اظهارنامه اشخاص حقیقی و رموز آن

8
2595

اظهارنامه اشخاص حقیقی

قبل از ورود به اظهارنامه اشخاص حقیقی کادری برای شما نمایش داده می شود که حاوی پیغام بسیار مهمی می باشد. در این پیام که در تصویر زیر مشاهده می کنید. شرط اصلی ارائه اظهارنامه اشخاص حقیقی  ثبت نام در طرح جامع مالیاتی که شامل تکمیل و تایید ثبت نام الکترونیکی می باشد. در ادامه این الزامات ، شخص حقیقی می بایست ثبت نام اولیه در سامانه شماره اقتصادی را پشت سرگذاشته باشد و موفق به دریافت کدرهگیری پیش ثبت نام شده باشد چون در غیر اینصورت نمی تواند وارد اظهارنامه اشخاص حقیقی شود.

اظهارنامه اشخاص حقیقی

 

قبل از مشاهد چند نکته موشکافی با مراحل ثبت و ارسال اظهارنامه های مالیاتی بیشتر آشنا شوید
• حصول اطمینان کاربر از اتصال رایانه به اینترنت
• مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان و دانلود اظهارنامه مربوطه
• نصب نسخه نرم افزار اظهارنامه مالیاتی
• ورود اطلاعات درخواستی در نرم افزار اظهارنامه مربوطه
• دریافت اطلاعات هویتی مودی از سامانه ثبت نام الکترونیکی
• تکمیل جداول اطلاعاتی و مالی توسط مودیان

•چاپ و بررسی نسخه پیش نویس
• ارسال اطلاعات به سازمان امورمالیاتی کشور
• دریافت کدرهگیری
• صدور الکترونیکی قبض مالیاتی
• امکان پرداخت الکترونیکی قبض مالیاتی

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

 

چند نکته موشکافی از اظهارنامه اشخاص حقیقی 

این نکات ممکن است همیشه و برای همه اشخاص رخ ندهد ولی می تواند به تکمیل اطلاعات شما کمک کند.

اظهارنامه مالیاتی اشخاص فوت شده

ابتدا می بایست پیش ثبت نام مودی فوت شده انجام گردیده و سپس درخواست غیر فعال شدن پیش ثبت نام وی به اداره مربوطه داده شود. در صورت غیر فعال بودن پیش ثبت نام / ثبت نام مودی می توان برای مدت زمان فعالیت مودی فوت شده اظهارنامه ثبت نمود.

این مطلب را هم بخوانید:  اصطلاحات حقوقیِ قانون مالیات‌های مستقیم به زبان ساده – قسمت اول

لغو معافیت مالیاتی ماده ۱۰۱ برای اشخاص حقیقی

در اظهارنامه مشارکت در صفحه اطلاعات هویتی شرکا می بایست نوع شراکت (اختیاری یا قهری)، و در صورت شراکت با همسر در واحد کسبی مربوطه، کدملی همسر مشخص شود.

همچنین اشخاص حقیقی به منظور استفاده از معافیت ۱۰۱ می بایست به سوال نصب سامانه صندوق فروش پاسخ دهند. در صورتی که مودی جزء مشاغل ذکر شده است موظف به نصب سامانه صندوق فروش می باشدکه در صورت عدم نصب معافیت ۱۰۱ به او تعلق نخواهد گرفت.

در صورتی که هر یک از شرکا مشمول معافیت ماده ۱۰۱ باشند توسط خود سیستم به هر یک از شرکا معافیت داده می شود و در نهایت معافیت شرکا جمع شده و به جدول محاسبه مالیات فیلد مربوطه منتقل می شود.

لازم به توضیح است معافیت بر اساس درصد سهم اعمال نمی گردد و فقط وابسته به تعداد شرکا و نوع شراکت می باشد.

نحوه ثبت کد ملی زن و شوهر در اظهارنامه

در جدول شماره ۴ که برای ثبت اطلاعات مودی و شرکا است، می بایست در ستون شماره ملی همسر در صورت شراکت، برای مرد شماره ملی زن، و برای زن شماره ملی شوهر ثبت شود.(اطلاعات می بایست به صورت ضربدری تکمیل گردد.)

ثبت رکوردهای پرداخت مالیات بیش از ۳ مرتبه

مودی می بایست ابتدا اطلاعات مربوط به سه رکورد را ثبت نموده و سپس مجموع مابقی را در ردیف چهارم (نقل از پیوست) ثبت نماید.

نحوه ثبت اسامی شرکاء در اظهارنامه

اطلاعات مودیان از سامانه ثبت نام الکترونیکی خوانده می شود به همین خاطر در صورت بارگزاری نشدن اطلاعات شرکا، می بایست در سامانه ثبت نام تاریخ شروع شراکت شرکا بررسی گردد که می بایست کوچکتر یا مساوی سال عملکرد اظهارنامه باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  با این همه فرهنگ سازی مالیاتی چرا باز هم فرار مالیاتی وجود دارد؟

ویدیو کامل تهیه وتنظیم اظهارنامه اشخاص حقیقی را با تدریس کارشناس اداره امور مالیاتی مشاهده کنید

8 دیدگاه ها

 1. سلام
  در پائین جدول شماره ۷ در اظهارنامه اشخاص حقیقی در صفحه ۶ مربوط به خلاصه درآمد و هزینه و محاسبه سود و زیان ویژه کادری هست به نام مبلغ خریدهای هزینه ای (سایر خریدها) که میخواستم سوال کنم که آیا با هزینه های سالانه فرق داره و کلا” مربوط به چی هست آیا با اینکه هزینه ها رو در جدول وارد کردیم چه عددی رو باید در این کادر وارد کنیم
  با سپاس از لطف شما

  • سلام دوست عزیز. در سامانه پرسش و پاسخ برایتان با ذکر مثالی این مورد توضیح داده شد اما به طور کلی تفاوت در نرخ های مالیات است. نوع شغلی که مدنظر شماست بفرمایید تا دقیق تر راهنمایی شوید. موفق باشید

 2. سلام وخسته نباشید
  اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی خود وچندنفرازدوستان درمنزل بصورت صحیح پروبه اداره مالیات ارسال نموده ام ولی برای هیچ کدام پیامک ارسال نشده است
  اطلاعات تاییدوکدرهگیری هم دریافت کرده ایم

  • سلام به شما ببینید معنا و مفهومش به این صورت هست که سازمان میتونه با اتحادیه ها توافق کند مثلا با صنف طلا توافق میکرد که ١٠ درصد بزاره رو مالیات سال قبل وقطعی کنه انوقت خود اتحادیه تقسیم میرد که حسن اینقدر وحسین اونقدز بدند دارایی دیکه تشخیص نمی کشید فقط یه برک قطعی میکشید حالا امسالقرار شده هرکی درامد سال قبلش کمتر از ١٠برابر معافیته یعنی ١۵٧٠٠٠٠٠٠ تومنه میتونه ٨درصد بزاره رومالیات سال قبلش بره تو سایت برداخت کنه هم جا اظهار نامشه هم دیکه بزاش تشخیص نمیکشند مالیاتش قطعی میشه فقط درست یادم نیست ١٠ برابر فوش یا درامد

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here