ترانزیت خارجی معاف از مالیات و عوارض می گردد اگر…

2
1352

معافیت صادرات کالا

سلام به همه دوستان خوب و همراه با پرشین حساب.

برخی از معافیت های مالیاتی در جهت افزایش بهره وری بازار کار و افزایش تولیدات در کشور است. در صورتی که تولید داخلی یک کشور افزایش یابد پیامدهای مثبت بسیاری را همراه خواهد داشت که رونق اقتصادی زا نیز به ارمغان می آورد. حذف برخی از قوانین دست و پاگیر برای بخش صادرات باعت شد تا تلاش برای تولیدات بهتر و صادر نمودن آن در برخی از زمینه ها رشد تولید را داشته باشیم. اما این امتیازات و قوانین حذف شده بسته به برخی از شرایط اعمال خواهد شد. که امروز موضوع معافیت صادرات کالا را با هم بررسی خواهیم کرد.

طبق ماده ۱۴۱ قانون مالیات های مستقیم صددرصد(۱۰۰%) درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست‌درصد(۲۰%) درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد. فهرست مواد خام و کالاهای نفتی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه­ های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و نفت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

تبصره ۱- درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به ‌صورت عبوری (ترانزیت) به ‌ایران وارد می‌شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می‌شوند مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

تبصره ۲- مفاد این ماده پس از اتمام دوره اجرای قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۵/۱۰/ ۱۳۸۹ لازم‌الاجراء می‌شود.

مالیات با نرخ صفر چیست؟

معافیت مالیاتی با مشمولیت با نرخ صفر متفاوت است. زمانی معاف خواهید بود که طبق قوانین اعلام شده باشد این شغل تحت فلان شرایط معاف خواهد بود اما اگر بیان شده باشد که با نرخ صفر مشمول هستید باید بیان کرد که لازم است اظهارنامه خود را ارائه نمایید ولی مشمول مالیات نخواهید بود.

این مطلب را هم بخوانید:  از رأی شماره ۱۴۶۶ شعبه سوم دیوان عدالت اداری چه استفاده‌ای می‌توان کرد؟

این مورد در بیشتر مواقع از سوی مودیان مالیاتی رعایت نمی شود و تصور میکنند که چون عملیاتی انجام نداده اند و یا با نرخ صفر برایشان اعلام شده پس نیازی به ارائه اظهار نامه ندارند. که کاملا اشتباه است. این افراد باید اظهارنامه خود را ارائه نمایند درآمد را اعلام کنند اما مالیاتی از بابت آن نخواهند پرداخت. 

در مورد ترانزیت کالا هم در قانون بیان شده در صورتی کالایی وارد کشور شود و بدون هر گونه تغییری در آن از کشور خارج گردد مشمول مالیات نخواهد بود.

فیلم ویدیویی معافیت صادرات کالا:

 

یک آیین نامه اجرایی مرتبط با این ماده و صادرات کالاها:

آئین نامه اجرایی بند (ب) ماده (۱۱۳) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران”

ماده ۱- در اجرای بند (ب) ماده (۱۱۳) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی جمهوری اسلامی ایران، از تاریخ ۱/۱/۱۳۸۰ صادرات کالا و خدما ت از پرداخت هر نوع مالیات و عوارض اعم از مستقیم وغیر مستقیم معاف می باشد.
تبصره – در صورتی که واحدهای تولیدکننده کالا وخدمات قسمتی از نیازهای پیمانکاران خارجی با شرکت های پیمانکاری ایرانی را در داخل کشور تأمین و بهای آن را به ارز دریافت نمایند، درآمد ناشی از این معامله از معافیت موضوع این ماده برخوردار خواهد بود.
ماده ۲- وزارت امور اقتصادی ودارایی مکلف است حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ تصویب این آئین نامه شرایط لازم را برای اجرای دقیق وکامل مفاد آن از طریق دفاتر مالیاتی در سطح کشور فراهم نمایند.
ماده ۳- وزاتخانه ها، سازمان ها، شوراهای محلی اعم از شهر و روستا ومقام های محلی، استانی و کشوری مجاز نیستند از صادرات غیر نفتی کشور هیچ نوع عوارض یا مالیاتی اخذ نمایند یا مجوز وصول آن را صادر کنند.
ماده ۴- وزارتخانه ها، سازمان ها، ویا موسساتی که به موجب مصوبات قانونی مجاز به اخذ عوارض یا مالیات از واحدهای تولیدکننده کالا یا خدمات هستند مکلفند که اظهارت واحدهای تولیدی، صادراتی را در مورد صادراتی بودن تمام یا بخشی از مواد اولیه، قطعات محصولات یا خدمات صادر شده یا خریداری شده به قصد صدور را بپذیرند.
 ماده ۵- واحدهای تولیدی، صادراتی موظفند حداکثر ظرف مدت یک سال از تاریخ صدور کالا یا خدما ت یا خرید مواد اولیه، قطعات یا کالای ساخته شده، اسناد ومدارک مثبته دال بر صدور کالا یا خدمات را (حسب مورد) به فروشنده یا دستگاه اجرایی ذیربط تسلیم نمایند. در غیر این صورت خریدار یا صادر کننده نهایی مسئول تأدیه عوارض یا مالیات متعلق خواهد بود.
ماده ۶- به منظور رفع مشکلات مربوط به عوارض مرتبط با بند (ب) ماده (۱۱۳) قانون برنامه سوم و برطرف کردن موانع اجرایی این آئین نامه و همچنین حل اختلاف بین صادر کنندگان و دستگاه های اجرایی مربوط، کمیسیونی به مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی و با عضویت وزارت بازرگانی، مرکز توسعه صادرات ایران، وزارت خانه دارایی ونماینده اتحادیه یا تشکل صادراتی ذیربط با معرفی اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون، به موارد اشکال رسیدگی خواهد کرد. جلسات کمیسیون با شرکت چهار عضو رسمیت می یابد وتصمیمات آن حداقل با سه رأی موافق نافذ و لازم الاجرا می باشد.
تبصره – در موارد ی که اتحادیه یا تشکل صادراتی ذیربط وجود نداشته باشد نماینده اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن ایران یا اتاق تعاون مرکزی (حسب مورد) در کمیسیون موضوع ماده عضویت خواهند داشت.

 

این مطلب را هم بخوانید:  فعاليت هاي انتشاراتي معاف از ماليات هستند !

مطالب مرتبط با این موضوعمعافیت صادرات کالا:

https://persianhesab.com/with-zero-tax-rate/

https://persianhesab.com/calculate-value-added-in-accounting/

https://persianhesab.com/article-169-deals/

 

2 دیدگاه ها

  1. سلام کالائیکه از چین وارد بندرعباس میشه وازآنجا بوسیله کامیون به کشور عراق /کردستان ترانزیت میشود مشمول معافیت مالیاتی میشود یا نه هیچ تبصره ای ندارد چون شرکت حمل پس از ترانزیت از ما مالیات خواسته است وازما شماره fidaصاحب کالارا میخواهد

    • با سلام احترام به شما عوارض تعلق میگیرد جهت دریافت راهنمای بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۷۳۵۲۶۳ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here