به یک مدیر مالی آشنا به امور مالیاتی نیازمندید؟

مدیر مالی

“به یک مدیر مالی آشنا به امور مالیاتی نیازمندیم” این یک آگهی تبلیغاتی نیست یک اخطار است. یک پیشگیری از شکست است. بسیاری از مدیران و موسسان زمانی که تصمیم به ایجاد یک شغل و تاسیس شرکت میکنند، به برآورد هزینه ها و درآمدهای ناشی از این مخارج میپردازند. در هر نوع شغلی که تصور کنید وجود دو نفر الزامیست مدیر و حسابدار. اگر مدیریت در همان ابتدا ذکاوت به خرج دهد و فردی را استخدام کند که همه امور مالی و مالیاتی را آگاه است بسیار سود کرده چرا که در دوران رشد شرکت فردی را پرورش داده که به همه چیز مشرف است ولی اگر تصور کند فعالیت های جاری و آغاز فعالیتش آنقدر نیست که نیاز به یک حسابدار خبره باشد و با چند ثبت سند ساده امورش را میگذراند، ضرر کرده است.

در نگاه اول مدیر اول هزینه های زیادی را متحمل میشود و علنا سود کمتری به نسبت مدیر دوم اخذ خواهد کرد. اما آیا حقیقتا همینطور است؟ به نظر من اینطور نیست و برنده اصلی مدیر اول است. برایتان با یک مثال تشریح خواهم کرد و در انتها قضاوت با شما باشد.

شرکتی تاسیس شده و دو مدیر با ویژگی های ذکر شده در پاراگراف قبل هرکدام مسئولیت اداره شرکت را عهده دار هستند. مدیر مالی شرکت الف با درایت کافی تمامی اقدامات لازم برای تاسیس و راه اندازی شرکت را انجام میدهد اعم از تشکیل پرونده مالیاتی، دریافت دفاتر قانونی و کلیه عملیاتی که مربوط به ثبت یک شرکت است. و بعد از آن به ثبت رویدادهای مالی  و رویدادهای روزانه شرکت دردفاتر و سیستم کامیوتری شرکت اقدام میکند، هرچند که فعالیتهایش محدود باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  فهرست اقدامات جذب پروژه در بازارکار حسابداری

اما حسابدار شرکت دوم از آنجا که اطلاعات مالیاتی کمتری دارد و شاید تنها یک ثبت سند زن باشد، هیچ اقدامی برای کارهای مقدماتی تاسیس شرکت انجام نمیدهد. نه اینکه قصد و نیتی داشته باشد بلکه تنها دلیل آن ندانستن و بی اطلاعی او بوده است.

هر دو به انجام عملیات روزانه خود مشغول هستند اما به نظرتان چه کسی ضرر کرده و چه کسی سود برده است؟

شرکت دوم بعد از مدتی به دلایلی متوجه این موضوع میشود که کارهای قانونی را اکنون که درآمدی حاصل کرده انجام دهد. اما از جرائم اقدام دیر خود بی اطلاع است و دیگر مسائل موجود که به آن آگاهید.

مدیر مالی

مواد ۴۴ تا ۵۱ قانون مالیات های مستقیم در مورد حق تمبر مطالبی را بیان کرده است که به این موضوع اشاره دارد. یکی از موارد حق تمبر، در ارتباط با حق تمبر سهام و سهم الشرکه شرکتهای ایرانی موضوع قانون تجارت به استثنای شرکت های تعاونی می باشد که بر اساس ماده ۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم حق تمبر مربوطه به قرار نیم در هزار سهام یا سهم الشرکه بوده و کسور صد ریال هم صد ریال محسوب میشود. بر اساس این ماده حق تمبر مذکور باید باید ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ ثبت قانونی شرکت در اداره ثبت شرکت ها از طریق ابطال تمبر پرداخت شود.

این موضوع دارای دو نکته مهم است نکته اول : در مورد افزایش سرمایه از تاریخ ثبت افزایش سرمایه انجام میشود. نکته دوم اینکه: افزایش سرمایه در مورد شرکتهایی که قبلا سرمایه خود را کاهش داده اند تا میزانی که حق تمبر آن پرداخت شده است، مشمول حق تمبر مجدد نخواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  4 درس مهم که حسابدارها باید از بحران کرونا یاد بگیرند

با این تفاسیر شرکت دوم بدون توجه به این مواد قانونی اقدام به انجام عملیات تجاری شرکت خود کرده است که باید جرائم مربوطه را پرداخت کند.

بر اساس ماده ۵۱ قانون مالیات های مستقیم در صورت تخلف از مقررات این فصل‌، متخلف‌ علاوه بر اصل حق تمبر، معادل دو برابر آن جریمه خواهد شد.

و از آنجایی که از تاریخ ثبت شرکت دوماه فرصت ثبت هزینه های تاسیس شرکت راداشته است ، و چون  اقدامی برای تشکیل پرونده و اخذ دفاتر نشده، هزینه های تاسیس شرکت قابل ثبت و قابل قبول نخواهند بود.

اگر شرکتی افزایش سرمایه داشته باشد، اما قبلا سرمایه خود را کاهش داده و حق تمبر مربوطه را نیز پرداخت نموده باشد، تا میزان حق تمبر پرداختی مربوطه، مشمول پرداخت حق تمبر مجد نمیباشد.

به طور مثال چنانچه سرمایه ثبتی شرکت در ۲۰/خرداد مبلغ ۱۰۰ میلیون باشد ودر موعد مقرر مبلغ ۵۰۰۰۰ریال به عنوان حق تمبر پرداخت کندو در تاریخ۱۸/اسفند سرمایه خود را به ۸۰میلیون کاهش داده و مجدد در تیرماه سال بعد سرمایه را به ۲۵۰ میلیون افزایش دهد حق تمبر چه مقدار خواهد بود؟

شرکت مذکور صرفا باید مبلغ ۱۵۰میلیون و به میزان ۷۵۰۰۰ ریال حق تمبر پرداخت کند.( علی رغم اینکه تفاوت ۸۰و ۲۵۰ میلیون ۱۷۰میلیون میشود.)

با این تفاسیر مدیران الزام استخدام یک مدیر مالی آشنا به امور مالیاتی را درک خواهند کرد و درمیابند که اگر از همان ابتدا اساس و پایه کار را به درستی بناریزند در ادامه کار به مشکل نخواهند خورد. همچنین مدیران میتوانند برای افزایش سطح اطلاعات مالیاتی حسابداران خود سرمایه گذاری کنند تا حسابدار به مدیر مالی موفق تبدیل شوند.

این مطلب را هم بخوانید:  6 سوال کلیدی ما از شما درباره نوبت کاری

مدیر مالی

برای اطلاع از نکات بیشتر درخصوص مباحث مدیریتی از مقالات زیر استفاده نمایید.

https://persianhesab.com/you-enrich-your-manager-unnoticed/

 

 

 

https://persianhesab.com/?s=%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1

https://persianhesab.com/management-accounting/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام