گواهی ارزش افزوده چیست

65
5038

گواهی ارزش افزوده

گواهی ارزش افزوده

به نام خدا و سلام

گواهی ارزش افزوده مجوزی  است که از طرف سازمان امور مالیاتی صادر می شود. محتوی اصلی این نامه مجوز اخذ درصد مالیات و وعوارض ارزش افزوده از مشتریان توسط فروشنده می باشد که به نام شرکت و یا شخص فروشنده صادر می گردد. این گواهینامه دارای تاریخ اعتبار است و اگر تاریخ اعتبار تمام شود فروشنده می بایست جهت تمدید آن اقدام نماید.

یک سوال مهم : اگر گواهینامه نداشته باشیم ارزش افزوده هم نباید بگیریم؟ 

این اشتباه بزرگ بیشتر مودیان است که باعث بوجود آمدن جرائم سنگینی خواهد شد. اگر گواهینامه نداشته باشید موظف هستید مبلغ ارزش افزوده را در فاکتورها و اظهارنامه نشان دهید ولی اجازه ندارید این مبلغ را از مشتریان اخذ کنید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

نحوه دریافت گواهینامه شامل چارچوب زیر است

۱- کلیه مراحل تکمیل پرونده را در حوزه مالیات برارزش افزوده به انجام برسانید .
۲- تمامی اظهارنامه های شروع به فعالیت و ثبت شرکت خود را ارائه کرده باشید ، اگر هم پس از ثبت فعالیتی ندارید بصورت صفر ارائه نمایید.
۳- کلیه بدهی مالیات و عوارض ارزش افزوده خود را تا تاریخ درخواست گواهینامه تسویه کرده باشید
۴- ثبت نام کد اقتصادی شما کامل شده و به گام ۴۵ رسیده با شد .

شاید عده زیادی از فروشندگان کالا و یا ارائه کنندگان خدمات هنوز با این گواهینامه آشنایی نداشته ولی در صورتحساب های خود ۵%  مالیات را محاسبه کرده و از خریداران دریافت می کنند .در صورتی که  بعد از اتمام مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی در سازمان مالیات بر ارزش افزوده ، اشخاص حقیقی و یا حقوقی باید مجوز لازم جهت اعمال قانونی را داشته باشند .در غیر اینصورت دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده غیر قانونی است و باید از صورتحساب فروشندگان کسر گردد. دریافت مبلغ فوق فقط با مجوز سازمان مالیات بر ارزش افزوده و تحت عنوان گواهینامه ثبت نام قابل اجرا است .بعد از ثبت نام نهایی و ارائه اظهارنامه دوره ۳ ماهه مالیات بر ارزش افزوده می توانید نامه ای بنا به درخواست آن سازمان تنظیم نموده و جهت گرفتن مجوز فوق اقدام نمایید . در حال حاضر در برخی از ادارات سازمان مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراحل فوق اشخاص را ملزم به گرفتن تاییدیه ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم می کنند  .

این مطلب را هم بخوانید:  توجه به برخی نکات مالیاتی در تهیه صورت جریان وجوه نقد

طبق این دستور هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان هر دوره ۳ ماهه باید خرید ها و فروش خود را در نرم افزار online یا offline  ثبت کرده و در حوزه مشخص شده در منطقه خود ارائه کرده و تاییدیه سازمان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کنند . در غیر اینصورت سازمان مالیات بر ارزش افزوده به هیچ عنوان گواهینامه فوق را صادر نمی کند .

این گواهینامه بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، بصورت  ۶ ماهه یا یک ساله صادر می شود ، که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می باشند .کلیه خریداران موظند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان ، گواهینامه ثبت نام را از آنها درخواست کرده و پس از رویت آن ، و اعتبار تاریخ ، نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

 

امید است حسابداران محترم در رد و بدل کردن فاکتورهای خرید و فروش همراه داشتن گواهینامه مالیات و عوارض را در اولویت سندرسی خود قرار دهند.

میثم حاجی محمدی ( محقق و مشاور امور مالیاتی)

 

65 دیدگاه ها

 1. با سلام ببخشید میخواستم بدونم مدت زمان اعتبار گواهی ارزش افزوده چند ماه هست؟زیرا بعضی از شرکتها گواهیشان تا۱ سال و برخی ۶ ماه میباشد و این مدتها بر چه اساسی به گواهی ها تعلق میگیرد؟

  • برای گواهینامه ارزش افزوده اقدام نکردیم،ولی ثبت نام وکلیه پرداختها روانجام دادیم.ازشرکتی که فروشنده مواد اولیه به ماست درخواست فاکتوررسمی کردیم .آن شرکت هم ارائه فاکتوررسمی را منوط به گواهی کرده.میشه لطف کنیدراهنمایی کنید؟ برای دریافت گواهی اقدام کردیم ولی هنوز درحال بررسی ست.

   • سلام

    باید منتظر بمانید تا تائیده سازمان صادر بشه و در این رابطه با ممیز حوزه مالیاتی خود نیز میتوانید ارتباط برقرار کنید تا مساعدت و تسریع بعمل آورد.

 2. سلام جناب حاجی محمدی شرکت من گواهی ارزش افزوده داشته که اعتبار آدر اسفند ماه سال ۹۴ تمام شده ولی به دلیل بدهی تمدید نکرده اند. من ۲تا پرسش دارم اول به چه شکل می توانیم تمدید کنیم آیا سازمان مالیاتی تعامل می کند؟ دوم با مشتریان خود و صدور فاکتور های آنان چه کنم چون فروش داریم وفاکتورهایمان رسمی است واز ما گواهی می خواهند. با تشکر محمودیان

  • سلام جناب محمودیان
   تمدید فقط با تسویه بدهی مالیاتی تا کنون امکان پذیر است، قعلا شما باید ارزش افزوده را در فاکتورها نشان دهید ولی مجاز به دریافت آن نمیباشید . تا زمان صدور گواهینامه باید خودتان پرداخت کنید بعد از دریافت گواهینامه امکان دریافت از مشتریان خواهد بود

 3. اگر شرکتی گواهی ارزش افزوده نداشته باشد و فاکتورهای خرید آنها دارای مالیات و ارزش افزوده باشد ، پرداخت مالیات و عوارض جزو طلب از اداره مالیات در سیستم حسابداری این شرکت باید ثبت شود یا خیر ؟

  • طبق قوانین سازمان مالیات بر ارزش افزوده مودیانی که گواهینامه ندارند می بایست در فاکتورها مبلغ مالیات را اعمال کنند ولی حق دریافت از طرف معامله ندارند تا زمانیکه گواهینامه صادر گردد و باید در دفاتر خود عمل کنند

 4. سلام
  در زمانی که اعتبار گواهی ارزش افزوده تمام شده فاکتوری با احتساب مالیات ارزش افزوده برای سازمانی دولتی (کارفرما) صادر می شود و در گزارشات فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده منعکس میشود. اما کارفرما از پرداخت مالیات مذکور به پیمانکار به دلیل عدم اعتبار گواهی ارزش افزوده در تاریخ صدور فاکتور امتناع میکند. (البته پس از صدور فاکتور اعتبار گواهی تمدید شده است)
  آیا حق با کارفرما است و پیمانکار متضرر شده است یا کارفرما ملزم به پرداخت مالیات می باشد.
  در این صورت برای وصول مطالبه فوق چه راهکار قانونی وجود دارد؟

  • سلام
   طبق قوانین ، مودیانی که گواهینامه ندارند نمی توانند مبلغ مالیات و عوارض را دریافت کنند و کارفرما هم نباید پرداخت انجام دهد تا زمانیکه گواهینامه ارائه شود.
   راهکار فقط ارائه گواهیناه است که می توانید مالیاتهای قبلی را هم دریافت نمایید.

