فرم اکسل صورت‌های مالی

0
11139
فرم اکسل صورت‌های مالی

سلام دوستان خوب پرشین حساب. همانطور که در جریان هستید صورتهای مالی حسابرسی شده با تغییرات جدید مواجه شده است. این تغییرات هرچند جزئی اگر به صورت یکسان و مطابق با آخرین تغییرات گزارش نشود باعث سردرگمی استفاده کنندگان صورتهای مالی خواهد شد. از این جهت سازمان حسابرسی طی بخش نامه ای این تغییرات را ابلاغ میکند. در پست امروز  فایل صورتهای مالی نمونه جدید در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.

این موارد شاید برای برخی تکراری و تاریخ گذشته به حساب آید ولی هنوز هم از سوالات و درخواستهایی بسیاری از کاربران عزیز است.  موضوعی که باید به آن توجه نمود این است که این بخش نامه در بسیاری از شرکت ها هنوز اجرا نمیشود و به همان شیوه قبل اعمال میگردد. شاید در حال حاضر مساله مهمی قلمداد نشود ولی به طور قطع میتوان گفت در دوره های آینده این قانون اجرایی خواهد شد پس بهتر است که از همین حالا صورت های مالی خود را به روز رسانی نمایید.

طبق تغییراتی که حاصل شده است این موارد دچار تغییر شده اند: در قسمت دارایی ها حسابهای دریافتنی تجاری و سایر حسابهای دریافتنی تجاری  به دریافتنی تجاری  و  غیر تجاری تبدیل شدند. همچنین حسابها و اسناد پرداختنی و سایر حسابها و اسناد پرداختنی تبدیل به پرداختنی های تجاری و غیر تجاری شده اند.

حساب سفارشات حذف شده  و دارایی نگهداری شده برای فروش ایجاد شده است. حساب دریافتنی های بلندمدت، سرمایه گذاری بلندمدت و سرمایه گذاری در املاک در قسمت دارایی های غیر جاری اضافه شده است. در بخش بدهی ها حسابهای مالیات های پرداختنی و ذخایر اضافه شده اند. تسهیلات مالی دریافتنی به تسهیلات مالی تغییر یافته است.حساب پرداختنی های بلندمدت اضافه شده است.

این مطلب را هم بخوانید:  انواع حسابداری چیست؟ آشنایی با 8 نوع مختلف حسابداری که باید آن‌ها را بشناسید

در قسمت حقوق صاحبان سهام هم افزایش سرمایه در جریان، صرف سهام، صرف سهام خزانه، مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، تفاوت تسعیر ارز عملیات خارجی، سهام خزانه از مواردیست که به آن اضافه شده است.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

در یادداشت های توضیحی یکی از مواردی که باید ذکر نمود نحوه محاسبه دریافتنی های تجاری و غیر تجاری است که مطابق جدول زیر برای استخراج آن به این موارد احتیاج است:

شرکت سهامی عام نمونه
یادداشتهای توضیحی صورت های مالی
سال مالی منتهی به ۱۳۰
دریافتنی های تجاری و غیر تجاری
دریافتنی های کوتاه مدت
تجاری:
اسناد دریافتنی:
اشخاص وابسته
سایر مشتریان
حسابهای دریافتنی:
اشخاص وابسته
سایر مشتریان
غیر تجاری:
اسناد دریافتنی
کارکنان (وام و مساعده)
سپرده های موقت
سود سهام دریافتنی
اشخاص وابسته
سایر

این فرم را حتما مطالعه فرمایید. در روزهای آتی فایل اکسلی به این پست اضافه خواهد شد که به شما کمک میکند بهتر گزارش تهیه نمایید.

برای دانلود فایل اکسل و PDF، فرم زیر را تکمیل نمائید.

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here