مجموعه ای از وظایف کارمندان در محیط کار که سبب پیشرفت مجموعه میشود…

0
2349

سلام دوستان خوب پرشین حساب.روز کارمند را به همه شما عزیزان تبریک عرض میکنم، با آرزوی لحظاتی خوش برای شما. امروز به همین مناسبت و به عنوان یک هدیه چند وظیفه مهم از یک کارمند نمونه را برایتان مطرح میکنیم تا با رعایت آن موجب پیشرفت در کار خود شوید.

یک سازمان برای اینکه به پیشرفت برسد نیازمند ارتقا و پیشرفت اعضای مجموعه خود است. در واقع رشد شرکت منوط به رشد تک تک اعضای شرکت است. به همین منظور هم کارفرما و هم کارمند هرکدام دارای وظایفی هستند که در صورتی که عملی شود باعث حرکت جمعی به سوی موفقیت خواهد بود.

برخی از وظایف عمومی و مشهود درارتباط با کارمندان وجود دارد که اکثر افراد با آن آشنا هستند مثل داشتن روابط عمومی خوب، با انگیزه بودن، توجه به ضوابط و آیین نامه های اداری مطابق با قانون، مودب بودن، داشتن پوشش مناسب با مجموعه و …
ولی موارد و نکات مهمی هم در کنار این وظایف کارمند هست که در صورت اجرایی شدن بسیار موثر خواهد بود.

یک کارمند خوب باید بداند که برای اینکه به منافع شخصی خود دست پیدا کند باید اهداف مجموعه را در اولیت قرار دهد برای مثال اگر بزرگترین دغدغه یک کارشناس فروش بحث مالی است باید بداند درصورتی این موضع برایش حل خواهد شد که در محیط کار فروش مجموعه را بهبود بخشد درواقع تحقق اهداف شخصی وابسته به تحقق اهداف شرکت خواهد بود.

یکی از مهمترین وظایف کارمند این است که بایستی ماهر باشد نه آموزش دیده. این مطلب بدین معناست که معدل بالای تحصیلی یک کارمند برای مدیریت به نسبت تخصص و مهارتهای اکتسابیش در اولیت بعدی قرار دارد. کسی که صرفا درس خوانده باشد ولی هیچ مهارتی ندارد چگونه میتواند موفق باشد و پیشرفت کند؟

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه ارائه پیش‌نویس گزارش حسابرسی داخلی

یک کارمند خوب باید بداند که چه زمانی رهبر و چه زمانی پیرو باشد. این عنوان من را به یاد سالهای قبل زمانی که در یک شرکت بازرگانی مشغول کار بودم، انداخت. در آن جا همکاری داشتم دقیقا با همین ویژگی اخلاقی. به طوری که بین این دو جایگاه (رهبری و پیروی) نمیتوانست حد و مرزی قائل شود. او موظف بود در نبود ریاست رهبری مجموعه را عهده دار باشد و اگر موردی پیش آمد هدایت کند؛ اما به قدری درون این نقش فرو میرفت که حتی باوجود حضور ریاست مجموعه، همچنان رهبر بود و نمیتوانست قبول کند که اکنون زمان پیروی است. تا جایی که این نقش منجر به اخراج او شد.وظایف کارمند

نکته بعدی در خصوص نمایش برتر بودن است. اگر کارمند بپذیرد که درست کار کردن باعث ارتقای خود شخص در ابتدا و در نهایت باعث ارتقای شرکت خواهد شد بسیاری از مشکلات محیط کار حل خواهد شد. در واقع باید به کارمند آموخت که بهترین “خودش ” را در محیط کار به نمایش گذارد نه بهترین ” شرکت ” را. چرا که پذیرش تئوری عکس این موضوع بعد از مدتی باعث کاهش انگیزه در فرد میشود.

وظایف کارمند به همین موارد محدود نمیشود و گستره وظایف کارمند بسته به حجم فعالیتش وسیع تر خواهد شد. اما در هر حال کارمند علاوه بر این موارد باید بداند که تلاشش را در خلق ارزش جهت دهی کند. خلق ارزشی که درآمدزایی کند موفق تر از درآمدیست که خلق ارزش کند. یعنی اگر تمرکز بر ثروت آفرینی باشد از خلق ارزش صرف نظر خواهد شد و این مورد جایگاه مناسبی را ندارد.

این مطلب را هم بخوانید:  در کار حسابداری کی " نه " بگویید کی "بله "

بر کار خود احساس مالکیت داشته باشید. همانند مادر برای فرزند شما هم برای کارتان ارزش قائل شوید تااثرات مثبت آن را ببینید. احساس مثبت به محیط اطراف با انرژی مثبت بیشتری برمیگردد ولی عدم توجه به ارائه کار با کیفیت باعث دریافت تاثیرات منفی در طولانی مدت خواهد شد و این موضوع اثرات نامطلوبی مانند اخراج و … خواهد داشت.

اینها فقط قسمتهایی از وظایف کارمند در محیط کار بود که با انجام دادن آن میتواند جایگاه خود و شرکت را ارتقا بخشد. ولی من یک پیشنهاد دارم. به نظرم لازم است که کارمندان یک روز از هفته را به تفکر و برنامه ریزی و انجام کارهایی که در طول یک هفته انجام نمیدهند بپردازند. در مقاله ایی خواندم که نوشته بود ” کارمندان گوگل در روز تعطیل هر هفته ساعاتی را به شرکت می‌آیند تا بر روی پروژه‌هایی که در طول هفته بر روی آنها کار نمی‌کنند، کار کنند. این کار تا کنون منجر به نوآوری‌هایی مانند Gmail شده‌ است که هویت گوگل را تعریف می‌کنند. ”

این موضوع اگر در سازمانها اجرایی شود پیشرفت ها و نوآوری هایی انجام میگیرد که منجر به پیشرفت کشور خواهد شد. امیدوارم از امروز که روز کارمند است شروعی را برای خود رقم زنید که پیشرفتهای بزرگی عایدتان گردد. اگر هم به این فکر افتادید که پس وظایف مدیریت چه میشود؟ بهتر است از لینک زیر آن مورد را نیز مطالعه فرمایید.

با تبریک مجدد روز کارمند به شما عزیزان و با آرزوی موفقیت و سربلندی همه شما همراهان گرامی.

چند راهکار ساده برای مدیریت موفق یک مجموعه

 

این مطلب را هم بخوانید:  سازمان امور مالیاتی چگونگی خوداظهاري سال 92 را اعلام کرد

 

درصد هوش مالی شما چه قدر است؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here