 5. با سلام
  شرکت ما در مرداد ۹۲ ثبت شده اما شروع به فعالیت شرکت عملا از سال ۹۳ است
  پیش ثبت نام دارایی و ارزش افزوده هم در خرداد و تیر ۹۳ انجام شده
  حالا می خوام ثبت نام اصلی ارزش افزوده رو تکمیل کنم اما نمی دونم شرکت های پیمانکاری خدماتی (تعمیر و نگهداری قطعات و دستگاه های فولاد مبارکه) جز کدام مشمولیت میشه
  لطفا کمکم کنید

 6. باسلام درخصوص معاملات فصلی اکثر فروشندگان از ارائه ی کد اقتصادی و شناسه ملی و یا کد ملی بر روی فاکتور خودداری می کنند. درصورتی که برای ثیت خریدهای فصلی ، سامانه چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین کد اقتصادی یا شناسه ملی می خواهد و گزارش امتاع برای خرید وجود ندارد .
  برای ثبت خرید چه باید کرد ؟

  • سلام ، امتناع برای خرید وجود ندارد و اداره دارایی شما را مقصر بوجود آمدن این مشکل می داند و می گوید چرا با کسی که کد ملی و شناسه ندارد معامله داشته اید؟

 7. سلام
  ببخشید اگر ثبت نام کرده باشیم ولی هنوز گواهینامه را دریافت نکرده باشیم برای دوره مثلاً سه ماهه سوم باید گزارش مالیات بر ارزش افزوده را تهیه و ارسال کنیم . ضمناً فعلاً مالیاتی دریافت نکرده ایم

  • سلام عادل عزیز
   نداشتن گواهینامه یعنی نداشتن اعتبار مالیاتی که شما از مشتریان باید دریافت می کردید . در مورد اظهارنامه حق مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به قوت خود در مورد مشمولین باقی است و باید محاسبه و ارائه شود .
   موفق باشید.

 8. بادرود

  پس میتوان به این صورت نتیجه گیری کرد:

  الف – شرکت قصد خرید دارد: ۱- در صورت خرید از کارخانه طبق صورتحساب باید ارزش افزوده بدهد ولی براساس تبصره ۵ ماده ۴۲ از مالیات نقل و انتقال معاف است.
  ۲- در صورت خرید از شخص حقیقی اگر دارای گواهینامه باشد باید ارزش افزوده بپردازد و مالیات نقل و انتقال هم که اجباری است.

  ب – شرکت (دارای گواهینامه ارزش افزوده) و قصد فروش وسیله نقلیه دارد: که در هر صورت چه شخص حقیقی یا حقوقی مشمول یا غیرمشمول افزوده، باید ارزش افزوده را از خریدار دریافت کند و در اظهارنامه نشان دهد.

  با سپاس

 9. بادرود
  بسیار سپاسگزارم .

  لطفا در مورد نقل و انتقال خودروی شرکت هم بفرمائید ارزش افزوده تعلق می گیرد یا خیر؟

  بنده فکر میکنم نقل و انتقال خودرو فقط مشمول فصل نهم – مالیات و عوارض کالاهای خاص میشود و فقط از بابت کمیسیون بنگاه مشمول ارزش افزوده می شود. ولی از طرفی هم یک نوع عرضه کالا محسوب شده و جهت فعالیت اقتصادی شرکت استفاده می شود.

  • سلام به شما

   بله طبق ماده ۴۲ باید عمل شود . اگر طرف شما کارخانه ایران خودرو و سایپا باشد طبق صورتحساب موظف به پرداخت ارزش افزوده خواهید بود . اگر هم طرف معامله شخص حقیقی باشد باید دارای گواهینامه باشد . در مورد کالاهای معاف ماده ۱۷ اشاره به ماشین آلات و تجهیزاتی دارد که جهت مصارف اقتصادی خریداری می شود .

  • خواهش میکنم ، فقط با زهم از حوزه مالیاتی خودتون یک استعلام هم بگیرید ، مثل اینکه جدیداً بخاطر فاکتور های سوری که با مشخصات قانونی خرید و فروش میشه ، اداره دارایی بخشنامه جدیدی صادر کرده که ارزش افزوده را الزامی کرده .
   موفق باشید .

 10. بادرود

  در مورد پرداخت ارزش افزوده تکلیف کارخانه چیست؟ اشخاص حقیقی فوق الذکر هنوز ثبت نام نکرده اند و یا هنوز مشمول نشده اند. و بدون ارائه گواهی ثبت نام هم پرداخت موضوعیت ندارد. اگر الان این مبلغ پرداخت نشود در حین حسابرسی ارزش افزوده، ممیز این مبالغ را با جرائم از کارخانه دریافت خواهد کرد؟

  با سپاس

  • طبق قانون شما در صورت داشتن گواهینامه طرف معامله موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهید بود در اینصورت شما می توانید فاکتور معتبر طبق نمونه اعلام شده از طرف معامله در یافت کنید منهای مبلغ مالیات بر ارزش افزوده ، یا می تواند فروشنده مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را در فاکتور اعمال کند و عیناً همان مبلغ را به عنوان تخفیف فروش منظور نماید.

 11. با درود
  در مورد مبحث بسیار مفیدی که راجع به ارزش افزوده دارایی ثابت انجام شده بود سوالی داشتم.

  کارخانه تولید صنایع لوازم خانگی ماشین الاتی جهت مصارف اقتصادی از اشخاص حقیقی با شرایط زیر، طی فاکتور خریداری نموده است.

  الف – شخص حقیقی مشمول نظام ارزش افزوده نمی باشد (بند ج تابع اصناف)
  ب-شخص حقیقی مشمول نظام ارزش افزوده می باشد ولی ثبت نام نکرده و گواهینامه ثبت نام ندارد

  کارخانه فوق الذکر ماشین آلات را تحت سرفصل دارایی ثابت در دفاتر ثبت کرده است و از بابت آنها ارزش افزوده ای پرداخت نشده است. و در اظهارنامه ارزش افزوده تحت ردیف خرید کالاهای معاف نشان داده شده است.

  ۱-باتوجه به شرایط بالا اشخاص حقیقی فاکتور رسمی ندارند به نظر شما انعقاد قرارداد با موضوعیت خرید ماشین آلات با مشخصات فنی آنها و شرایط دیگری از قبیل تحویل به موقع و … بدون در نظر گرفتن حق الزحمه نصب در قرارداد (نصب برعهده کارگران کارخانه بوده) میتواند جایگزین فاکتور رسمی شود؟

  ۲-باتوجه به شرایط اشخاص حقیقی که در بند الف وب ذکر شده، تکلیف پرداخت ارزش افزوده از عهده شرکت ساقط است؟

  با سپاس فراوان

  • سلام به شما
   بله ، طبق ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده در صورتی که خرید کالا برای فعالیتهای اقتصادی باشد ، مالیاتهای پرداخت شده مسترد خواهد شد . همانطورکه می دانید کلیه معاملات علی الخصوص معاملات سنگین تر در این سطح باید کاملاً منطبق بر نمونه اعلام شده سازمان مالیات بر ارزش افزوده و دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر انجام شود. فروشنده و خریدار در صورتی که طبق این نمونه عمل نکنند مشمول جرائم تعیین شده خواهند شد .

 12. با عرض پوزش در ادامه سوال سوالات قبلی:
  ۳- آیا شرکت دوست بنده می تواند با بنده به عنوان شخص حقیقی قراردادی عقد کند که در آن قرارداد بنده بابت انجام مفاد موجود در فاکتور مبلغی مشابه با مبلغ فاکتور دریافت می کنم تا بدینوسیله شرکت از این فاکتور سودی ناچیزی برده باشد و ر نتیجه مالیات بسیار کمی بپردازد؟
  شایان ذکر است فاکتور مربوط به تهیه گزارش و جمع آوری مطلب تحقیقاتی در حوزه علوم مهندسی در ۵ بند است که هر بند فاکتور در واقع مربوط به یک فصل گزارش نهایی است و هیچ محصولی رد و بدل نشده است.

 13. با سلام و تشکر از سایت خوبتان
  من یک پروژه مشاوره مهندسی برای یک شرکت دولتی انجام داده ام و حال آن شرکت از من فاکتور رسمی با کد اقتصادی و در صورت وجود مالیات بر ارزش افزوده در فاکتور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده را می خواهد .من قصد دارم از طریق شرکت دوستم که دارای کد اقتصادی ولی فاقد گواهینامه ارزش افزوده است فاکتور ارائه دهم. در این ارتباط ۲ سوال از محضر شما دارم:
  ۱- مقدار مالیاتی که شرکت دوستم برای فاکتور بنده باید بدهد چند درصد است؟ به عبارتی من چند درصد مبلغ فاکتور را به دوستم بدهم تا دوست من در پایان سال مالیاتی از بابت این فاکتور متضرر نشود؟
  ۲- با توجه به عدم وجود گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده مبلغی بابت این مالیات در فاکتور درج نمی شود. آیا صدور فاکتور بدون مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت های دولتی ایرادی ندارد و باعث نمی شود که شرکت صادر کننده فاکتور در پایان سال مالیاتی مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را از جیب خود بپردازد؟

  • سلام مصطفی علیشاهی عزیز

   طبق قانون سازمان امور مالیاتی استفاده از کد اقتصادی دیگران به نفع خودتان مشمول جریمه می شود و غیر قانونی است . شما می توانید قرارداد مشاوره منعقد کنید و با رعایت تمامی کسورات قانونی مبلغ صورت وضعیت خود را طبق قرارداد منعقده ارائه نمایید .

 14. سلام اتفاقا به صورت on line انجام دادم ولی نمی دانم چطور انجام نشد ولی ایا می شود برای فصل بهار که مهلت تمام شد کاری کرد . در ضمن در سایت که وارد می شویم اطلاعات هست ولی فقط ثبت اولیه نوشته شده است از راهنماییتان ممنونم

 15. باسلام ممنون از مطالب سایتتان سوالی داشتم وقتی گزارشات فصلی را وارد میکنیم وبعد ثبت نهایی می کنیم کد رهگیری نمی دهد چه کاری باید انجام دهیم گزارشات فصل بهار که فرستادیم در سایت مالیات ثبت اولیه است ولی نهایی نشده و رهگیری نداریم چه باید بکنیم ممنون از راهنماییتان

  • سلام به شما و متشکرم از حسن توجهتون به این سایت ، شما در سامانه آنلاین باید ثبت نهایی را انجام دهید و کد رهگیری بهار را دریافت کنید در غیر اینصورت گزارشات برای اداره دارایی ارسال نخواهد شد .
   موفق و پیروز باشید .

 16. با این تفسیر،از آنجایی که مصرف کننده نهایی هر دارایی ثابتی نهایتا تا اسقاط آن (با فرض عدم فروش دارایی در طول عمر مفید)خود شرکت میباشد،پس چرا طبق ماده ۱۷ میشود از مالیات پرداخت شده در هنگام خرید اولیه دارایی ثابت به عنوان اعتبار مالیاتی استفاده کرد؟

     • ببخشید نحوه تشخیص اینکه دارایی ثابتی جهت “استفاده شخصی” است یا “فعالیت اقتصادی” چیست؟چرا مثلا این پرینتر شامل ماده ۱۷ نشد؟مگر برای فعالیت اقتصادی شرکت خریداری نشده؟(پرینتر به اسم شرکت خریداری شده و در دفتر شرکت استفاده میشود ،در دارایی های ثابت شرکت ثبت شده و در طول عمر مفید مستهلک میگردد و هزینه استهلاک آن نیز در دفاتر ثبت میشود)

     • نخیر ، منظور از فعالیت اقتصادی ، خرید ماشین آلات و تجهیزات راهسازی ، کاشی و سرامیک و ریسندگی و مانند اینهاست .

     • رضا ایزد خواه عزیز
      ممنون از حسن توجهت و پرسیدن سوالاتی که خیلی می تواند برای کاربران کاربردی و مفید باشد . پیشنهاد می کنم این کتاب را حتماً مطالعه کنید ، چون مثالهای کاربردی خیلی خوبی داره و هم توسط خود سازمان امور مالیاتی چاپ شده است :
      نام کتاب : آشنایی با قانون مالیات بر ارزش افزوده ( به همراه متن قانون ، مثال های کاربردی و راهنمای ثبت نام مودیان )
      ناشر : سازمان امور مالیاتی کشور- معاونت مالیات بر ارزش افزوده
      نوبت چاپ : پنجم تاریخ انتشار پاییز ۱۳۹۰
      تعداد صفحه : ۸۲ صفحه

      موفق باشید .

  • سلام جناب ایزد خواه
   همانطور که مطالعه کردید در ماده ۴ هر گونه عرضه کالا را نوعی معامله انتقالی مشخص می کند . متاسفانه بسیاری از شرکتها این نکته را توجه ندارند ، شما کالایی را که برای شرکت خود بطور اختصاصی خریداری می کنید ، در حقیقت طرف دیگر معامله خودتان هستید ، ولی چون برای خودتان فاکتور فروش صادر نمی کنید ، مالیات فروش در اینجا نادیده گرفته می شود . طبق این تبصره شما ملزم به پرداخت و اظهار مالیات بر ارزش افزوده فروش در این موارد هم خواهید بود .

   • بازم متوجه نشدم
    میشه با یک مثال قضیه رو روشن تر کنید
    منظورتان از “خود”چیست؟شخصیت حقیقی صاحبان شرکت؟
    دو طرف معامله کدامند؟شخصیت حقیقی صاحب شرکت و طرف دیگر شخصیت حقوقی شرکت؟مثلا در مورد خرید یک دارایی ثابت این قضیه رو توضیح بدید
    با تشکر از راهنمایی شما

    • همانطور که عرض کردم فرض کنید شخص شما یک شرکت بنام شرکت رضا دارید و یک دستگاه پرینتر برای استفاده شرکت خود ( شرکت رضا ) می خرید . خوب قاعدتاً یک دارایی است و در دارائیها ثبت می شود . ماده ۴ می گوید پرینتر استفاده شده در شرکت شما مشمول مالیات فروش به خود شما می شود . بنابراین شما بابت این پرینتر ۶ درصد مالیات فروش هم باید در حسابها نشان دهید .

     • هنگامی که از طرف شخصیت حقوقی شرکت این پرینتر را میخریم خوب ارزش افزوده آن را هم به فروشنده پرداخت می کنیم و مبلغ پرینتر را در حساب دارایی ثابت شرکت و ارزش افزوده پرداخت شده را به عنوان اعتبار مالیاتی در نظر میگیریم.مگر غیر این است؟
      خوب حالا میفرمایید طبق ماده ۴ در صورت استفاده از پرینتر دوباره ارزش افزوده از کی بگیریم و به کی بدهیم؟ماخذ محاسبه این مالیات را از کجا بیاوریم؟
      با تشکر که باحوصله پاسخ میدهید

     • کاملاً صحیح است ، ببینید خلاصه و بدون حاشیه و مثال بخوام براتون بیان کنم ، مالیات بر ارزش افزوده را مصرف کننده نهایی پرداخت می کند ، در این مثال و این ماده مصرف کننده نهایی شخص شما هستید ( چه حقیقی باشید و چه حقوقی ) ، حالا شما یک بار این مالیات را پرداخت کرده اید و دیگر نمی توانید مابه التفاوت مالیات را از کسی بگیرید ، طرف دیگر خود شما هستید که نمی توانید فاکتور فروش صادر کنید و پرداخت کننده نهایی شخص شما هستید .
      موفق باشید .

 17. با سلام
  در خود ماده ۲۲ اعلام گردیده در صورت انجام ندادن تکالیف مقرر در این قانون یا تخلف در آن مشول جریمه میگردید
  تکالیف قانونی شما چه چیزی بوده است؟
  ماده ۲۱:مؤدیان مالیاتی مکلفند اظهار نامه هر دوره مالیاتی را طبق نمونه و دستورالعملی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین و اعلام میشود حداکثر ظرف پانزده روز از تاریخ انقضاء هر دوره به ترتیب مقرر تسلیم و مالیات متعلق به دوره را پس از کسر مالیاتهایی که طبق مقررات این قانون پرداخت کرده اند و قابل کسر میباشد در مهلت مقرر مذکور به حسابی که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل کشور) تعیین و توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام میگردد ، واریز نمایند.
  که شما این کارو نکردید پس شما مشمول جرائم بند ۵ ماده ۲۲ و همچنین ماده ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهید بود. در ضمن در صورتی که دفاتر قانونی نداشته باشید و یا تاکنون تحریر نکردید. با مشکل بیشتر روبرو خواهید شد.
  پیشنهاد به کلیه دوستان:قبل از هرگونه بستن قرارداد یا اقدامی مالی برای خود مشاور مالی انتخاب کنید. لازم بذکر است مشاور مالی جدا از حسابدار هر شرکت میتواند باشد.

 18. باسلام کاربر محترم
  متاسفانه برای گرفتن گواهینامه ثبت نام بر ارزش افزوده راه خیلی خیلی سختی دارید و در این مورد طبق ماده ۲۲ قانون مالیات ارزش افزوده با شما رفتار میشود. حالا خودتون محاسبه کنید آیا ارزش این کار وجود دارد یا خیر؟

  • با تشکر از پاسخ شما ،آقای پورعسگری،
   در ماده ۲۲ بند ۵، آیا عدم تسلیم اظهار نامه شامل فرصت قانونی برای ارائه اظهارنامه است، یا هر زمان اگر اظهارنامه ارائه شد، میتوان از جریمه مذکور رها شد.

 19. سلام،
  شرکت ما مشمول مرحله دوم ارزش افزوده شناخته شده است، سال ۹۱ یک قرارداد با سازمان دولتی داشتیم که بر مبنای برداشت اشتباه از ارزش افزوده، در صورت وضعیت مربوطه مبلغ پنج درصد ارزش افزوده را اصلا لحاظ نکرده بودیم، در ضمن در این چند سال فقظ یکبار اظهارنامه در سال ۱۳۸۸ پر کرده ایم. حال میشود در صورت گرفتن گواهینامه از اداره امور مالیاتی، مبلغ ارزش افزوده مربوط به قرارداد تسویه شده پارسال را از آن سازمان دولتی مطالبه نمود؟
  با تشکر

 20. در مورد ارائه لیست از سال ۸۵ تا ۹۰ اگر منظور لیست خرید و فروش یا معاملات فصلی است ا:۱ ) ارایه لیست از ابتدای سال ۹۱ الزامی گردید و قبل از آن فقط جهت اطلاع است
  ۲) در صورتی که در لیست ارایه شده توسط شما کد ملی یا شناسه ملی و یا حتی نام و نام خانوادگی صحیح ثبت شده باشد هیچگونه مشکلی وجود ندارد چون شناسایی افراد بر اساس این موارد می باشد.

 21. آقا یا خانم زارع :
  در مورد اینکه بین مهلت تمدید مالیات ارزش افزوده اختلاف افتاده است ملاک باری شما موقعی است که شما مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده اید این رو میتونید خط آخر گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده رویت کنید وشما قبل از آن نمیتوانستید مالیات ارزش افزوده بگیرید ولی اینکه تمدید نکردید مشتریان شما میتوانن مالیات ارزش افزوده رو تا موقع ارایه گواهینامه به شما پرداخت نکنن و پس از ارایه حتی اگه چندین سال گذشته باشد موظف به پرداخت هستند.

 22. با سلام
  احتراما می تونم یپرسم بابت تمدید گواهی اعتبار مالیات بر ارزش افزوده په اقدامی باید انجام بدیم و در خواست به چه صورتی باشد و چه اسناد و مدارکی لازم است

  باسپاس

  • سلام کاربر گرامی
   برای تمدید گواهینامه ارزش افزوده سازمان مالیات بر ارزش افزوده چند مورد را کنترل می کند :
   ۱-ارائه اظهارنامه ۳ ماهه از ابتدای مشمولیت تا تاریخ گواهینامه
   ۲- برگه تاییدیه گزارشات ماده ۱۶۹ توسط حوزه مالیاتی
   ۳-شماره اقتصادی یا کد رهگیری پیش ثبت نام در سامانه کد اقتصادی

   موفق باشید.

 23. با سلام
  ممنونم از جوابتون
  شما می فرمایید ما الان باز گزارشات به صورت ماهانه رو ارائه بدهیم؟ (آخه زمانی که سازمان فصلی ها رو از ماقبول کرد ۳۱ اریبشهت بود که خیلی شلوغ بود و کارمنده می گفت که من نمیتونم کامل اونها رو بررسی کنم و ممکنه الان که مجددا مهلت ارسال تمدید شده قبول کنن)
  مورد دیگه ای که هست ما برای سالهای ۸۵ تا ۹۰ فرم دستی خرید و فروش رد کردیم و چون از طرف مقابل آدرس نداشتیم همه آدرس ها رو اشتباه وارد کردیم. میخواستم بدونم این فرم های دستی هم بعدا پیگیری می شوند و ممکنه دردسرساز بشه؟آخه همون کارمنده گفته بود که فقط این فرم ها باید کامل پر بشه و مهم نیست و نگرانی من از اینه که بعدا دردسرساز بشه و اون هم حرف خودش رو قبول نکنه

  • ممکن است در آن مقطع زمانی با توجه به موقعیت خاص از شما قبول کنند ولی طبق قانون شما مکلف به ارائه بصورت ماهیانه می باشید .
   آدرس اشتباه در مورد اشخاص حقیقی موجب صدور برگ تشخیص بدون مرور زمان به نام شخص حقیقی به آدرس مجهول الهویت خواهد شد . و در مورد شرکتها منجر به گرفتن استعلام و صدور برگ تشخیص می شود.
   امیدوارم راهنمایی برای شما کافی باشد.

 24. سلام
  خیلی ممنونم از مطالب فوق العاده مفید و کاربردیتون
  من توی یه موسسه حسابداری کار می کنم( تازه ۴۰ روزه که مشغول شدم) و در قسمت گزارش فصلی ها یک مشکل دارم الان خیلی از مشتریانمون هستن که فاکتور های رسمی فروش خودشون رو می یارن اما فاکتور خرید رسمی ندارند برای این مورد باید چکار کرد؟ اگر فروش به افراد فاقد اطلاعات داشته باشیم چه در سامانه آنلاین و چه در نرم افزار آفلاین باید در قسمت امتناع وارد بشه درسته؟
  و یه سوال دیگر اینکه اگر در سال ۹۱ برای هر ماه چند گزارش امتناع( فروش فاقد اطلاعات کامل خریدار) داشته باشیم باید فایل اکسس به صورت ماهانه تهیه بشود یا فصلی؟من چون شک داشتم هر دو مورد رو تهیه کردم ولی برخلاف عقیده خودم سازمان گزارش های امتناع فصلی رو قبول کرد مگر اینطور نیست که برای گزارش امتناع چه آنلاین و چه آفلاین باید ماهانه ارسال شود؟
  بازم ممنونم

  • سلام کاربر گرامی
   متشکرم از توجهتون نسبت به مطالب پرشین حساب
   گزارش امتناع فقط مربوط به فروش ها می باشد و در خرید امتناع معنا ندارد ، گزارش امتناع را از یکم تا پانزدهم هر ماه می توان ارائه نمود. در مورد اینکه سازمان بصورت فصلی قبول کرده عواقب آن (جرائم آن ) بعدا” مشخص خواهد شد. و در مورد آنلاین و آفلاین تفاوتی برای شما ندارد .
   شما با عضویت در خبرنامه پرشین حساب می توانید جدیدترین مقالات را مطالعه کنید.

 25. با سلام
  سوالی در رابطه با تمدید گواهینامه ارزش افزوده داشتم
  اعتبار گواهینامه شرکت ما تا ۹۱/۰۹/۱۰ بوده ما در تاریخ ۹۲/۰۲/۰۷ به دارایی مراجعه و جهت تمدید گواهینامه درخواست دادیم سوال بنده این است که چون تاریخ اعتبار گواهینامه از تاریخ صدور محاسبه میشود تکلیف فاکتورهایی که در این فاصله صادر شده اند چیست ؟

  • سلام کاربر گرامی
   چون شما اظهارنامه ارزش افزوده خود را ارائه داده اید مشکلی نیست ، در غیر اینصورت گواهینامه شما تمدید نمی شد. ولی برای اطمینان بیشتر شما می توانید طی نامه ای موضوع را به حوزه مالیاتی گزارش کنید تا بصورت مکتوب در پرونده شما ثبت گردد.

   موفق و پیروز باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here