آیا از گواهی انجام معامله در ثبت نقل و انتقال املاک مطلعید؟

0
880

املاک

به نام خدا و سلام ، قبل از هر توضیحی تشکر ویژه دارم از دوستان عزیزی که همیشه با پیشنهادات و انتقادات خود بنده را همراهی می کنند. تعدادی از این بزرگواران انتقاد داشتند که چرا با انتشار مطالب مالیاتی، تریبون تبلیغاتی ایجاد می کنم و به نوعی قصد ترساندن کاربران را دارم ؟ باید به عرض برسانم که همانطوریکه مستحضرید هم اکنون عدم  اگاهی مودیان از قوانین جدید و حتی قبلی باعث صدور برگه مطالبه های فوق سنگین شده که متاسفانه گریبانگیر کارفرما و مدیرلان شده است.

در مورد مطالب، اگر دقت کرده باشید بنده سعی میکنم اخبار جدید سازمان امور مالیاتی را طوری تحلیل کنم که سطح آگاهی بالاتر برود و جنبه یادگیری داشته باشد.بازهم سپاسگذارم از عزیزانی که وقت خود را برای بررسی مقالات صرف می کنند و نکاتی را ارائه می نمایند.

امروز قصد دارم درباره یکی از جدیدترین هشدارهای سازمان امور مالیاتی مطالب را خدمت شما عرض کنم. قائم مقام سازمان طی بیانه ای اعلام کردند از ابتدای امسال با توجه به اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ ثبت و نقل و انتقال املاک در دفاتر اسناد رسمی بدون اخذ گواهی موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیات های مستقیم مغایر با قانون خواهد بود.

در ماده ۱۸۷ قانون مالیاتها،صاحبان دفاتر اسناد رسمی ‌مکلف اند قبل از ثبت  یا فسخ سند معامله‌، مراتب را با شرح و مشخصات کامل و چگونگی نوع و موضوع معامله مورد نظر به اداره‌ امور مالیاتی محل وقوع ملک و یا محل سکونت مؤدی حسب‌ مورد اعلام و پس از کسب گواهی انجام معامله اقدام به ثبت یا اقاله‌ یا فسخ سند معامله حسب مورد نموده و شماره مرجع صدور آن را در سند معامله قید نمایند.
گواهی انجام معامله حداکثر ظرف ده روز از تاریخ اعلام دفترخانه‌، پس‌از وصول بدهی‌های مالیاتی مربوط به مورد معامله از مؤدی ذیربط‌، از قبیل مالیات بر درآمد اجاره املاک‌ و همچنین وصول مالیات حق واگذاری محل‌، مالیات شغلی محل‌ مورد معامله‌، مالیات درآمد اتفاقی و مالیات نقل و انتقال قطعی ‌املاک حسب مورد صادر خواهد شد.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  سازمان امور مالیاتی موعد مقرر اظهارنامه عملکرد میانسالی را اعلام کرد

منظور اصلی جناب آقای پناهی از انطباق اصلاحیه قانون مالیاتها، الحاق دو تبصره بسیار مهم در ماده ۱۸۷ می باشد.اول اینکه دفاتر اسناد رسمی در هر مورد که نسبت به تنظیم اسناد وکالتی (بلاعزل) نسبت به اموال منقول و غیرمنقول و حقوق مالی اقدام می نمایند، موظفند یک نسخه از اسناد تنظیمی را حداکثر ظرف مدت یک ماه به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنند. مستنکف از حکم این تبصره، علاوه بر جریمه و مجازات مقرر در ماده (۲۰۰) این قانون، مسؤول جبران زیان و خسارت وارده به دولت است.

و طبق تبصره بعدی سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است ظرف مهلت یک سال از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون (۱/۱/۱۳۹۵) با اتصال به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک نسبت به اعلام میزان بدهی ملک مورد انتقال و امکان اخذ و واریز آن به حساب مالیاتی به صورت آنی از طریق دفاتر اسناد رسمی اقدام کند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است امکان دسترسی برخط به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را برای سازمان امور مالیاتی کشور جهت اجرای مفاد این ماده فراهم کند.

پس از اجرای مفاد این ماده ثبت نقل و انتقال اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول که به موجب این قانون برای آنها مالیات وضع شده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی قطعی مورد انتقال، ممنوع است. متخلف، در پرداخت مالیات متعلقه مسؤولیت تضامنی دارد.

در صورتی که پس از اتصال سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان امور مالیاتی کشور بدهی مالیاتی ملک مورد معامله را از طریق سامانه مذکور اعلام نکند منتقلٌ الیه و سردفتر اسناد رسمی در قبال بدهی مالیاتی ملک مورد معامله مسؤولیتی نخواهند داشت.

این مطلب را هم بخوانید:  اظهارنامه اشخاص حقیقی و رموز آن

در کلیه معاملاتی که به موجب اسناد رسمی صورت می گیرد صاحبان دفاتر اسناد رسمی مکلفند قبل از ثبت و یا اقاله یا فسخ سند معامله، مراتب را به اداره امور مالیاتی اعلام و پس از اخذ گواهی مذکور، شماره آن را در سند معامله قید نمایند.
قائم مقام سازمان امور مالیاتی  اشاره داشتند با توجه به اینکه پیش از این بر اساس «قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی» اشخاص می‌توانستند در صورت قبول بدهی بدون اخذ مفاصاحساب اقدام به نقل و انتقال کنند، تصریح کرد: از امسال هرگونه نقل و انتقال بدون اخذ گواهی ماده ۱۸۷ خلاف قانون است.
براساس قانون جدید مالیات های مستقیم، دفاتر اسناد رسمی مکلفند از ابتدای سال ۱۳۹۵ قبل از ثبت یا اقاله یا فسخ سند معامله گواهی انجام معامله موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیات‌های مستقیم را از ادارات امور مالیاتی دریافت نمایند.

 

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here