گروه بندی مودیان صاحبان مشاغل (دانلود فیلم ویدیویی)

2
13,885 بازدید

گروه بندی مودیان
گروه بندی مودیان

وقتی بخشنامه ۲۰۰/۹۴/۱۱۸ از طرف سازمان امور مالیاتی صادر شد همه آن را با نام آیین نامه تحریر دفاتر می شناختند ولی وقتی توافق نامه های ماده ۱۰۰ در مورد اظهارنامه مالیاتی مشاغل صادر شد تازه خیلی از کسب و کارها متوجه داستان گروه بندی مودیان شدند. خیلی از مودیان خواسته یا ناخواسته در گروه خوب یا بدی قرارگرفته بودند. خوب و بد بودن از نظر آنها یعنی اجرای تکالیف ساده و یا پیچیده! گروه بندی مودیان در اصلاحیه جدید آیین نامه دیگر بر پایه الف ، ب و ج نبوده و به گروه های اول ، دوم و سوم طبقه بندی شده است. مهمترین پارامتر تعیین کننده گروه بندی مودیان میزان درآمد فروش آنهاست نه مدل فعالیت!

امروز برای شما طی یک فیلم آموزشی طبقه بندی صاحبان مشاغل ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم را بیان میکنیم و آن قسمت از سایت سازمان امور مالیاتی که برای سهولت مودیان قرار داده شده است را به شما معرفی خواهیم کرد.

ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم

طبق ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی موضوع این ماده مکلف به ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشند. در صورتی که مودی از ارائه اظهارنامه مالیاتی خودداری کند، سازمان برای او بر اساس فعالیت و همچنین اطلاعات کسب شده اقتصادی مودی، برگ تشخیص مالیات ارسال میکند، در یکی دو سال اخیر طرفداران فرم های تبصره ماده ۱۰۰ یا همان توافقات مالیاتی خیلی زیاد شده و با این پیشنهاد از طرف سازمان امور مالیاتی همه آن را بجای تکمیل اظهارنامه مالیاتی انتخاب میکنند.

حتما بخوانید:  چگونه در بازار حسابداری مشاغل پروژه بگیرید؟

سوال اینجاست آیا تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ بهتراست و یا تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی ؟
پاسخ این سوال را یکی از حسابرسان ارشد مالیاتی تهران با ذکر چند نکته پاسخ داده که در ویدیو انتهای همین صفحه می توانید مشاهده کنید ؟

 

گروه بندی مودیان

صاحبان مشاغل موضوع ماده ۹۷ ق.م.م بر اساس شاخص ها و معیار ها به سه گروه تقسیم میشوند. گروه اول و دوم و سوم.

گروه اول : مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده (قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ قطعی مالیات ( مجموع اصلی و متمم ) عملکرد سال ۱۳۹۱ و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هرکدام بیش از مبلغ ۳۰ میلیارد ریال باشد.

گروه دوم: مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده (قبل از کسر معافیت ) طبق آخرین برگ قطعی مالیات ( مجموع اصلی و متمم ) عملکرد سال ۱۳۹۱ و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هرکدام بیشتر از مبلغ ۱۰ میلیارد و تا ۳۰ میلیارد ریال باشد.

گروه سوم : مودیانی که در گرو های اول و دوم قرار نمیگیرند، جزء گروه سوم قرار میگیرند.

همانطوریکه ملاحظه میکنید دیگر همانند دوره های قبلی نوع فعالیت ملاک دسته بندی نیست یعنی دیگر طلافروشان و بنگاه های املاک الزاما در گروه ب قرار ندارند بلکه میزان حجم درآمدی آنها ملاک قرارگرفتن در گروه های ۳ گانه می باشد. نکته بعدی حذف دفتر درآمد و هزینه از تکالیف مالیاتی مشاغل است و الزام بیشتر در نصب و بکارگیری صندوق های مکانیزه از طرف سازمان امور مالیاتی می باشد! در ویدیو زیر نکاتی از صندوق مکانیزه و بکارگیری آن مشاهده خواهید کرد که شاید در هیچ اداره و موسسه ای مطرح نشده باشد.

حتما بخوانید:  2 جرم مالیاتی به پلیس آگاهی محول شد

سازمان امورمالیاتی کل کشور سامانه تعیین گروه بندی  مودیان را به صورتی اینترنتی قرار داده است تا مودیان به راحتی گروه خود را تعیین کنند، جهت آشنایی بیشتر می توانید از طریق لینک زیر وارد این صفحه شده و بررسی مقدماتی داشته باشید .

گروه بندی مودیان برای ورود کلیک بفرمایید

دو نکته: مطابق بخشنامه ۲۰۰/۹۴/۱۱۸  در دو سال اول شروع فعالیت صاحبان مشاغل به جز مودیانی که بر اساس نوع فعالیت در گروه اول قرار میگیرند، انتخاب گروه و انجام تکالیف قانونی مربوط به انتخاب خود مودی خواهد بود.

و دیگر اینکه، مودیان در هر گروه که قرار بگیرند تا ۳ سال بعد از نظر انجام تکالیف قانونی در طبقات پایین تر قرار نخواهند گرفت.

 

دانلود ویدیو کامل نکات مهم تکالیف مالیاتی مشاغل همراه با تهیه اظهارنامه مالیاتی

تهیه، تنظیم و تجزیه و تحلیل صورتهای مالی اساسی

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام.با توحه به تغییر گروه بندی ،میخام گروه خود را از ب به ج انتقال دهم و به دلیل اینکه سالهای فعالیتم به سه سال نرسیده سیستم این اجازه رو نمیده.با توجه به اینکه شغلم مهندس ناظر و کارکردم صفر و مشمول مالیات نمیشم،پیشنهادتون برای حل مشکل تعیین گروه چی هست ممنون

    • سلام درود
      بر اساس شماره بخشنامه ۲۳۰۷۶۱ سازمان دارایی گروه بندی مشاغل به گروه اول و دوم و سوم تغیر یافته و شما میتوانیید با مراجعه به سایت دارایی قسمت اظهارنامه مشاغل گروه بندی خود را مشخص نمایید و اظهارنامه صفر رد نمایید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید