نحوه ثبت حسابداری مالیات و عوارض بر ارزش افزوده قبوض آب و برق

6
8774

سوال یکی از کاربران محترم پرشین حساب:

“آیا هزینه هایی مثل قبوض برق و تلفن و فاکتور رستوران و … که ارزش افزوده دارند باید در گزارشات فصلی اعلام شوند؟”

سلام دوستان خوب پرشین حساب. امروز به دنبال طرح سوالی از سوی یکی از دوستان عزیز،محتوای  مطلب را به سمت بحث قبوض آب و برق برده ایم.
در فرآیند های مالی رویدادهایی هستند که فرآیند مستمر و همیشگی قلمداد می شوند به همین علت از توجه کمتری برخوردار میشوند. با اینکه ارسال معاملات فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده چندین سال است که اجرا می شود اما هنوز هم سوالات زیادی در مورد آیتم های تکراری برای مودیان عزیز پیش می آید.

هزینه های قبوض آب و برق که هزینه های مصرفی و همیشگی در هر واحد تجاری می باشد بایستی طبق قانون در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و معاملات فصلی ارائه گردد. اما چگونه؟

” طبق بند ۵ ماد ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم مخارج سوخت، برق، روشنایی، آب، مخابرات و ارتباطات. در حساب مالیاتی قابل قبول است. همچنین مطابق بند نهم فصل پنجم ایین نامه اجرایی جدید تبصره ۳ ماده ۱۶۹ بدین صورت می باشد که ابونمان پرداختی جز موارد عدم مشمول ارسال فهرست معاملات است از این رو، قبوض مذکور با توجه به سایر هزینه گفته شده، مشمول ارسال فهرست معاملات فصلی می باشند.”

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

در همین آیین نامه هزینه های شارژ ساختمان را نیز از موارد عدم ارسال معاملات فصلی بیان کرده است که باید متذکر شوم این عنوان شارژ پرداختی برای ساختمان، با قبوض آب و برق متفاوت است و این مورد نباید با هم یکی فرض شود.

این مطلب را هم بخوانید:  مهلت ارائه اظهار‌نامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان سال 96 تا پایان فروردین 97 تمدید شد

هزینه آب و برق مصرفی طبق قانون قابل کسر از مالیات دریافتی مودی است و مودی در اینگونه موارد مصرف کننده نهایی تلقی نمیشود. برخی از دوستان نظرشان بر این منوال است که ارزش افزوده پرداختی توسط مودی را با این استدلال که مودی مصرف کننده نهایی می باشد به حساب هزینه منظور می نمایند که این مورد اشتباه است.

در صورت معاملات فصلی برای ثبت قبوض آب و برق باید در قسمت خرید فیلد مربوط به سرفصل حساب را باید “خدمت” انتخاب نمود و الباقی اطلاعات را در دیگر فیلدها ثبت کرد.

ثبت حسابداری مالیات قبوض آب و برق نیز به صورت زیر انجام میشود:

آب/برق/گاز/…  مصرفی                            ***
پیش پرداخت مالیات بر ارزش افزوده            ***
پیش پرداخت عوارض ارزش افزوده               ***
حسابهای پرداختنی/بانک                                                 ***

 

این نوع ثبت به این دلیل است که نشان داده شود ارزش افزوده هایی که هر فرد در نظام مالیاتی پرداخت میکند از ارزش افزوده های دریافتی او کسر و مابه تفاوت آن برای اداره دارایی تعیین شود.

در هر حال توجه به مواردی که تکراریست و داراس اهمیت کمی از نظر رقم مالیست، نباید از نظر محو شود. و توجه به این موارد بسیار با اهمیت است. برای استفاده از دیگر موارد مرتبط به لینکهای زیر مراجعه نمایید.

چگونه هزینه های شما در امور مالیاتی قبول است؟

چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

6 دیدگاه ها

  1. سلام – مطلب خوبی بود ضمن تشکر – نظر به اینکه ارزش افزوده پرداختی مندرج در قبض برق یک طلب محسوب می شود بهتر است ثبت حسابداری آن بشرح ذیل باشد:
    هزینه آب/برق/گاز
    مالیات ارزش افزوده دریافتنی(قبوض)
    قبوض پرداختنی

    • سلام کاربر گرامی سپاس از همراهی شما. کاملا صحیح است و در تهاتر ارزش افزوده فروش قرار خواهد گرفت. با آرزوی سربلندی برای شما

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here