب را هم بخوانید:  چه زمانی صورت وضعیت تبدیل به درآمد می شود؟

 

از صبر و حوصله شما سپاسگذارم -معصومه سلیمی /کارشناس ارشد حسابداری

در صورت هرگونه سوال در مورد مقاله نویسی می توانید در سامانه پرسش و پاسخ وارد شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام