چگونگی نحوه پرداخت عیدی به قراردادهای پاره وقت

0
2309

قانون کار 

سلام به شما همراهان خوب پرشین حساب. دوستان عزیز شما به عنوان یک حسابداری یا به طور کل، یک نیروی کار از قانون کار در مورد عیدی و سنوات پایان سال چه می دانید؟

امروزه به دلیل افزایش موسسات و شرکتهای خصوصی و حجم نیروی کاری که به دلایل متعدد اقتصادی و اجتماعی تمایل به کسب درآمد در هر شرایط سختی را دارند، توجه کارفرمایان به قوانین کار بسیار کمرنگ شده است. در همین ابتدا عرض کنم که کارفرما و مدیر خوب و متعهدی که به قانون پایبند باشد نیز بسیار وجود دارد ولی روی سخن ما با نیروهای کاریست که کارفرمایان بی اطلاع را در مجموعه کاری خود دارند. کارفرمایانی که به دلیل بی اطلاعی از مواد قانون کار باعث برخی مشکلات می شوند.

قانون کار مواد بسیاری دارد که تمام آنها برای قرارداد بین کارفرما و نیروی کار دارای اهمیت است اما هرچه به پایان سال نزدیک می شویم سوالاتی که در مورد حق و حقوق نیروی کار می باشد بیشتر می شود. با این همه که در تمام مجامع اطلاع رسانی و همین سایت پرشین حساب مطالب بسیار زیادی راجع به عیدی و سنوات و نحوه محاسبه حقوق و دستمزد نیروی کار بیان شده است اما باز هم حجم بسیاری از سوالات مربوط به این موارد است.

قانون کار

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

مطابق قانون کار :
کلیه کارگاههای مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد ، بعنوان عیدی و پاداش بپردازند . مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند .

این مطلب را هم بخوانید:  کنترل های الزامی دایره حقوق و دستمزد(ویژه مدیران مالی)

تبصره۱- مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید .

تبصره۲- در کارگاههائی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می نمایند. عرف کارگاه معتبر خواهد بود .

تبصره۳- رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرای این قانون در صلاحیت مراجع پیش بینی شده در فصل حل اختلاف قانون کار است.

تبصره۴- این قانون از تاریخ تصویب ، جایگزین لایحه قانونی تامین منافع کارگران مشمول قانون سهیم کردن در منافع کارگاههای صنعتی و تولیدی مصوب ۱۳۴۱ و لغو قوانین سابق مصوب ۲۳/۴/۱۳۵۹ شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران می گردد.

پس هر فردی صرف نظر از قرارداد ساعتی، پاره وقت یا تمام وقت خود ملزم به دریافت حقوق و مزایا و عیدی و سنوات پایان سال است.

برخی با تصور بر این موضوع که نیروی کار قرارداد تمام وقت ندارد و به مانند ساعات اداره کار، کار انجام نمی دهد پس نباید عیدی و سایر مزایا را طبق قوانین کار دریافت نماید که این کاملا غلط است.

اما ما به شما یک پیشنهاد خوب داریم. شاید اگر زمانی را برای افزایش سطح اطلاعات حقوقی خود نمایید هرگز مورد سوء استفاده های ناآگاهانه نخواهید شد. اگر مطالب مهم و کاربردی قانون کار را به صورت کاربردی فراگیرید خود خواهید توانست که از حقوق خود دفاع نمایید.

حق السعی و اصول مرتبط آن
نحوه پیاده سازی ساعت کار
تعلیق و محاسبه تعطیل کاری چیست؟
آیا ساعت نماز و استراحت مشمول قانون کار خواهد شد؟
سالگرد استخدام چیست و چه تاثیری در مزد کارگران دارد؟
نحوه اجرای مرخصی در کارگاه های کمتر از ۱۰ نفر و بیشتر از ان چگونه است؟
قرارداد آزمایشی چیست؟ و چه شرایطی دارد؟
در صورت فوت رئیس و مالک شرکت تکلیف ورثه در برابر کارگران چیست؟
مفاصاحساب بیمه چگونه صادر میشود ؟
نحوه پرداخت از کار افتادگی به چه صورتی است؟

این مطلب را هم بخوانید:  استانداردهای حسابرسی چیست؟

اینها مواردیست که لازم است بدانید. اگر تمایل به دریافت اطلاعات کاملی در این خصوص دارید بسته قانون کار تیم پرشین حساب به شما و یا دوستان شما معرفی می گردد.

امیدوارم از آن در جه افزایش اطلاعات حقوقی خود بهره ببرید. با آرزوی موفقیت برای شما.

آموزش مجموعه قوانین کار و تامین اجتماعی

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here