مالیات فصلی

مالیات فصلی 

سلام به شما دوست گرامی، یکی از برداشت های اشتباه مودیان بکارگیری مالیات فصلی بجای معاملات فصلی است. البته ادعا نمی کنیم مالیات فصلی وجود ندارد چون در برخی از موسسات که نیمه فعال هستند مالیات فصلی پیاده سازری می شود.ولی در اینجا منظور یک اشتباه رایج می باشد و آنهم مالیات فصلی در معالات فصلی است!

طبق ماده 169 قانون مالیات های مستقیم اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی میشوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحسابها ، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.عدم صدور صورت حساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله و هر گونه کوتاهی در این خصوص مشمول جریمه خواهد بود.

ولی حد نصاب معاملات به چه منظور است؟

وقتی که سازمان امور مالیاتی حد نصاب معاملات را تعیین میکند به این منظور است که اگر در طول یک فصل ( 3 ماه ) معامله ایی انجام شود که کمتر از این حد باشد ، نیازی نیست که اطلاعات کامل و کد اقتصادی طرف معامله را به اداره دارایی اعلام نماییم ولی اگر از حد نصاب بیشتر باشد باید اطلاعات کامل از طرف معامله به تفکیک بیان شود.

به عنوان مثال حد نصاب برای معاملات یک سال مبلغ 20.000.000 ریال در نظر گرفته شده است. حال اگر جمع معاملاتی که در این شرکت در یک فصل دارای مبلغی کمتر از حد نصاب بودند مبلغ 250.000.000 ریال باشد 10 درصد از این مبلغ 25000000 ریال میشود که ما تا  این مبلغ را اجازه داریم اطلاعات طرف معامله را گزارش نکنیم.

حتما بخوانید:  چگونه از نهایی شدن فایل های خرید و فروش مطمئن شویم؟

همچنین اگر برای ما در یک فصل معامله ایی انجام شد( مثلا خرید کولر برای کارگاه ) و این معامله کمتر از حد نصاب همان 20.000.000 ریال بود، آن هم نیازی به گزارش اطلاعات طرف معامله در گزارش معاملات فصلی به اداره دارایی نیست اما اگر بیشتر از این حد باشد باید کد اقتصادی و نام و آدرس طرف معامله به همراه سایر اطلاعات درخواستی اعلام شود.

گاها اتفاق افتاده است که برداشت های اشتباه از این موضوع مودی را مشمول جریمه کرده است. به این طریق که مثلا جمع تعداد کل معاملات ما 500.000.000 ریال در یک فصل بوده است و از آنجا که قانون اعلام داشته تا 10 درصد از معاملات را میتوان به صورت تجمیعی ابراز کرد، شخص اشتباها این مبلغ 500 میلیون که جمع  کل فاکتور ها بوده را حساب کرده که این کاملا غلط است، و باید به این نکته دقت شود که منظور از این 10 درصد از معاملات، 10درصد کل معاملات نیست بلکه 10 درصد معاملاتیست که زیر حد نصابند.

لازم به توضیح است که این 10 درصد الزامی نیست اگر اطلاعات طرف معامله را نداشته باشیم میتوانیم از این 10 درصد استفاده کنیم ولی اگر اطلاعات را در اختیار داریم پس لزومی نیست از این مورد استفاده شود.

.

در سامانه ارسال معاملات فصلی که در سایت سازمان امور مالیاتی قرار دارد و باید معاملات گزارش شود، قسمتی برای این 10 درصد مشخص شده است. با فعال کردن تیک مورد نظر اعلام میدارید که مشمول این شرط هستید و میتوانید معاملات خود را تجمیعی وارد نمایید.

حتما بخوانید:  پاسخ به سوالات رایج گزارش فصلی در یک فیلم ویدیویی

حد نصاب معاملات فصلی هر سال از سازمان امور مالیاتی به مودیان ابلاغ میگردد تا مودیان برای ارسال صورت معاملات خود دچار اشتباه نشوند.

فیلم ها ، فایل های صوتی و مطالب آموزشی بسیاری در سایت ما قرار دارد که میتوانید برای اطلاع بیشتر از آن استفاده نمایید.

موفق و سربلند باشید

 مطالب مرتبط با این موضوع در سایت ما

فیلم آموزش ارسال صورت معاملات فصلی

در جریان ۱۰ درصد معاملات خرید و فروش هستید؟

یک حرکت برای ارسال حد نصاب معاملات!

آموزش مالیات

2 نظر

  1. سلام . وقتتون بخیر
    این برداشتتون از حد نصاب معاملات منطبق بر قانون نیست .
    مستند قانونی هم دارید که 10 درصد معاملات شرکت باشه ؟

    • سلام کاربر ارجمند ضمن سپاس از همراهی شما منظور 10 درصد از معاملاتی بود که رقم آن کمتر از حد نصاب است و نظر شما صحیح و با منظور ما یکی است. ممنون از لطف شما

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید