با چند فرمول مهم محاسبه استهلاک در اکسل آشنا شوید (دانلود رایگان فایل اکسل محاسبه استهلاک)

15
9226

به نام خدا و سلام امروز در خدمت شما هستیم با آموزش فرمول محاسبه استهلاک در اکسل. در بخش آشنایی با فرمول استهلاک گیری در اکسل روش محاسبه استهلاک بر اساس روش مانده نزولی ثابت برای شما توضیح داده شد . در این بخش قصد دارم ۳ روش دیگر محاسبه استهلاک را با استفاده از فرمول های اکسل ارائه کنم . شاید این سوال به ذهن شما خطور کند که در قوانین مالیاتی قبل از سال ۱۳۹۵ طبق ماده ۱۵۱ فقط از دو فرمول مستقیم و نزولی استفاده می شد؟ بلی درست است  ولی هم اکنون هدف آموزش کار با فرمول های و توابع اکسل است که یکی از آنها فرمول محاسبه استهلاک در اکسل می باشد.

هم‌چنین شما می‌توانید با کلیک بر روی آشنایی با نحوه محاسبه استهلاک دارایی‌ها به همراه مثال، با محاسبه تغییر روشهای استهلاک آشنا شوید.

 محاسبه استهلاک در اکسل

فرمول DDB = محاسبه استهلاک دارایی برای یک دوره معین با استفاده از روش مانده نزولی مضاعف

( عامل – تعداد دوره – عمرمفید – ارزش اسقاط – هزینه اول دوره ) DDB

به عنوان مثال: استهلاک به روش مانده نزولی مضاعف برای تجهیزاتی که به مبلغ ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال خریداری شده است با عمر مفید ۵ سال و ارزش اسقاط ۴،۰۰۰،۰۰۰ ریال در پایان سال اول به شرح زیر محاسبه می شود:

این مطلب را هم بخوانید:  از دفتر مشاغل (درآمد و هزینه) چه می دانید ؟

فرمول محاسبه استهلاک در اکسل

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

فرمول SLN = محاسبه استهلاک دارایی با استفاده از خط مستقیم

( عمر مفید – ارزش اسقاط و هزینه اولیه )SLN

مثال : استهلاک به روش خط مستقیم برای تجهیزاتی که به مبلغ ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال خریداری شده است با عمر مفید ۵ سال و ارزش اسقاط ۴،۰۰۰،۰۰۰ ریال در پایان سال اول به شرح زیر محاسبه می شود :

فرمول محاسبه استهلاک در اکسل

فرمول SYD = محاسبه استهلاک دارایی در یک دوره معین با استفاده از روش مجموع سنوات

( تعداد دوره – عمرمفید – ارزش اسقاط – هزینه اولیه ) SYD

مثال : استهلاک به روش مجموع سنوات برای تجهیزاتی که به مبلغ ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال خریداری شده است با عمر مفید ۵ سال و ارزش اسقاط ۴،۰۰۰،۰۰۰ ریال در پایان سال اول به شرح زیر محاسبه می شود:

فرمول محاسبه استهلاک در اکسل

و محاسبه استهلاک برای سال دوم به این صورت است:

فرمول محاسبه استهلاک در اکسل

 

دانلود رایگان فایل اکسل محاسبه استهلاک

15 دیدگاه ها

 1. با سلام و خسته نباشید
  درباره نحوه محاسبه عمر مفید تجهیزات و برای ارزش اسقاطی فرمولی وجود دارد.در کل ارزش استقاطی چگونه محاسبه میشود؟

  • سلام دوست عزیز. ارزش اسقاط به ارزش یکه دارایی بعد از عمر مفید خود دارد بیان میشود. اداره دارایی برای اینکه یکنواختی بین مودیان ایجاد کند برای محاسبه استهلاک بر اساس ماده ۱۵۱ جدول استهلاکات را تعیین نموده که برای هرکدام از دارایی ها به چه نرخی استهلاک محاسبه گردد.

 2. باسلام و احترام
  باتوجه به موضوع تهیه صورتهای مالی بر مبنای IFRS و لزوم تجدید ارزیابی و محاسبه ۲ سال قبل عمدتا” اقلام ترازنامه و باعنایت به ماده ۱۴۹ جدید استهلاک ، ممنون میشم اظهار نظر فرمایید.

  • سلام کاربر عزیز حتما در پست بعدی به این موضوع با جامعیت بیشتری خواهیم پرداخت. چرا که این موضوع در یک یا چند خط مختصر قایل بررسی نیست. با تشکر از همراهی شما

 3. عرض سلام و خسته نباشید
  برای به دست آوردن استهلاک چطور باید عمل کنیم ؟ در صورتی که عمر مفید و اسقاط نداشته باشیم.
  دارایی ثابت ، دارایی نامشهود، موجودی کالا ، سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت ، حقوق صاحبان سهام ، وجه نقد و حساب های دریافتی ، جمع دارایی هم داریم.
  چطور میشه با این داده ها استهلاک به دست آورد.
  یه راهنمایی کنید.

  اگه ترازنامه ای دارید که از سال ۹۰ تا پایان ۹۴ استهلاک و هزینه تحقیق و توسعه داره ارسال کنید. با ایمیلم در ارتباط باشید.

 4. سلام و‌خسته نباشید بابت سایت بسیار مفیدتون
  برای محاسبه استهلاک دارایی روز و ماه هم باید حساب بشه برای روز باید ۳۰ روز در نظر بگیریم یا ۳۱روز؟
  و‌اینکه ایا نرم افزر حسابداری خریده شده که قابل انتقال به غیر نیست استهلاک پذیر است؟
  ممنون از شما

  • سلام دوست عزیز. محاسبه ۳۰روزه است و طبق استاندارد حسابداری شماره ۱۷ که توصیه میکنم مطالعه فرمایید باید استهلاک محاسبه شود البته شرایط مطرح شده را در این استاندارد مطالعه کنید.
   موفق باشید

 5. باسلام ممنون از اطلاعات خوبتون ,ممنون میشم اگر بگین جه اطلاعاتی باید درمورد حسابداری شرکت های خدماتی وپخش مواد غذایی دونست؟من باچند نرم افزار مثل آسمان و رافع کار کردم .

  • سلام به شما
   مهمترین ایتمی که باید در شرکتهای پخش در نظر بگیرید کنترل ادواری انبار هاست . اینکه سیستم حسابداری رو انبار باهم لینک باشند. نکته بعدی دسته بندی محصولات و تفکیک انبارهاست که برای کنترل بیشتر خیلی میتونه کاربرد داشته باشه . کنترل تنخواه و حسابهای پرداختنی و دریافتنی ، بخصوص عملیات چک استانداردی لازم دارید. این نرم افزارها خوبن به شرطی که این آیتم ها و تعریف سطوح را دارا باشند.

 6. به نام خدا
  با سلام
  اگر ممکن است اطلاعاتی در مورد روش های منطقی( نه روش های معمول ) برای نحوه محاسبه استهلام تجهیزات آزمایشگاهی برایم بفرستید .
  با احترام
  مشکانی

  • سلام
   روش های استهلاک گیری دارائی های ثابت طبق قانون کاملاً مشخص شده و باید طبق همونها اجرا و گزارش بشه . بله حتماً به ایمیلتان ارسال می شود .

 7. سلام.با ارزوی توفیق۰ایای فرمولی برای ارزش اسقاطی وجود دارد.در کل ارزش استقاطی چگونه محاسبه میشود؟
  باتشکر
  لطفا پاسخ این سوال را اگر صلاح میدانید برایم ایمیل بفرمایید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here