چگونگی تقسیط بدهی مالیاتی برای مودیان مالیاتی

4
5528

تقسیط بدهی مالیات

سلام دوستان خوب پرشین حساب. آموزشهای مالیاتی و نکاتی که در قوانین وجود دارد، در کنار شرکت در دوره های آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین منظور که اگر قرار باشد فردی در جهت افزایش اطلاعات و تخصص در امور مالیاتی تنها در برخی دوره های آموزشی شرکت نماید شاید بازدهی کمتری را در شرایطی که از نکات مهم آن  استفاده میکند، داشته باشد.

از این جهت تیم پرشین حساب  تصمیم دارد در کنار این آموزش ها نکاتی که در قانون مالیات ها وجود دارد را نیز برای شما مطرح نماید. امروز برخی موارد مربوط به موضوع ماده ۱۶۷ از باب چهارم در مقررات مختلفه از قوانین مالیاتی برای شما بیان می شود.

در روند تجاری و عملیات مالی زمانی که سازمان امور مالیاتی بر حسب نرخ ها و معیارهای سنجیده قوانین، برای واحد تجاری مالیات اخذ میکند مودی بایست این مبلغ را به سازمان امور مالیاتی واریز نماید. در مواقعی که مبالغ بدهی مالیاتی زیاد باشد مودی تحت برخی شرایط می تواند از امکان تقسیط بدهی مالیات استفاده نماید.

ماده ۱۶۷ قانون مالیات های مستقیم در مورد این موضوع بیان داشته است که :
وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند نسبت به مودیانی که قادر به پرداخت بدهی مالیاتی خود اعم از اصل و جریمه به طور یک­جا ‌نیستند از تاریخ ابلاغ مالیات قطعی بدهی مربوط  را حداکثر به مدت سه سال تقسیط نماید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

تقسیط بدهی مالیات

این ماده به دنبال خود بخشنامه ای دارد که بیان میکند در مواقعی که بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی به موجب مقررات ماده ۱۶۷ ق.م.م و بخشنامه های مربوطه تقسیط بدهی مالیات ی را انجام میدهند لازم است تا اول مبلغ اقساط به نسبت اصل مالیات و جرائم متعلق تا تاریخ تقسیط تعیین و سپس تضمین کافی برای جرائم تاخیر دوران تقسیط اخذ گردد تا در صورت پرداخت به موقع اقساط در سررسیدهای مقرر و بنا به درخواست مودی نسبت به بخشودگی جرائم مزبور و استرداد تضمین اخذ شده اقدام لازم به عمل آید.

این مطلب را هم بخوانید:  دستمزد مقطوع روزانه مبناء کسر حق بیمه 97

در مورد نحوه تقسیط بدهی مالیات ی قانون مالیات بر ارزش افزوده بیان شده است که ادارات امور مالیاتی قبل از تقسیط و بخشودگی جرائم در اجرای مقررات یاد شده گواهی ثبت نام و تسلیم اظهارنامه را از واحدهای ارزش افزوده دریافت نمایند.

ادارات کل امور مالیاتی موظفند بدهی مالیات قطعی شده آن دسته از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دارای مجوز فعالیت از مراجع ذیربط که از طریق کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید استان ها برای دریافت تسهیلات به بانکها و موسسات مالی و اعتباری مجاز معرفی می شوند را بصورت پلکانی طبق برنامه مشخص در حداکثر زمان ممکن قانونی تقسیط و ظرف مدت یک هفته نسبت به صدور گواهی موضوع تبصره ۱ ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم برابر مقررات اقدام نمایند.

ضمنا لازم به توضیح است واحدهای تولیدی که از آن بیان شد مکلفند صورتهای مالی که به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه نموده اند را برای گرفتن تسهیلات به بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز ارائه کنند.

به همین منظور مودیانی که در نظر دارند تا از این امتیاز استفاده نمایند و بدهی های مالیاتی خود را قسط بندی کنند میتوانند با استفاده از نکات مطرح شده در این ماده قانونی روند اجرایی کار را دریابند. این موارد شاید برای مودیان عمومیت نداشته باشد ولی افرادی که در تلاش هستند سطح اطلاعات خود را در زمینه مالیات افزایش دهند لازم است تا از این نکات کلیدی بهره ببرند. با آرزوی موفقیت برای شما

چگونگی تقسیط بدهی مالیاتی برای مودیان مالیاتی

 

4 دیدگاه ها

    • سلام درود
      اگر منظور شما خودرو سواری شخصی میباشد و مالیات نقل و انتقال ان رو میفرمایید خیر ولی اگر خودروی شما منبع درامدی باشد مثل کامیون بار کشی مالیات درامد ان را با استناد به ماده ۱۶۷ میشه تقسیط کرد

    • سلام خسته نباشید
      شما میبایست به ممیز مالیاتی خود مراجعه نمایید و درخواست اقساط به صورت کتبی به ایشان دهید تا ایشان برای شما شرایط تقسیط را ارائه دهند

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here