گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش چهارم)

2
2795

قانون کار

قانون کار

سلام به همه همراهان خوب پرشین حساب. امروز با بخش چهارم از گنجینه قانون کار در خدمت شما عزیزان هستم. همانطور که در جریان هستید در بخش های گذشته به مطلب کاربردی و مهمی که برگرفته از قانون کار بود پرداختیم . مطالبی که در آن از جمعه کاری، سنوات، ذخیره ایام مرخصی، عائله مندی و موارد دیگر صحبت شد.

در این بخش هم مطالب مهم دیگری در این خصوص خواهیم پرداخت.

مجموع ساعت کار طبق قانون

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

طبق ماده ۵۱ قانون کار میزان کار کارگران در روز نباید از ۸ ساعت ، در هفته از ۴۴ ساعت و در ۴ هفته متوالی از ۱۷۶ ساعت تجاوز کند و در مورد کارهای سخت و زیان آور هم نباید از ۳۶ ساعت در هفته بیشتر شود.جمع ساعات کار خالص ماهانه و یا عدد ثابتی به عنوان مجموع ایام تعطیل رسمی ، مرخصی سالانه و ساعات فراغت در مقررات قانون کار پیش بینی نشده و ساعت کار کارگران مشمول این قانون به صورت هفتگی (یعنی همان ۴۴ ساعت در هفته و ۳۶ ساعت در هفته برای مشاغل سخت و زیان آور ) تعیین گردیده است. ذکر این نکته ضروری است که ساعت کار قانونی ماهانه وجود ندارد. و در قانون از ساعت کار هفتگی استفاده کرده است، و به دلیل خلاء‌ قانونی در این باب  زمینه سوء استفاده بسیاری از کارفرمایان از کارمندان شده است.
ولی در کل طبق تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون کار جمع ساعات کار در هفته ۴۴ ساعت تعیین شده و اوقات صرف غذا و ادای نماز در غیر از ماه رمضان جزء ساعات کار محسوب نمیگردد.

این مطلب را هم بخوانید:  کارآموزی حسابداری شامل چه مواردی می شود؟

 

خدمات رفاهی کارگران در خصوص زمان صرف نهار و ادای فریضه نماز

طبق ماده ۱۵ق.کار کلیه کارفرمایان مشمول این قانون مکلفند در کارگاه، محل مناسب برای ادای نماز ایجاد کنندو نیز در ایان ماه مبارک رمضان، باید شرایط و ساعات کار را با همکاری انجمن اسلامی و شورای اسلامی کارو یا سایر نمایندگان قانونی کارگران طوری تنظیم نمایند، که اوقات کار مانع فریضه روزه نباشد. بر این اساس غیر از ماه مبارک رمضان، اوقات صرف غذا و عبادت جزء ساعات کار محسوب نمیشود.

برخورد تعطیل رسمی کارگر به تعطیل توافقی روز پنجشنبه

کارگاههایی که بنا بر توافق طرفین پنجشنبه ها تعطیل و ۴۴ ساعت کار هفتگی در ۵ روز انجام میشود چنانچه روز تعطیل رسمی با روزهای کار هفته برخورد نماید نظر به اینکه کارگران در هفته مورد بحث بخشی از کار روز پنج شنبه را انجام نداده اند لذا حدود ۱/۵ ساعت بدهکار میگردند از طرفی در مواردی که روز تعطیل رسمی با روز پنجشنبه ( تعطیل توافی ) مصادف شود کارگران کار روز پنجشنبه را در سایر روزهای هفته انجام داده اند معادل یک روز بستانکار خواهند شد که این بدهکاری و بستانکاری میتواند در پایان سال تهاتر گردد.

انجام کار در تعطیل رسمی برای کارگران نوبت کار و غیر نوبتی

در صورتی که توافق کارگر و کارفرما، کارگر در هریک از روزهای تعطیل رسمی مشغول کار شود، هر ساعت کار در روزهای مزبور جزء ساعات اضافه کاری کارگر محسوب و فوق العاده مربوط طبق ضوابط مربوط به اضافه کار محاسبه و پرداخت میشود. در این مورد تفاوتی بین کارگران نوبت کار و غیر نوبت کار پیش بینی نشده است. بدیهی است چنانچه روز استراحت کارگر نوبت کار با روز تعطیل رسمی مصادف شود، به ازای هر روز تعطیل رسمی معادل ۷/۳۳ ساعت از ساعات کار مقرره قانونی کارگر( ۱۷۶ ساعت در چهار هفته متوالی ) کسر و یا معادل آن اضافه کار پرداخت خواهد گردید.

این مطلب را هم بخوانید:  معرفی سازمان حسابرسی

 

نحوه احتساب مرخصی در کارگاههایی که با تعطیل توافقی ۵ روز در هفته کار می نمایند:

با توجه به اینکه این قبیل کارگران، کار روز پنجشنبه را بنابر توافق با کارفرما در سایر روزهای هفته انجام میدهند لذا چنانچه در ۵ روز اول هفته از مرخصی استحقاقی استفاده نمایند به دلیل عدم کار اضافی به جای روز پنجشنبه ( هفته مورد بحث ) جمعا ۶ روز مرخصی با احتساب روز پنجشنبه تعطیلی توافقی به حساب آنان منظور خواهد شد.

مطالب زیادی در ارتباط با این موضوع در سایت ما قرار داده شده است. که میتوانید از آن استفاده نمایید.

 مطالب مرتبط

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش سوم )

 

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری (بخش دوم)

 

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری (بخش اول )

نحوه ارسال لیست حق بیمه کارگران پاره وقت توسط کارفرمایان

 

حل معمای قرارداد ساعتی پاره وقت

 

 

2 دیدگاه ها

 1. با سلام
  در مقاله فوق نکات جا افتاده بسیاری وجود دارد که نظر شما رو تنها به ۲ نکته جلب میکنم …
  نکته اول: تیتر اول ” مجموع ساعت کار ماهانه”‌عنوان شده است اما نویسنده به ساعت کار ماهانه قانونی نرسیده است. شاید بدلیل اینکه ساعت کار قانونی ماهانه وجود ندارد. و خلاء‌ قانونی در این باب سبب سوء استفاده بسیار از کارفرمایان از کارمندان شده است. اما بهتر بود که راجع به اعداد غیر رسمی (بدون پشتوانه قانونی) که بین کارفرماها برای محاسبه ساعت کار ماهانه رایج است اشاره ای می شد.
  نکته دوم: طبق تبصره ۱ ماده ۶۲ :
  ” در امور مربوط به خدمات عمومی نظیر آب، برق، اتوبوسرانی و یا در کارگاههائیکه حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین، به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل تعیین شود همان روز درحکم روزتعطیل هفتگی خواهد بود و به هر حال تعطیل یک روز در هفته اجباری است. کارگرانی که به هر عنوان به این ترتیب روزهای جمعه کار می‌کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه ۴۰% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.”
  همانطور که عنوان شده است اگر کارفرمایی روزی غیر از جمعه را بعنوان روز تعطیل اعلام کنم (شرکت های چند ملیتی معمولن ۲ شنبه را در ایران برای کارمندانشان تعطیل اعلام میکنند ) میبایست ۴۰% اضافه بر مزد به کارمند پرداخت نمایند. اما قانون گذار از “مزد”‌صحبت کرده است !‌نه اضافه کار!‌به تعبیر ساده میتوان این عبارت را معادل اضافه کار گرفت . در صورتی که با اثبات کلمه به کلمه و اشراف به قوانین کار میتوان اثبات کرد که اضافه کار نیست و ۴۰% مازاد بر اضافه کار که تقریبا ۱.۹۶ برابر مزد روزکار است محاسبه می گردد که اثبات آن در این پست ممکن است به دور از حوصله خوانندگان باشد.

  با تشکر

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here