۲ نکته مهم از دارایی نامشهود در حسابداری

10
4,722 بازدید

دارایی نامشهود در حسابداری

سلام به شما دوست خوب. در روند آموزش های حسابداری  بیان نکات مربوط به استاندارد های حسابداری این بار هم مطلبی در خصوص آموزش اصول حسابداری و دارایی ها بیان خواهد شد. دارایی هایی که وجود آن رشد شرکت را به همراه دارد اما گاها از ارزش گذاری آن صرف نظر می شود. دارایی نامشهود در حسابداری به آن دسته از دارایی هایی اطلاق می شود که به عینه قابلیت مشاهده ندارند اما برای شرکت دارای ارزش خاصی است مثلا حق اختراع یا حق تالیف موجودیت عینی ندارند ولی نوعی امتیاز برای دارنده محسوب می شود که باید در زمره دارایی ها از آن یاد کرد.

شرکت ها دارایی های خود را به بهای تمام شده ثبت می کنند. اما در کل دارایی های نا مشهود به دو دسته تقسیم می شوند. دارایی های نامشهود استهلاک پذیر و دارایی های نا مشهود استهلاک ناپذیر.

اگر دارایی نامشهود به مانند حق اختراع، حق تالیف و حق امتیاز دارای عمر محدود باشند در بخش دارایی های نامشهود استهلاک پذیر طبقه بندی می شوند. ولی اگر دارای عمر مفید نامعینی باشند، مستهلک نمی شوند و در واقع استهلاک پذیر نیستند مانند سرقفلی، علامت تجاری و نام تجاری.

اما نکته مهمی که در خصوص دارایی نامشهود در حسابداری قابل توجه است موضوع مربوط به شناسایی دارایی های نامشهود است. دارایی نامشهود نیز مانند دارایی مشهود به بهای تمام شده خرید ثبت میشود. اما یک تفاوت مهم در اندازه گیری بهای تمام شده این دو دارایی وجود دارد.

دارایی نامشهود در حسابداری

تفاوت در اندازه گیری دارایی مشهود و نامشهود:

حتما بخوانید:  اجرای قوانین مبارزه با پولشویی را جدی بگیرید!

بهای تمام شده دارایی ثابت مشهود برابر است با قیمت خرید دارایی و هزینه های متحمل شده جهت طراحی و ساخت دارایی را شامل می شود. اما بهای تمام شده دارایی ثابت نا مشهود تنها قیمت خرید را در بردارد.

شرکت ها تمام مخارج متحمل شده جهت ایجاد و توسعه دارایی های نامشهود را در دوره وقوع به عنوان هزینه های عملیاتی، در صورت سود و زیان شناسایی می کنند.

نکته بسیار مهم دیگری که در خصوص دارایی نامشهود در حسابداری باید بیان نمود موضوع استهلاک است. بر خلاف دارایی های ثابت مشهود که برای استهلاک از حساب استهلاک انباشته استفاده میشود، برای دارایی های نامشهود هزینه استهلاک دارایی نامشهود را بدهکار و دارایی نامشهود را بستانکار می نماید. استاندارد شماره ۱۷ حسابداری در مورد دارایی های نامشهود بیان شده و نکات مهمی را توضیح داده است. البته در کنار مطالب تئوریک کتاب های مختلف، فیلم آموزشی غیر حضوری  از اساتید مجرب حسابداری نیز در اختیار علاقه مندان قرار داده خواهد شد. اگر تمایل به استفاده از آموزش های حسابداری و مالیاتی از طریق فیلم های ویدیویی غیر حضوری دارید لازم است تا با ما همراه باشید.

۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۸               ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰                 ۰۹۲۱۶۴۵۰۸۴۵                    @persianhesab5

@persianhesab4

فیلم آموزش حسابداری معاوضه داراییهای مشابه

 

تهیه، تنظیم و تجزیه و تحلیل صورتهای مالی اساسی

10 دیدگاه‌ها

  • سلام. هزینه های مربوط به درآمدهای معاف از مالیات غیرقابل قبول مالیاتی هستند. در رسیدگی برگشت داده و به درآمد مشمول مالیات ابرازی اضافه میشود

 1. با سلام ، بابت مطالب بسیار کاربردی و مفیدی که در این سایت ارائه میشه و باعث ارتقاء میزان دانش حسابداران و حسابرسان این کشور گردیده بسیار سپاسگذار هستم و آروزی پیشرفت روزافزون برای تیم بسیار قوی و حرفه ای پرشین حساب دارم. با تشکر مجدد.رنجبریان

  • باسلام خدمت کاربر محترم پرشین حساب
   بسیار خرسندیم که بتوانیم هر چه بیشتر جهت ارتقا دانش و پیشرفت حسابداران عزیز تلاش نماییم . شاد و پیروز باشید

 2. سلام و خداقوت
  آیا حق تالیف و حق ترجمه کتب هم شامل دارایی های نامشهود میشه و بهشون استهلاک تعلق می گیره ؟

  • سلام بله مطابق استاندارد شماره ۱۷ باید عمل کنید برگرفته :

   ۶ . واحدهای‌ تجاری‌ معمولاً منابعی‌ را صرف‌ تحصیل‌، توسعه‌، نگهداری‌ و بهبود داراییهای‌ نامشهود از قبیل‌ دانش‌ فنی‌ یا علمی‌، طراحی‌ و اجرای‌ سیستمهای‌ جدید، حق‌ امتیاز و علائم‌ تجاری‌ می‌کنند. نمونه‌های‌ رایج‌ از سرفصلهای‌ کلی‌ فوق‌، نرم‌افزار‌ رایانه‌ای‌، حق‌ اختراع‌، حق‌ تألیف‌، حق‌ تکثیر یا نمایش‌ فیلمهای‌ سینمایی‌ و ویدیویی‌، سرقفلی‌ محل‌ کسب‌ (حق‌کسب‌ یا پیشه‌ یا تجارت‌)، حق‌ استفاده‌ از خدمات‌ عمومی‌، حق امتیاز تولید یا خدمات‌ است‌.

  • با سلام و تبریک سال نو به شما دوست خوب. سپاس از همراهی با ما. سال پر برکتی برایتان آرزومندم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید