پرداخت حقوق در زمان مرخصی استحقاقی و مرخصی استعلاجی بر عهده چه کسی است؟

مرخصی استحقاقی

سلام دوستان خوب پرشین حساب. آرزومند اوقاتی خوش برای همگی شما عزیزان
مطلبی که امروز به آن خواهیم پرداخت در خصوص مرخصی های کارکنان است که گاها  موجب اختلاف بین کارفرما و نیروی کار میشود. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا نه تنها در حیطه فعالیت خود به درستی با این موضوع برخورد کنند بلکه به دیگران هم مشاوره دهند. البته مواردی که امروز مطرح می شود به صورت نکات کاربری خواهد بود و از بیان کلیشه ای آن پرهیز شده است.

انواع مرخصی ها
مرخصی استحقاقی
مرخصی استعلاجی
مرخصی بدون حقوق
مرخصی زایمان

مرخصی استحقاقی نیروی کار طبق قانون کار، با استفاده از مزد و احتساب ۴ روز جمعه جمعا یک ماه است. البته اگر نیروی کار کمتر از یکسال به فعالیت مشغول باشد مرخصی استحقاقی او به نسبت مدت کار محاسبه خواهد شد. طبق ماده ۶۵ قانون میزان مرخصی برای مشاغل سخت هم به میزان ۵ هفته خواهد بود و معمولا در دو نوبت و بعد از پایان هر شش ماه به کارگر تعلق میگیرد.

مرخصی استعلاجی مربوط به اشخاص است که به سبب بیماری یا حوادث، به طور موقت قادر به کار نیستند. سوال مربوط به این موضوع بیشتر در خصوص این خواهد بود که پرداخت حقوق در این مدت بر عهده سازمان تامین اجتماعی است یا کارفرما؟

معمولا رویدادی که اتفاق می افتد بر این منوال است که نیروی کار با ارائه نامه و مدارک پزشکی دال بر اینکه نیاز به مرخصی استعلاجی و طی نمودن  طول درمان داشته است ( البته قبل از اتمام دوره مرخصی که بیش از ۱۰ روز باشد) به درخواست دریافت مبلغ حقوقی خود اقدام می کند. سازمان موظف می شود تا بعد از بررسی و مورد تایید قرار گرفتن مرخصی مذبور، مبلغ حقوق روزانه و بیمه شخص را طبق لیست بیمه روزهای قبل او پرداخت نماید و کارفرما نیز موظف به پرداخت مزایای مستمر او خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  دسترسی رایگان به control panel قانون مالیاتها

مرخصی استحقاقی

نکته مهم دیگر اینجاست که نیروی کار در مواقع زیر می تواند از ۳ روز مرخصی استفاده نماید.

  • ازدواج دائم
  • فوت اعضای درجه یک
  • تولد فرزند

که این مرخصی بلافاصله بعد از همان رویداد قابل استفاده است. تولد فرزند برای آقایان در بر دارنده ۳ روز مرخصی است که این مدت برای خانم ها ۶ ماه مرخصی را خواهد داشت.  نیروی کار می تواند با توافق بین کارفرما از مرخصی بدون حقوق استفاده نماید. البته در این نوع مرخصی توافق بین طرفین بسیار مهم است.  اگر این مرخصی در یک روز بین چند روز تعطیل قرار داشته باشد مثلا شنبه به عنوان روز غیر تعطیل در تقویم وجود دارد که نیروی کار از آن به عنوان مرخصی بدون حقوق استفاده می نماید، در این حالت مرخصی او تنها مربوط به همان یک روز نخواهد بود و به تعداد تعطیلی قبل و بعد روز شنبه حساب خواهد شد.

البته تمامی این موارد هم از دید قانون و هم از جنبه توافق طرفین مورد بررسی و رسیدگی قرار خواهد گرفت.

دو نکته مهم مربوط به بخش نامه قانونی مرخصی زایمان

مرخصی زایمان تا سه فرزند به مدت ۶ ماه خواهد بود.

مادران شیرده بعد از شروع به کار مجدد در صورت ادامه شیردهی می توانند حداکثر تا ۲۴ ماهگی کودک روزانه یک ساعت مرخصی ( بدون کسر از مرخصی استحقاقی ) استفاده نماید.

بدین ترتیب مرخصی های مورد استفاده برای کارمندان به شرحی که بیان شد مورد استفاده خواهد بود. با آرزوی موفقیت برای شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام